Pojęcie płynności finansowej najczęściej występuje w kontekście przedsiębiorstw, choć czasami mówi się o niej także w aspekcie finansów gospodarstwa domowego. Co to jest płynność finansowa, o czym informuje i jak ją określić?
Czym jest płynność finansowa?
Płynność finansowa to zgodnie z definicją zdolność do terminowego regulowania zobowiązań krótkoterminowych. Przez zobowiązania krótkoterminowe należy rozumieć takie, które są wymagalne w okresie jednego roku. W kontekście przedsiębiorców mowa nie tylko o kredytach i pożyczkach, lecz również o:
- zobowiązaniach wobec kontrahentów,
- zobowiązaniach wobec pracowników,
- zobowiązaniach publicznoprawnych,
- innych zobowiązaniach, jakie ciążą na danej jednostce.
Utrzymanie płynności finansowej na odpowiednim poziomie jest niezwykle istotne pod kątem zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa. Ważne jest nie tylko to, czy firma w danym okresie generuje zyski, lecz również czy jest w stanie spłacać bieżące zobowiązania. Czasami bowiem przedsiębiorstwa osiągają wysokie dochody, a jednocześnie nie są w stanie pokryć z nich podstawowych wydatków. Jak określa się płynność finansową? Firmy najczęściej posługują się różnego rodzaju wskaźnikami. Dane do obliczeń bierze się natomiast z dokumentacji finansowej, na którą składa się:
- bilans,
- rachunek zysków i strat,
- rachunek przepływów pieniężnych.
Informacje te pochodzą bezpośrednio z księgowości, dlatego ważne jest, aby była ona w firmie prowadzona w odpowiedni sposób.
Jakie są najpopularniejsze wskaźniki płynności finansowej?
Jakie są wskaźniki płynności finansowej? Choć analitycy posiłkują się różnymi wskaźnikami, można wśród nich wyróżnić trzy najczęściej spotykane:
- wskaźnik płynności bieżącej – określa, czy firma jest w stanie pokryć zobowiązania za pomocą aktywów obrotowych,
- wskaźnik płynności szybkiej – oznacza możliwość pokrycia zobowiązań za pomocą aktywów obrotowych pomniejszonych o zapasy,
- wskaźnik płynności gotówkowej – określa, czy firma jest w stanie pokryć bieżące zobowiązania za pomocą gotówki i innych środków pieniężnych, łatwych do upłynnienia.
Analiza finansowa sprowadza się więc do oceny, czy firma w danym czasie może pokryć bieżące zobowiązania, a także, z jakich źródeł będą pochodziły środki pieniężne.
Jakie czynniki wpływają na płynność finansową?
Biorąc pod uwagę wskaźniki płynności finansowej, można wydedukować, jakie czynniki będą miały na nią największy wpływ. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zobowiązania krótkoterminowe, które w każdym przypadku stanowią punkt wyjścia. Następnie patrzymy na aktywa obrotowe, czyli krótkoterminowe. Są one tak zwanymi płynnymi składnikami majątku, które stosunkowo prosto wymienić na gotówkę. W tym kontekście warto też zwrócić uwagę na zapadalność należności oraz zobowiązań przedsiębiorstwa. Jeśli firma udziela długoterminowego kredytu kupieckiego, co oznacza, że pozwala swoim kontrahentom na odroczoną płatność, to nie będzie w stanie na bieżąco pokrywać zobowiązań krótkoterminowych, zwłaszcza jeśli te występują w dużej ilości.