Karta kredytowa pozabankowa to nowość na rynku finansowym, z której bardzo chętnie korzystają klienci firm pożyczkowych. Umożliwia ona dokonywanie płatności za towary lub usługi, tak samo jak bankowa karta kredytowa bądź karta debetowa, która wydawana jest do konta osobistego. Na czym dokładnie polega mechanizm działania pozabankowej karty kredytowej i kiedy warto po nią sięgnąć?
Czym jest pozabankowa karta kredytowa?
Pozabankowe karty kredytowe to produkty, które cieszą się coraz większym uznaniem wśród klientów. Wszystko dlatego, że umożliwiają one dokonywanie płatności w punktach, które posiadają terminale płatnicze. Kartą kredytową możemy także płacić przez internet, robiąc zakupy online. Na czym dokładnie polega mechanizm jej działania? Otóż idea karty kredytowej zakłada przyznanie jej posiadaczowi pewnego limitu pieniędzy, który zostaje zakodowany na karcie. W jego ramach klient może płacić za towary czy usługi, aż do końca okresu rozliczeniowego bądź do momentu, gdy środki ulegną wyczerpaniu. Następnie należy spłacić powstały na karcie dług – składa się na niego wykorzystana kwota pieniędzy oraz odsetki, ewentualnie także dodatkowe opłaty, które mogą zostać nałożone w ramach obowiązującej strony umowy. Co istotne, w przypadku niewykorzystania w trakcie trwania okresu rozliczeniowego całości przyznanego limitu, klient spłaca jedynie taką część, którą faktycznie wydatkował w danym czasie.
Kto może otrzymać pozabankową kartę kredytową?
O kartę kredytową, wydawaną przez instytucje pozabankowe, mogą ubiegać się osoby pełnoletnie, które posiadają polskie obywatelstwo. Karta wydawana jest tym, którzy posiadają konto bankowe w polskim banku oraz legitymują się ważnym dowodem osobistym. Co istotne, wiele firm pożyczkowych nie ocenia zdolności kredytowej klientów, zatem nie oceniają wysokości jego przychodów czy źródeł, z jakich są uzyskiwane. Klient we własnym zakresie podejmuje decyzję, czy będzie w stanie terminowo spłacać powstałe zadłużenie. Firmy pożyczkowe sprawdzają natomiast historię kredytową swoich potencjalnych klientów. W praktyce oznacza to, że jeśli ich nazwisko figuruje w bazach dłużników (na przykład w BIK), karta kredytowa nie zostanie przyznana.