Każdy, kto planował zaciągnąć kredyt lub pożyczkę od zaraz, z pewnością spotkał się z pojęciem historii kredytowej. Pojawia się ono bez względu na to, czy ubiegamy się o finansowanie w banku, czy też w wyspecjalizowanej firmie pożyczkowej. Co to jest historia kredytowa? W jaki sposób wpływa na wiarygodność klienta?
Co wlicza się do historii kredytowej?
Historia kredytowa to wszelkie dane dotyczące danego klienta, które zostały zgromadzone w specjalistycznych bazach, na przykład w Biurze Informacji Kredytowej. Dotyczy ona aktualnie posiadanych zobowiązań finansowych, a także tych, które zostały już spłacone. Co istotne, do historii kredytowej wliczają się nie tylko kredyty i pożyczki na oświadczenie, lecz również karty kredytowe czy limity na kontach. Do baz dłużników można też trafić, zaciągając innego typu zobowiązania bądź nie spłacając podobnych długów, na przykład kar umownych czy mandatów.
W jakim celu zbierane są dane o klientach? Przede wszystkim służą one celom informacyjnym – danych nie wykorzystują przypadkowe osoby, a głównie instytucje bankowe oraz pożyczkowe. Sprawdzają one, czy klient regularnie spłaca swoje zobowiązania. Jeśli nie, dane mogą zostać umieszczone w bazie nawet w przypadku, gdy klient nie wyrazi na to zgody. W BIK-u przetwarzane są one przez 5 lat, jeśli opóźnienie w spłacie kredytu wynosiło przynajmniej 60 dni. Skomplikowanie swojej sytuacji kredytowej może spowodować, że żadna instytucja finansowa, zarówna ta bankowa, jak i pozabankowa nie będzie chciała udzielić nam finansowania.
Należy pamiętać, że renomowane firmy pożyczkowe nie udzielają pożyczek bez BIK.
Jak zrobić sobie historię kredytową?
Historia kredytowa zazwyczaj ujmowana jest w negatywnym aspekcie – mówimy wtedy o sytuacji, w której dłużnik nie spłaca swoich zobowiązań terminowo. Niemniej jednak nie należy postrzegać tego pojęcia wyłącznie w ten sposób. Wręcz przeciwnie, gdyż dobra historia kredytowa ma wpływ na to, czy bank udzieli klientowi finansowania. Żadna instytucja nie chce bowiem być pierwszą, która przekona się o ewentualnej nieuczciwości swojego klienta. O ile osoba bez historii kredytowej może liczyć na udzielenie finansowania w niskiej kwocie, o tyle na przykład zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest w jej przypadku niemożliwe. Z tego też powodu klienci często zastanawiają się, jak zrobić sobie historię kredytową? Otóż jest tylko jedno rozwiązanie – należy podpisać umowę kredytu lub pożyczki i wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez BIK. Klient, który spłaci kredyt, może żądać usunięcia wpisów w bazie, jednak jest to bezzasadne – w takim przypadku niejako kasujemy naszą historię kredytową, która może być pomocna w przyszłości. Zazwyczaj osoby bez historii kredytowej mogą liczyć na kredyt lub małą pożyczkę i od takich właśnie produktów finansowych należy zacząć. Z czasem klienci, którzy sumiennie spłacają swoje zobowiązania, mogą liczyć na znacznie wyższe kwoty kredytów i pożyczek krótkoterminowych i pożyczek długoterminowych.
Kto sprawdza historię kredytową klienta?
Czy bank widzi inne kredyty? Kto ma dostęp do informacji zawartych w BIK? Te i podobne pytania zadają sobie klienci, którzy są zainteresowani zaciągnięciem kolejnego zobowiązania finansowego. Otóż banki i firmy pożyczkowe widzą, czy klient w danym czasie posiada przeterminowane długi. Historię kredytową sprawdzają zarówno banki, jak i wyspecjalizowane firmy pożyczkowe. Obecnie żadna instytucja finansująca nie pożyczy pieniędzy osobie, która nie spłaca terminowo swoich zobowiązań. Warto wziąć to pod uwagę, planując zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Historia kredytowa w BIK podlega surowej ocenie, gdyż istnieje spore ryzyko, że niewywiązujący się ze swoich zobowiązań klient nie będzie w stanie spłacić kolejnego kredytu czy kolejnej pożyczki. Nie ma zatem możliwości w renomowanych firmach pożyczkach zaciągnięcia pożyczki ze złym BIKiem.