Jak działa lombard – co można sprzedać w lombardzie?

27.05.2024
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
  • Jak działają lombardy?
  • Czy w lombardzie można sprzedać wszystko?
  • Czy lombard przyjmie bez paragonu?
  • Co najlepiej sprzedaje się w lombardzie?
  • Jak uzyskać pożyczkę w lombardzie pod zastaw?

 

Co można sprzedać w lombardzie? Pożyczka w lombardzie to często ostatnia deska ratunku dla osób, które pilnie potrzebują gotówki. Lombardy oferują szybkie pożyczki pod zastaw wartościowych przedmiotów, bez zbędnych formalności i sprawdzania zdolności kredytowej. Jednak czy w lombardzie można zastawić dosłownie wszystko? Jakie przedmioty cieszą się największym zainteresowaniem? I jak właściwie działa pożyczka lombardowa? W tym artykule odpowiemy na wszystkie te pytania i podpowiemy, co zrobić, gdy potrzebujemy dodatkowych środków.

Jak działają lombardy?

Lombardy to instytucje, które udzielają krótkoterminowych pożyczek pod zastaw wartościowych przedmiotów. Klient przynosi do lombardu daną rzecz, a w zamian otrzymuje określoną sumę pieniędzy. Kwota pożyczki jest zazwyczaj znacznie niższa niż realna wartość rynkowa przedmiotu i wynosi około 30-60% jego ceny.

Pożyczki w lombardach są zwykle udzielane na okres od kilku dni do miesiąca. Jeśli klient spłaci całą kwotę wraz z odsetkami i prowizją w ustalonym terminie, odzyskuje swój zastaw. W przeciwnym razie lombard ma prawo sprzedać przedmiot, by odzyskać pożyczone pieniądze.

Choć pożyczki lombardowe wiążą się z wysokimi kosztami, są one dostępne praktycznie dla każdego. Lombardy nie sprawdzają historii kredytowej ani zdolności do spłaty zobowiązania. Jedyne czego wymagają to dowód osobisty oraz wartościowy przedmiot, który posłuży jako zabezpieczenie pożyczki.

Czy w lombardzie można sprzedać wszystko?

Choć lombardy przyjmują bardzo różnorodne przedmioty, nie wszystko może stanowić zastaw pod pożyczkę. Przede wszystkim musi to być rzecz o znacznej wartości, którą w razie braku spłaty będzie można łatwo spieniężyć.

Najczęściej w lombardach zastawia się biżuterię i wyroby ze złota lub srebra, sprzęt elektroniczny (telefony, laptopy, konsole), markowe zegarki, antyki i dzieła sztuki. Przyjmowane są też instrumenty muzyczne, sprzęt AGD i RTV, rowery, a nawet samochody.

Lombardy raczej nie udzielą pożyczki pod zastaw przedmiotów o niewielkiej wartości, trudnych do wyceny lub przechowywania. Nie przyjmą też rzeczy, co do których istnieje podejrzenie, że mogą pochodzić z kradzieży. Dlatego zawsze warto mieć dokument potwierdzający nasze prawo własności do zastawionego przedmiotu.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Czy lombard przyjmie bez paragonu?

Choć paragon lub faktura zakupu nie są bezwzględnie wymagane, to znacznie ułatwiają one wycenę przedmiotu i potwierdzają nasze prawo własności. Jeśli nie mamy dowodu zakupu, lombard może poprosić o inny dokument, np. gwarancję lub umowę kupna-sprzedaży.

W przypadku drogich i luksusowych przedmiotów, jak biżuteria czy zegarki, lombard może wymagać dodatkowego poświadczenia autentyczności, np. certyfikatu jubilerskiego. Bez odpowiednich dokumentów możemy otrzymać niższą wycenę lub w ogóle nie dostać pożyczki.

Warto pamiętać, że lombardy mają obowiązek zweryfikować legalność pochodzenia zastawianych przedmiotów. Przyjmowanie rzeczy z kradzieży jest przestępstwem i grozi odpowiedzialnością karną. Dlatego pracownicy lombardu mogą zadawać dodatkowe pytania i uważnie przyglądać się klientom, którzy nie mają żadnych dowodów zakupu.

Co najlepiej sprzedaje się w lombardzie?

Choć lombardy przyjmują bardzo różne przedmioty, to niektóre z nich cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Przede wszystkim chodzi o rzeczy, które łatwo wycenić i szybko sprzedać w razie braku spłaty pożyczki.

Niekwestionowanym hitem lombardów jest biżuteria i wyroby ze złota. Kruszce zawsze mają wysoką wartość, a ceny złota są stabilne i przewidywalne. Dlatego zastawiając złoty pierścionek czy naszyjnik, możemy liczyć na relatywnie wysoką pożyczkę.

Dużą popularnością cieszą się też markowe zegarki oraz sprzęt elektroniczny, jak telefony czy laptopy. Lombardy chętnie przyjmują przedmioty znanych i cenionych marek, które łatwo wycenić w oparciu o aktualne ceny rynkowe. Istotny jest też stan techniczny urządzenia i kompletność zestawu.

Poza tym często zestawiane są instrumenty muzyczne, sprzęt AGD i RTV, rowery, elektronarzędzia czy warto. Kluczowa jest wartość przedmiotu oraz popyt na daną kategorię produktów. Im droższy i bardziej poszukiwany artykuł, tym wyższą pożyczkę możemy otrzymać.

Jak uzyskać pożyczkę w lombardzie pod zastaw?

Proces zaciągania pożyczki w lombardzie jest bardzo prosty i szybki. Wystarczy przyjść do placówki z wartościowym przedmiotem i dowodem osobistym. Pracownik lombardu dokona wyceny rzeczy i zaproponuje kwotę pożyczki.

Jeśli zaakceptujemy warunki, podpiszemy umowę i otrzymamy pożyczkę od ręki. Lombard staje się depozytariuszem naszego przedmiotu na czas trwania umowy. Musimy spłacić całość pożyczki wraz z odsetkami i prowizją w ustalonym terminie, by odzyskać zastaw.

Wysokość pożyczki zależy od wartości przedmiotu i zazwyczaj wynosi 30-60% jego ceny rynkowej. Lombardy doliczają też spore koszty w postaci odsetek, prowizji i opłat. Całkowity koszt pożyczki lombardowej może sięgać nawet kilkudziesięciu procent w skali miesiąca.

Jeśli nie mamy pewności, czy uda nam się spłacić zobowiązanie w terminie, warto rozważyć inne opcje finansowania. Dobrą alternatywą dla pożyczek lombardowych może być np. pozabankowa karta kredytowa. Zapewnia ona stały dostęp do dodatkowych środków, a jednocześnie jest tańsza i bezpieczniejsza niż pożyczki pod zastaw. Z kartą NetCredit mamy pełną kontrolę nad swoimi finansami i nie ryzykujemy utraty cennych przedmiotów.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon