Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, wśród których najważniejszym jest źródło dochodów oraz ich wysokość. Banki badają ją zawsze, zanim udzielą klientowi finansowania. Tymczasem w przypadku firm pożyczkowych jest zgoła inaczej, bowiem niektóre z nich oferują one pożyczki bez zdolności kredytowej.
Czym jest zdolność kredytowa?
Na początek wyjaśnijmy, czym w ogóle jest zdolność kredytowa? Otóż najprościej rzecz ujmując, zdolność kredytowa określa, czy klient będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie finansowe w określonym umową terminie. Oblicza się ją, porównując dochody oraz średnie, miesięczne wydatki. Na ocenę zdolności kredytowej na wpływ przede wszystkim:
- wysokość dochodów,
- źródło dochodów,
- ilość osób pozostających na utrzymaniu pożyczkobiorcy,
- średnie koszty utrzymania w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy,
- pozostałe zobowiązania finansowe, jakie klient posiada w momencie składania wniosku o pożyczkę.
Największą zdolność kredytową mają osoby, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, a ich dochody plasują się w okolicach średniej pensji krajowej.
Zdolność kredytowa zawsze badana jest przez banki, niezależnie od tego, czy chcemy zaciągnąć kredyt, pożyczkę czy też zobowiązanie na karcie kredytowej. W przypadku negatywnej oceny, finansowanie nie jest udzielane. Inaczej jest w przypadku firm pożyczkowych, które posiadają w swojej ofercie szybką pożyczkę bez sprawdzania zdolności kredytowej.
Kto może uzyskać pożyczkę bez zdolności kredytowej?
Pożyczka bez zdolności kredytowej dostępna jest dla osób, którym bank odmówiłby finansowania. Chętnie sięgają po nią również klienci, którzy co prawda posiadają zdolność kredytową, jednak potrzebują pozyskać środki pieniężne w jak najkrótszym czasie. Klient firmy pożyczkowej powinien:
- być osobą pełnoletnią,
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz obywatelstwo polskie,
- założyć konto w polskim banku,
- legitymować się ważnym dokumentem tożsamości.