Czym się różni karta kredytowa od debetowej?
Przyglądając się charakterystyce karty kredytowej i karty debetowej bardzo łatwo zauważyć najważniejszą i fundamentalną różnicę pomiędzy nimi. Karta kredytowa umożliwia płacenie w sklepach (zarówno internetowych, jak i stacjonarnych) nawet w sytuacji, kiedy nie mamy na rachunku dostępnych środków. To bardzo wygodne narzędzie, które świetnie sprawdza się w sytuacji, kiedy oczekujemy na przelew, a jednocześnie przydarza nam się nagły wypadek, który wymaga wydania określonej ilości gotówki, której akurat nam brakuje.
Karta debetowa oraz karta kredytowa to karty płatnicze, które wydawane są w fizycznej formie plastikowych prostokątów, które tak dobrze znamy z własnego portfela. Obydwie wydawane są przez bank. Tutaj w zasadzie kończą się wszystkie podobieństwa.
Czy kartą kredytową można płacić wszędzie?
Karta kredytowa to zdecydowanie bardzo przydatne narzędzie, które warto mieć w portfelu. Wiele osób jednak zastanawia się, czy korzystanie z niego jest możliwe w każdych warunkach. Na szczęście w dzisiejszych czasach kartą kredytową zapłacimy wszędzie tam, gdzie znajduje się terminal umożliwiający transakcje bezgotówkowe.
Za co możemy zapłacić kartą kredytową?
- za codzienne zakupy w sklepie spożywczym
- za sprzęt elektroniczny
- za bilety lotnicze i kolejowe
- za hotel, czy pobyt w hostelu
- za przesyłkę ze sklepu internetowego
Karta kredytowa to narzędzie, które przybyło do nas ze Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, w tym kraju istnieje wiele punktów, w których płatności można dokonać wyłącznie za pomocą karty kredytowej. Mowa tu przede wszystkim o pokojach hotelowych, czy wypożyczalniach samochodów.
Amerykańska kultura finansowa każe zakładać, że osoba wiarygodna (czyt. dorosła i samodzielna finansowo) posiada kartę kredytową. Jej brak w najlepszym wypadku budzi konsternację, co nieco zaskakuje naszych rodaków. W Polsce posiadanie karty kredytowej nie jest bowiem aż tak oczywiste. Mimo wszystko pojawiają się punkty, w których akceptuje się jedynie ten środek płatniczy.
Czy kartą kredytową płacimy tak jak debetową?
Ze strony technicznej płacenie kartą kredytową przebiega dokładnie w taki sam sposób, jak płacenie kartą debetową. Do karty przypisany jest kod PIN, z którego będziemy musieli skorzystać, przy dokonywaniu transakcji wyższych niż sto złotych.
W sklepie stacjonarnym kartą kredytową możemy zapłacić w sposób tradycyjny lub zbliżeniowy. Umożliwia ona także zakupy w sklepach internetowych. Wówczas konieczne jest wpisanie naszych danych oraz numeru karty i kodu zabezpieczającego.
W teorii karta kredytowa umożliwia także wypłacanie pieniędzy z bankomatu. Eksperci nie zalecają jednak korzystania z tego w sytuacjach, kiedy potrzeba nie jest naprawdę nagląca. Dlaczego? Wszystko rozbija się o wysokie opłaty, które w takich przypadkach naliczane są przez banki. Wypłacanie pieniędzy z bankomatu z rachunku karty kredytowej zwyczajnie się więc nie opłaca.
Karta kredytowa a debetowa – podsumowanie
Różnica między kartą kredytową a kartą płatniczą jest znaczna. Dotyczy przede wszystkim źródła wykorzystywanych środków finansowych. Kartą debetową zapłacimy wyłącznie w momencie, kiedy na naszym rachunku bankowym znajdują się potrzebne środki. Tymczasem z karty kredytowej można skorzystać awaryjnie nawet w sytuacji, kiedy takich środków nam brakuje.
Warto jednak pamiętać, że karta kredytowa powinna być wykorzystywana rozsądnie. Umożliwiając nam zaciągnięcie tego typu zobowiązania bank lub instytucja pożyczkowa wykazuje się w stosunku do nas zaufaniem podpartym przez naszą zdolność kredytową. Zakupy kartą kredytową robi się wyjątkowo łatwo, trzeba jednak pamiętać, że tę formę długu trzeba będzie w terminie spłacić.
Rozsądne korzystanie z karty kredytowej może sprawić, że będzie ona doskonałym uzupełnieniem karty debetowej. Trzeba jednak być świadomym różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami środków płatniczych i w żadnym wypadku nie używać ich zamiennie. Im rozważniej korzystamy z karty kredytowej, tym bardziej wiarygodni jesteśmy w oczach instytucji pożyczkowej lub banku.
„Informacje zawarte w niniejszym materiale mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 k.c.”