Budżet studencki najczęściej jest mocno ograniczony, dlatego osoby kształcące się na uczelniach wyższych poszukują innych źródeł, z których można by pokryć podstawowe wydatki. Niemniej jednak student, ze względu na to, iż zazwyczaj nie osiąga dochodów, nie może liczyć na pożyczkę bankową. Gdzie student dostanie pożyczkę i na jakich warunkach?
Na co student może przeznaczyć pieniądze pochodzące z pożyczki?
Studenci coraz częściej decydują się kontynuować naukę po szkole średniej w innym mieście. Wiąże się to z licznymi możliwościami, lecz również kosztami, które przyjdzie im ponieść. Mowa przede wszystkim o wydatkach związanych z opłaceniem wynajmu mieszkania, wyżywieniem czy zakupem biletów komunikacji miejskiej. Jednocześnie studenci wydają spore ilości pieniędzy na pomoce naukowe, takie jak na przykład książki specjalistyczne.
Budżet studencki nierzadko nie jest w stanie udźwignąć tak dużej liczby wydatków, dlatego pojawia się potrzeba pozyskania pieniędzy z innych źródeł. Studenci mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o zarobkowanie, zwłaszcza jeśli podejmują naukę na studiach dziennych. Alternatywnym rozwiązaniem jest więc pożyczka dla studenta, jednak należy mieć świadomość, że nie udzieli jej żaden bank. Instytucje te bowiem wymagają posiadania źródła dochodu, którego student nie ma. Może on natomiast ubiegać się o specjalną pożyczkę dla studentów, której udziela bank państwowy lub zdecydować się na pożyczkę na raty w firmie pozabankowej.
Czym charakteryzuje się pożyczka dla studenta?
Czy student może dostać pożyczkę? Tak, jednak na specjalnych zasadach, które określa regulamin banku krajowego. Obecnie pożyczki, a właściwie kredytu studenckiego udziela PKO Bank Polski. Warto jednak mieć świadomość, że aby otrzymać finansowanie, trzeba spełnić określone warunki. O pieniądze nie może bowiem ubiegać się każdy student, który potrzebuje dodatkowego źródła dochodu. Choć warunki te zmieniają się rok w rok, to zwykle student musi posiadać zabezpieczenie spłaty kredytu – najczęściej w postaci poręczenia osoby trzeciej. Może być to rodzic, jednak musi on posiadać zdolność kredytową, co oznacza, że musi być dla banku osobą wiarygodną. Kredyt studencki przyznawany jest na preferencyjnych warunkach. Oznacza to, że ma niskie oprocentowanie, a spłaca się go dopiero po zakończeniu procesu edukacji. Minusem jest natomiast fakt, iż nie każdy, kto ubiega się o kredyt, rzeczywiście go otrzyma. W praktyce należy przejść pozytywnie proces weryfikacji, aby móc pozyskać dodatkowe pieniądze. Należy pamiętać, że kredyt, wraz z odsetkami, spłaca się w określonym w umowie terminie. Oznacza to, że kończymy studia, a jednocześnie posiadamy dług, który blokuje nam na przykład możliwość otrzymania kredytu hipotecznego. Warto więc rozważyć finansowanie pozabankowe, na przykład wykorzystać w tym celu szybkie pożyczki od ręki.