Posiadanie zdolności kredytowej warunkuje możliwość otrzymania kredytu bankowego lub pożyczki bankowej. Tymczasem firmy pożyczkowe nie wymagają od swoich potencjalnych klientów dostarczania dokumentacji, na bazie której można dokonać oceny, czy będą oni zdolni spłacić zobowiązanie w terminie. Wszystko odbywa się na podstawie danych deklaratywnych we wniosku oraz analizie baz dłużników. Czym są pożyczki bez zdolności kredytowej i kto może je otrzymać?
Czym jest zdolność kredytowa?
Gdzie dostanę pożyczkę bez zdolności kredytowej – takie pytanie często rodzi się w głowach klientów, którzy z pewnych względów nie mogą starać się o kredyt lub pożyczkę bankową. Na początek warto jednak uświadomić sobie, czym w rzeczywistości jest zdolność kredytowa. Otóż należy przez nią rozumieć potencjał do spłaty zobowiązania finansowego w określonym w umowie terminie. Zdolność kredytową ocenia się, biorąc pod uwagę między innymi:
- wysokość miesięcznych dochodów,
- źródło dochodów,
- ilość osób pozostających na utrzymaniu pożyczkobiorcy,
- średnie miesięczne koszty życia w danej miejscowości,
- pozostałe zobowiązania, jakie posiada kredytobiorca.
Potencjalny klient banku musi więc dostarczyć niezbędną dokumentację, na przykład zaświadczenie o zarobkach, aby analitycy mogli ocenić, czy posiada on zdolność kredytową. Co istotne, jest ona brana pod uwagę nawet w przypadku pożyczek opiewających na niskie kwoty. Niestety, negatywna ocena zdolności kredytowej całkowicie uniemożliwia otrzymanie finansowania. Dlatego też szybkie pożyczki pozabankowe, jakie oferują firmy pożyczkowe, cieszy się tak dużą popularnością.
Czym jest pożyczka bez zdolności kredytowej?
Procedura przyznania pożyczki na dowód pomija szczegółowy element oceny tejże zdolności. Oznacza to, że klient nie musi dostarczać żadnych dokumentów, którzy potwierdzałyby na przykład wysokość jego zarobków – wystarczy tylko złożyć oświadczenie o tym, że uzyskuje się dochody. Nie trzeba natomiast dokumentować ich źródła.
Pożyczki od ręki charakteryzuje więc stosunkowo wysoki stopień przyznawania oraz krótki czas, w jakim rozpatrywany jest wniosek. Pożyczkobiorca we własnym zakresie ocenia, czy będzie w stanie spłacić zobowiązanie w określonym terminie. Pozostałe elementy pożyczki bez zaświadczeń są właściwie takie same jak w przypadku tradycyjnych pożyczek bankowych. Spłaca się je w miesięcznych ratach, na które składa się część kapitałowa oraz odsetkowa.