Co wlicza się do historii kredytowej?

20.02.2023
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Każdy, kto planował zaciągnąć kredyt lub pożyczkę od zaraz, z pewnością spotkał się z pojęciem historii kredytowej. Pojawia się ono bez względu na to, czy ubiegamy się o finansowanie w banku, czy też w wyspecjalizowanej firmie pożyczkowej. Co to jest historia kredytowa? W jaki sposób wpływa na wiarygodność klienta?

Co wlicza się do historii kredytowej?

Historia kredytowa to wszelkie dane dotyczące danego klienta, które zostały zgromadzone w specjalistycznych bazach, na przykład w Biurze Informacji Kredytowej. Dotyczy ona aktualnie posiadanych zobowiązań finansowych, a także tych, które zostały już spłacone. Co istotne, do historii kredytowej wliczają się nie tylko kredyty i pożyczki na oświadczenie, lecz również karty kredytowe czy limity na kontach. Do baz dłużników można też trafić, zaciągając innego typu zobowiązania bądź nie spłacając podobnych długów, na przykład kar umownych czy mandatów. 

W jakim celu zbierane są dane o klientach? Przede wszystkim służą one celom informacyjnym – danych nie wykorzystują przypadkowe osoby, a głównie instytucje bankowe oraz pożyczkowe. Sprawdzają one, czy klient regularnie spłaca swoje zobowiązania. Jeśli nie, dane mogą zostać umieszczone w bazie nawet w przypadku, gdy klient nie wyrazi na to zgody. W BIK-u przetwarzane są one przez 5 lat, jeśli opóźnienie w spłacie kredytu wynosiło przynajmniej 60 dni. Skomplikowanie swojej sytuacji kredytowej może spowodować, że żadna instytucja finansowa, zarówna ta bankowa, jak i pozabankowa nie będzie chciała udzielić nam finansowania.

Należy pamiętać, że renomowane firmy pożyczkowe nie udzielają pożyczek bez BIK.

Jak zrobić sobie historię kredytową?

Historia kredytowa zazwyczaj ujmowana jest w negatywnym aspekcie – mówimy wtedy o sytuacji, w której dłużnik nie spłaca swoich zobowiązań terminowo. Niemniej jednak nie należy postrzegać tego pojęcia wyłącznie w ten sposób. Wręcz przeciwnie, gdyż dobra historia kredytowa ma wpływ na to, czy bank udzieli klientowi finansowania. Żadna instytucja nie chce bowiem być pierwszą, która przekona się o ewentualnej nieuczciwości swojego klienta. O ile osoba bez historii kredytowej może liczyć na udzielenie finansowania w niskiej kwocie, o tyle na przykład zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest w jej przypadku niemożliwe. Z tego też powodu klienci często zastanawiają się, jak zrobić sobie historię kredytową? Otóż jest tylko jedno rozwiązanie – należy podpisać umowę kredytu lub pożyczki i wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez BIK. Klient, który spłaci kredyt, może żądać usunięcia wpisów w bazie, jednak jest to bezzasadne – w takim przypadku niejako kasujemy naszą historię kredytową, która może być pomocna w przyszłości. Zazwyczaj osoby bez historii kredytowej mogą liczyć na kredyt lub małą pożyczkę i od takich właśnie produktów finansowych należy zacząć. Z czasem klienci, którzy sumiennie spłacają swoje zobowiązania, mogą liczyć na znacznie wyższe kwoty kredytów i pożyczek krótkoterminowych i pożyczek długoterminowych.

Kto sprawdza historię kredytową klienta?

Czy bank widzi inne kredyty? Kto ma dostęp do informacji zawartych w BIK? Te i podobne pytania zadają sobie klienci, którzy są zainteresowani zaciągnięciem kolejnego zobowiązania finansowego. Otóż banki i firmy pożyczkowe widzą, czy klient w danym czasie posiada przeterminowane długi. Historię kredytową sprawdzają zarówno banki, jak i wyspecjalizowane firmy pożyczkowe. Obecnie żadna instytucja finansująca nie pożyczy pieniędzy osobie, która nie spłaca terminowo swoich zobowiązań. Warto wziąć to pod uwagę, planując zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Historia kredytowa w BIK podlega surowej ocenie, gdyż istnieje spore ryzyko, że niewywiązujący się ze swoich zobowiązań klient nie będzie w stanie spłacić kolejnego kredytu czy kolejnej pożyczki. Nie ma zatem możliwości w renomowanych firmach pożyczkach zaciągnięcia pożyczki ze złym BIKiem.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Jak poprawić swoją historię kredytową?

Zła historia kredytowa lub całkowity jej brak czasami przekreślają szansę na pozyskanie finansowania, jednak istnieje kilka sposobów, aby nieco polepszyć swój obraz w oczach instytucji finansującej. Klient powinien przede wszystkim spłacić zobowiązania, które uległy przeterminowaniu. Dzięki temu będzie mógł ubiegać się o pożyczkę w firmie pożyczkowej. Warto jednocześnie budować pozytywną historię kredytową, a więc sumiennie spłacać długi w ustalonym w umowie terminie. Klient, który spłaci zobowiązania, może ubiegać się o wykreślenie negatywnych wpisów z baz na określonych zasadach.

Historia kredytowa – jak patrzą na nią banki, a jak firmy pożyczkowe?

Jak wspomniano, zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe sprawdzają historię kredytową swoich klientów. Niemniej jednak banki biorą pod uwagę, czy klient w określonym czasie sumiennie spłacał swoje zobowiązania. Skupiają się również na tym, aby posiadał on jakąś, oczywiście pozytywną, historię kredytową. Tymczasem tak zwany pusty BIK nie jest problemem dla firm pożyczkowych, które skupiają się wyłącznie na tym, czy dana osoba w konkretnym czasie posiada niespłacone długi. Ci, którzy nie mają jeszcze historii kredytowej, mogą więc postarać się o finansowanie w firmie pożyczkowej, której oferta jest niezwykle bogata. Od 2022 roku istnieje również możliwość zaciągnięcia pożyczki w ramach wirtualnej karty kredytowej, którą na rynek wprowadziła firma NetCredit. Karta posiada ustalony limit, w ramach którego klient dokonuje płatności. Jej zaletą jest fakt, iż nie ponosi się opłat w momencie niekorzystania z karty. Jednocześnie warto podkreślić krótki czas rozpatrywania wniosku, dzięki czemu można szybciej uzyskać dostęp do gotówki. Posiadanie karty kredytowej online, Jest to wygodna forma finansowania, z której korzysta coraz więcej klientów. Jeżeli zastanawiasz się, czy ten produkt jest dla Ciebie, sprawdź kilka naszych poradników na ten temat:

Pożyczka przy złej historii kredytowej

Czy istnieje możliwość uzyskania finansowania, jeśli mamy negatywną historię kredytową? Firmy pożyczkowe nie oferują pożyczek klientom, którzy posiadają negatywne wpisy w BIK. Jeśli zależy im na dodatkowej gotówce, rozwiązaniem pozostaje jedynie spłata długu i ponowne złożenie wniosku o pożyczkę na oświadczenie. Jednocześnie klienci mogą ubiegać się o tak zwaną pożyczkę prywatną, udzielaną przez osoby fizyczne. Ta jednak obarczona jest sporym ryzykiem, a dodatkowo należy znaleźć pożyczkodawcę, który będzie chętny udostępnić konkretną sumę pieniężną. O wiele lepszym rozwiązaniem jest więc spłacenie posiadanych zobowiązań, tak aby dodatkowo nie doszło do rolowania długu, czyli sytuacji, w której jedno zobowiązanie finansowe spłacamy innym.

Historia kredytowa – podsumowanie w 3 punktach

Po przeczytaniu powyższego artykułu wiesz już, czym jest historia kredytowa, jak jest wyliczana oraz jak patrzą na nią banki, oraz firmy pozabankowe. Poniżej przedstawiamy 3 najważniejsze kwestie związane z historią kredytową:

 

1️⃣ Historia kredytowa to zapis wszystkich twoich dotychczasowych zobowiązań finansowych, takich jak kredyty, karty kredytowe i pożyczki pozabankowe. Informacje te są zgromadzone w jednym miejscu i służą do oceny twojej zdolności kredytowej.

 

2️⃣ Do historii kredytowej wlicza się takie dane jak terminowe płatności, wysokość zadłużenia, ilość otwartych kredytów oraz ilość zapytań o twoją historię kredytową. Te informacje pozwalają instytucjom finansowym ocenić twoją wiarygodność jako kredytobiorcy, na przykład podczas wnioskowania o pożyczkę na dowód online.

 

3️⃣ Warto budować swoją historię kredytową, ponieważ pozytywna historia kredytowa może pomóc w uzyskaniu lepszych warunków kredytowych, jak również w uzyskaniu pozytywnych decyzji w zakresie zatwierdzenia pożyczek online i kredytów. Jednak należy pamiętać, że negatywna historia kredytowa może mieć negatywny wpływ na twoją zdolność kredytową i skutkować odmową kredytu lub pożyczki. Jedyną opcją w tym przypadku mogą być pożyczki bez BIK, natomiast warto pamiętać, że renomowane firmy pożyczkowe, nie przyznają gwarantowanych pożyczek dla zadłużonych czy pożyczek z komornikiem.

 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon