Czym jest karta płatnicza i jakie są rodzaje kart bankomatowych?

22.03.2024
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

W świecie finansów, elastyczność i bezpieczeństwo transakcji są kluczowe. Karty płatnicze, nieodzowne narzędzia w codziennych finansach, oferują właśnie to – wygodę i ochronę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym są karty płatnicze, jak działają, jakie są ich rodzaje oraz rozwiejemy wątpliwości dotyczące różnic między kartami bankomatowymi a płatniczymi. Zapraszamy do lektury.

Czym jest karta płatnicza?

Karta płatnicza to plastikowy dokument wyposażony w chip elektroniczny i pasek magnetyczny, umożliwiający dokonywanie transakcji finansowych bez konieczności posługiwania się gotówką. Dzięki niej można płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także wypłacać pieniądze z bankomatów. Karty te są wydawane przez instytucje finansowe, takie jak banki czy firmy oferujące produkty finansowe, i są powiązane z konkretnym rachunkiem bankowym lub kredytowym użytkownika.

Jak działają karty płatnicze?

Działanie kart płatniczych opiera się na autoryzacji transakcji przez bank lub inną instytucję finansową. Po przesunięciu karty przez terminal płatniczy, wprowadzeniu jej do bankomatu lub zatwierdzeniu płatności online, informacje z karty są przesyłane do procesora płatności, który weryfikuje dostępność środków i zabezpieczenia. Po pozytywnej weryfikacji, środki są przekazywane od emitenta karty do odbiorcy płatności, a transakcja zostanie sfinalizowana.

Czy karta bankomatowa to karta płatnicza?

Karta bankomatowa jest rodzajem karty płatniczej, choć jej funkcjonalność jest ograniczona głównie do wypłacania gotówki z bankomatów i może nie być akceptowana do bezpośrednich płatności w sklepach czy online. To podstawowa forma karty, która jest wydawana do rachunku bieżącego i umożliwia dostęp do posiadanych środków.

Jakie są rodzaje kart płatniczych?

Karty płatnicze można podzielić na kilka głównych kategorii, w zależności od funkcji i warunków ich użytkowania. Oto one:

 • Karty debetowe: bezpośrednio powiązane z rachunkiem bankowym użytkownika, pozwalają na wydawanie środków, które są aktualnie dostępne na koncie. To najczęściej używany typ karty płatniczej.
 • Karty kredytowe: umożliwiają dokonywanie transakcji na kredyt, do określonego limitu udzielonego przez bank. Środki wykorzystane za pomocą karty kredytowej muszą być spłacone, często z naliczonymi odsetkami.
 • Karty obciążeniowe: podobne do kart kredytowych, ale wymagają pełnej spłaty wykorzystanych środków na koniec każdego okresu rozliczeniowego. Nie naliczają odsetek, ale mogą wiązać się z innymi opłatami.
 • Karty przedpłacone: pozwalają na wydawanie tylko tych środków, które zostały wcześniej załadowane na kartę. Są dobrym wyborem dla osób chcących kontrolować swoje wydatki lub nieposiadających konta bankowego.
 • Wirtualne karty płatnicze: nie mają fizycznej postaci, ale funkcjonują podobnie do tradycyjnych kart. Są często używane do przeprowadzania bezpiecznych transakcji.

Jak dokonywać płatności kartą płatniczą?

Dokonywanie płatności kartą płatniczą jest proste i intuicyjne. Oto krok po kroku, jak to zrobić:

 • W sklepie stacjonarnym: podczas płatności poinformuj kasjera o chęci zapłacenia kartą. Następnie przyłóż kartę z chipem do terminala płatniczego lub wsuń ją do czytnika chipowego. W zależności od kwoty transakcji, może być wymagane wprowadzenie PIN-u. Po zatwierdzeniu transakcji odbierz paragon.
 • Podczas zakupów online: w trakcie finalizacji zakupu na stronie internetowej, wybierz opcję płatności kartą, wpisz numer karty, datę ważności, imię i nazwisko posiadacza oraz kod CVV/CVC znajdujący się na odwrocie karty. Potwierdź transakcję, korzystając z dostępnego systemu autoryzacji, np. poprzez SMS z jednorazowym kodem.

O czym pamiętać dokonując zakupów online?

 • Zawsze trzymaj kartę w bezpiecznym miejscu.
 • Nie udostępniaj nikomu numeru PIN ani kodu CVV/CVC.
 • Regularnie sprawdzaj historię transakcji, aby upewnić się, że nie ma żadnych nieautoryzowanych płatności.
 • Korzystaj z bezpiecznych połączeń internetowych podczas płatności online.

Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zakupów online?

 • Używaj tylko zaufanych i bezpiecznych terminali płatniczych i stron internetowych.
 • Nie wpisuj danych swojej karty na publicznie dostępnych komputerach.
 • Regularnie aktualizuj oprogramowanie swojego urządzenia, aby zapewnić najlepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem.

Czym różni się karta płatnicza od debetowej?

Choć termin karta płatnicza jest często używany zamiennie z kartą debetową, istnieją między nimi istotne różnice. Karta debetowa jest bezpośrednio powiązana z rachunkiem bankowym użytkownika i umożliwia wydawanie środków, które są już dostępne na koncie. Oznacza to, że transakcje są realizowane natychmiast, a środki są od razu pobierane z konta. Karty debetowe nie oferują kredytu, więc nie można za ich pomocą wydawać więcej niż wynosi aktualny stan konta. Zazwyczaj, są one wydawane bez dodatkowych opłat i nie wymagają spełniania dodatkowych warunków kredytowych.

Czym różni się karta płatnicza od karty kredytowej?

Karta kredytowa to specyficzny typ karty płatniczej, który umożliwia dokonywanie transakcji do wysokości przyznanego limitu kredytowego, nawet jeśli użytkownik nie posiada odpowiednich środków na swoim koncie bankowym. Środki te są udostępniane przez bank lub instytucję finansową, która wydała kartę, i mogą być wykorzystane w ramach ustalonego limitu. 

Karta kredytowa pozwala na pożyczenie pieniędzy, które muszą być zwrócone w określonym czasie, często z naliczeniem odsetek w przypadku nie uiszczenia pełnej kwoty zadłużenia w terminie. Są one zazwyczaj wydawane osobom o ustabilizowanej sytuacji finansowej i dobrych wynikach kredytowych.

Pozabankowe karty kredytowe – alternatywa dla bankowych kart płatniczych

W świecie finansów, gdzie prostota i przejrzystość warunków są kluczowe, nasza wirtualna karta kredytowa wyróżnia się na tle innych produktów finansowych. Zaprojektowaliśmy ją z myślą o Twoich potrzebach, oferując elastyczność bez ukrytych kosztów. Korzystając z naszej karty, zapłacisz tylko prowizję w wysokości 11% od wykorzystanej kwoty limitu w danym okresie rozliczeniowym. To co czyni naszą ofertę wyjątkowo atrakcyjną, to brak dodatkowych opłat – jeśli nie wykorzystujesz przyznanego limitu, używanie karty jest całkowicie bezkosztowe.

Co więcej, wszystkie operacje, takie jak wypłaty z bankomatów, płatności internetowe, w tym Google Pay i Apple Pay, a także przelewy z rachunku karty, są darmowe. Nie naliczamy również żadnych opłat za wydanie i obsługę karty, jej aktywację czy zastrzeżenie, a nawet za wcześniejsze zakończenie umowy. Dajemy Ci pełną kontrolę finansową bez żadnych ukrytych kosztów, upraszczając zarządzanie Twoimi środkami dzięki darmowym płatnościom zbliżeniowym. Wybierz rozwiązanie dostosowane do współczesnych wymagań – wybierz naszą pozabankową kartę kredytową.

Share
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon