Wirtualna karta kredytowa

W ostatnich latach bardzo radykalnie zmienił się sposób, w jaki korzystamy z naszych środków finansowych. Cyfryzacja wpłynęła także na karty kredytowe, które obecnie dostępne są także w wersji wirtualnej. Czy brak plastikowych płytek w portfelu jest jedynie utopijną wizją przyszłości? Podpowiadamy. 

Czym jest wirtualna karta płatnicza?

Karty płatnicze, takie, jakie znamy i jakie goszczą w naszych portfelach, od wielu lat mają formę niewielkich prostokątów wykonanych z tworzywa sztucznego. W ostatnich dekadach zainteresowanie Polaków gotówką spadło i obecnie większość z na, dokonuje transakcji bezgotówkowo. 

Co ciekawe, obecnie plastikowe karty coraz częściej postrzegane są jako relikty przeszłości. Na ich miejsce wchodzą natomiast wirtualne karty płatnicze, z których pomocą możemy dokonywać płatności dzięki modułowi NFC.

Jak korzystać z wirtualnej karty płatniczej?

Wirtualnych kart płatniczych nie widzimy, jednak mają one dokładnie takie same funkcje jak ich fizyczne odpowiedniki. Wirtualna karta posiada swój własny numer, kod zabezpieczający oraz datę ważności (która zazwyczaj jest dłuższa niż w przypadku kart plastikowych). 

Dokonując zakupów online kartą wirtualną postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku tradycyjnych metod płatności bezgotówkowych. Wpisujemy w odpowiednie miejsce numer karty, datę ważności i kod CVC. 

Wirtualna karta płatnicza przyda nam się także na zakupach w sklepach stacjonarnych. Wówczas płacimy za pomocą modułu NFC, najczęściej za pośrednictwem smartfona. To jednak nie wszystko. Wirtualną kartę można dodać do swojego internetowego portfela – na przykład Google Pay lub Apple Pay. 

Jakie są rodzaje kart wirtualnych?

Wirtualne karty płatnicze występują w kilku rodzajach. Są one proponowane nie tylko przez banki, ale także przez fintechy – na przykład popularny Revolut. Z jakich rodzajów kart wirtualnych możemy więc korzystać? 

  • Wirtualne karty debetowe – to nic innego jak tylko wirtualne alternatywy dla tradycyjnych, plastykowych kart płatniczych. Za ich pośrednictwem możemy korzystać ze środków zgromadzonych na rachunkach bankowych, do których przypisana jest dana karta.
  • Wirtualne karty kredytowe – to wirtualne odpowiedniki klasycznych kart kredytowych. Obsługują one limit kredytowy, który udzielany jest nam indywidualnie przez banki. Podczas zakupów stacjonarnych lub  zakupów online możemy skorzystać z limitu kredytowego i opłacić wydatki nawet w momencie, kiedy nasze konto jest puste. Oczywiście kredyt trzeba następnie opłacić na jeden z umożliwionych nam przez instytucję finansową sposobów. 
  • Wirtualne karty przedpłacone – karty prepaid są ostatnio coraz bardziej popularne. Żeby z nich skorzystać, musimy wcześniej „naładować” nasze konto. Dobrym przykładem karty przedpłaconej jest karta do telefonu komórkowego.

Jakie są zalety posiadania wirtualnej karty kredytowej?

Wirtualne karty kredytowe coraz lepiej radzą sobie na polskim rynku finansowym. Obecnie korzystają z nich przede wszystkim osoby, które na co dzień wykorzystują możliwości, jakie dają nam portfele wirtualne. Można jednak spodziewać się wzrostu ich popularności w najbliższych latach. Wpływ na to mają niewątpliwe zalety. Jakie?

  • Wygoda – opłaty za pomocą kart wirtualnych są niezwykle wygodne. Wychodząc do sklepu, nie musimy zabierać ze sobą portfela. Wystarczy telefon komórkowy, czy nawet smartwatch. Nawet jeżeli nie planowaliśmy zakupów, możemy zrobić je w każdej chwili bez wracania do domu po kartę. 
  • Bezpieczeństwo – wirtualnej karty nikt nam nie ukradnie. Nawet jeżeli urządzenie mobilne znajdzie się w niepowołanych rękach, liczne zabezpieczenia sprawiają, że złodziej praktycznie nie ma możliwości skorzystania z naszych pieniędzy. Wirtualną kartę płatniczą można zablokować w pięć sekund, co daje pełne bezpieczeństwo środków finansowych.
  • Szybkość – zarówno zapłata w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym odbywa się zdecydowanie szybciej za pomocą karty wirtualnej niż tej fizycznej. 
  • Ekologia – w dzisiejszych czasach to kwestia nie do przecenienia. Brak dodatkowego plastiku w portfelu, to brak dodatkowego plastiku w oceanach. Według danych NBP Polacy posiadają łącznie ponad 40 milionów fizycznych kart płatniczych, których ważność jest ograniczona datą, zwykle nie dłuższą niż trzy lata. Ostatecznie wszystkie te karty lądują w śmieciach. W przypadku kart wirtualnych nie ma takiego ryzyka. 

Jak widać popularność wirtualnych kart płatniczych, ma oparcie w wielu konkretnych zaletach i nowych możliwościach, jakie dają. 

Płatność wirtualną kartą kredytową w realnym świecie

Wirtualne karty płatnicze pierwotnie służyły przede wszystkim do płatności w sklepach internetowych. Obecnie nie ma jednak problemu z używaniem ich w sklepach stacjonarnych, ponieważ zdecydowana większość terminali dostosowała się do tego rodzaju płatności. 

Płatność wirtualną kartą kredytową, czy debetową w sklepie stacjonarnym jest niezwykle prosta. Wystarczy do tego urządzenie mobilne, które obsługuje moduł NFC. Kiedy moduł jest aktywny, przykładamy telefon do terminala w taki sam sposób, jak przyłożylibyśmy kartę. To wszystko. 

Warto zaznaczyć, że płatności wirtualną kartą płatniczą nie jest potrzebne połączenie z internetem. Jedyne, czego potrzebujemy to aktywny moduł NFC. Trzeba także pamiętać, że brak fizycznej karty nadal może stawiać przed nami pewnego rodzaju ograniczenia. Wiele banków nie dopuszcza, na przykład, korzystania z wpłatomatów za pomocą kart wirtualnych. 

Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon