Rodzaje kredytów – jakie są typy kredytów?

27.05.2024
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
  • Jakie są rodzaje kredytów na rynku?
  • Kredyt konsumpcyjny
  • Kredyt inwestycyjny
  • Kredyt hipoteczny
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Jakie są alternatywy dla tradycyjnych bankowych kredytów?

Wybór odpowiedniego finansowania to kluczowa decyzja, która może mieć wpływ na Twoją przyszłość finansową. W gąszczu ofert kredytowych łatwo się pogubić. Czy wiesz, jakie są główne rodzaje kredytów dostępnych na rynku? Czym się charakteryzują i komu są dedykowane? W NetCredit chcemy, abyś podejmował świadome decyzje finansowe. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd najpopularniejszych typów kredytów. Poznaj ich cechy, zalety i wady, a także sprawdź, jakie alternatywy oferuje rynek pozabankowy. Zapraszamy do lektury.

Jakie są rodzaje kredytów na rynku?

Na polskim rynku finansowym dostępnych jest wiele rodzajów kredytów, które można klasyfikować według różnych kryteriów. Podstawowy podział wyróżnia kredyty dla osób prywatnych i dla firm. Wśród kredytów dla osób fizycznych najpopularniejsze są kredyty konsumpcyjne, hipoteczne i konsolidacyjne. Z kolei przedsiębiorcy najczęściej sięgają po kredyty inwestycyjne.

Kredyt konsumpcyjny

Kredyt konsumpcyjny to szeroka kategoria zobowiązań zaciąganych przez osoby prywatne na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Mogą to być zarówno klasyczne kredyty gotówkowe, jak i kredyty ratalne, samochodowe czy w rachunku karty kredytowej. Cechą wspólną kredytów konsumpcyjnych jest swoboda w wydatkowaniu środków – bank zazwyczaj nie wymaga określenia celu finansowania.

Kredyty konsumpcyjne są udzielane na podstawie oceny zdolności kredytowej klienta, a ich zabezpieczeniem są najczęściej dochody kredytobiorcy. Kwoty i okresy kredytowania są zróżnicowane – od kilkuset złotych do nawet kilkuset tysięcy, spłacane od kilku miesięcy do kilku-kilkunastu lat. Kredyty konsumpcyjne charakteryzują się jednak wyższym oprocentowaniem i prowizjami niż np. kredyty hipoteczne.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny to produkt dedykowany firmom, które planują rozwój i potrzebują środków na sfinansowanie inwestycji. Może być przeznaczony na zakup środków trwałych, maszyn i urządzeń, nieruchomości, ale też na budowę hal produkcyjnych czy refinansowanie wcześniejszych nakładów inwestycyjnych.

Kwota kredytu inwestycyjnego może sięgać nawet 90% wartości inwestycji, a okres kredytowania dochodzić do 15 lat. Banki często stosują karencję w spłacie kapitału, dzięki czemu przedsiębiorca zyskuje czas na ukończenie inwestycji i osiągnięcie zysków. Kredyt inwestycyjny może być udzielany w złotówkach lub walutach obcych, z oprocentowaniem stałym lub zmiennym.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, zaciągane na zakup, budowę lub remont nieruchomości. Jego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na finansowanej lub innej nieruchomości. Od kredytobiorcy wymagany jest wkład własny w wysokości min. 10-20% wartości nieruchomości.

Kredyty hipoteczne są udzielane na długie okresy – standardowo do 30 lat, dzięki czemu miesięczne obciążenie jest relatywnie niskie. Oprocentowanie może być stałe (niezmienne przez pierwsze 5 lat) lub zmienne, oparte o wskaźnik WIBOR. Kredyt hipoteczny to najtańszy rodzaj kredytu ze względu na niskie ryzyko dla banku, wynikające z zabezpieczenia hipotecznego.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które spłacają jednocześnie kilka różnych zobowiązań i chcą uprościć swoje finanse. Jego istotą jest połączenie wielu kredytów w jeden, z jedną, niższą ratą miesięczną i jednym terminem spłaty. Dzięki wydłużeniu okresu kredytowania, miesięczne obciążenie może spaść nawet o kilkaset złotych.

Kredyt konsolidacyjny najczęściej obejmuje kredyty gotówkowe, ratalne, karty kredytowe czy chwilówki. Rzadziej konsolidacji podlegają kredyty hipoteczne ze względu na ich specyfikę. Niektóre banki przy okazji konsolidacji oferują dodatkową gotówkę na dowolny cel. Warto jednak pamiętać, że niższa rata oznacza dłuższy okres spłaty i wyższy całkowity koszt kredytu.

Jakie są alternatywy dla tradycyjnych bankowych kredytów?

Oprócz kredytów bankowych, na rynku dostępne są też alternatywne formy finansowania, oferowane przez instytucje pozabankowe. Jedną z nich jest pozabankowa karta kredytowa, która zapewnia stały dostęp do odnawialnego limitu kredytowego.

Pozabankowa karta kredytowa – Twój indywidualny limit odnawialny

W NetCredit oferujemy nowoczesną, wirtualną kartę kredytową, która daje Ci swobodę i elastyczność w zarządzaniu finansami osobistymi. Nasza karta działa w oparciu o przyznany Ci indywidualny limit kredytowy, z którego możesz korzystać w dowolnym momencie i w dowolnej wysokości.

Unikalność naszej karty polega na tym, że płacisz prowizję tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty limitu. Jeśli w danym okresie rozliczeniowym nie korzystasz z karty, nie ponosisz żadnych kosztów. Nie ma opłat za wydanie i obsługę karty, za jej aktywację czy wcześniejsze zakończenie umowy.

Z naszą kartą kredytową bez zaświadczeń zyskujesz też darmowe wypłaty z bankomatów i przelewy z rachunku karty. Możesz wygodnie płacić zbliżeniowo, online przez Google Pay i Apple Pay, a także przelewać środki na dowolne konto. Jedynym kosztem jest prowizja w wysokości 11% od wykorzystanego limitu, naliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych.

Pozabankowa karta kredytowa NetCredit to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kredytów gotówkowych i kart kredytowych online. Daje Ci pełną kontrolę nad finansami, jasne i przejrzyste zasady oraz minimum formalności. Przekonaj się, jak wiele możesz zyskać z kartą NetCredit!

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon