Co to jest pożyczka bez umowy o pracę?
Pożyczka bez umowy o pracę to produkt finansowy, który udzielany jest przez firmę pozabankową. Obecnie pożyczkodawcy mają pełną świadomość tego, że rynek pracy jest bardzo elastyczny i wiele osób otrzymuje świetne zarobki z tytułu umów cywilnoprawnych. Instytucje finansowe są świadome tego, że ten ogromny segment potencjalnych klientów nie może być wykluczony z możliwości ubiegania się o pożyczkę. Właśnie dlatego obecnie niemal wszystkie pożyczki gotówkowe są dostępne także dla osób, które nie posiadają umowy o pracę.
Pożyczka bez umowy o pracę — jak działa?
Pożyczka gotówkowa bez umowy o pracę działa dokładnie w taki sam sposób jak każda inna. We wniosku o pożyczkę możemy wybrać rodzaj umowy, w oparciu, o którą pracujemy. Oprócz umowy o pracę dostępna jest także opcja umowy zlecenie oraz umowy o dzieło.
Kto udzieli pożyczki bez umowy o pracę?
Jeszcze do niedawna kredyt bez umowy o pracę był praktycznie niemożliwy do otrzymania. Banki bardzo pilnowały tego, aby ich klienci byli zatrudnieni na stabilnych umowach, najlepiej bezterminowych. Obecnie system bankowy jest już nieco bardziej elastyczny, dlatego otrzymanie kredytu bez umowy o pracę jest teoretycznie możliwe. W praktyce jednak historia kredytowa takich osób jest sprawdzana niezwykle wnikliwie a szansa na otrzymanie kwoty, o którą wnioskujemy, staje się nieco niższa.
Zupełnie inaczej jest w firmach pożyczkowych, gdzie już od dawna w pełni akceptowane są wszystkie formy stałych dochodów. W przypadku firm pozabankowych liczy się regularność i wysokość dochodu, niż forma umowy, na podstawie której jesteśmy zatrudnieni.
Kto może starać się o pożyczkę bez umowy o pracę?
O pożyczkę bez umowy o pracę może starać się praktycznie każda osoba, która otrzymuje stałe dochody, ale nie jest zatrudniona na umowie bezterminowej. Trzeba jednak pamiętać, że stały dochód to nie wszystko. Konieczne jest spełnienie także kilku bardzo ważnych kryteriów, spośród których wymienić można między innymi:
- posiadanie polskiego obywatelstwa
- pełnoletność
- posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych
- posiadanie własnego polskiego numeru telefonu komórkowego
- posiadanie własnego numeru konta
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę?
Firmy pozabankowe nie wymagają już od swoich klientów posiadania umowy o pracę na czas nieokreślony. Równie dobrze możemy otrzymywać wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło, czy umowy zlecenie.
To, jaka musi być wysokość zarobków, jest uzależnione w dużej mierze od tego, o jaką kwotę pożyczki się staramy. Im większa kwota, o którą wnioskujemy, tym bardziej zaawansowane muszą być nasze zarobki. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że najważniejsze jest to, czy otrzymywane dochody są regularne. Nawet mniejsza kwota, która co miesiąc wpływa na konto, z perspektywy profilowania klienta widziana jest lepiej niż bardzo duża, która pojawia się tam raz na dwa – trzy miesiące.
Co ciekawe, dochody z tytułu wynagrodzenia nie są obecnie jedynymi, które mogą być brane pod uwagę podczas procesu kredytowania. Coraz więcej firm pozabankowych chętnie udziela pożyczek klientom, którzy nie pracują, a regularnie otrzymują emerytury lub renty. Dla wielu bardzo istotne jest to, że w poczet dochodów obecnie można już często włączyć świadczenia socjalne. Szczególnie 500+ uznawane jest za bardzo wiarygodny i stały dochód.
Ważnym warunkiem jest także dobra historia kredytowa, czyli to jak regularnie spłacaliśmy swoje poprzednie zobowiązania. Problemy z ich terminowym zamykaniem oraz (przede wszystkim) obecność w bazach dłużników mogą znacznie utrudnić szansę na uzyskanie pożyczki.
Pożyczka na dowód bez umowy o pracę
Pożyczka bez umowy o pracę w instytucji pozabankowej jest popularna przede wszystkim ze względu na maksymalne uproszczenie formalności. Często jest ona nazywana pożyczką na dowód, ponieważ to właśnie nasz dowód tożsamości jest jedynym dokumentem potrzebnym do złożenia wniosku.
A co z zaświadczeniami o zarobkach od pracodawcy? Wcale nie musimy dołączać ich do wniosku. Wpisując deklarowaną wysokość swoich zarobków i podpisując umowę, składamy oświadczenie, które zazwyczaj w zupełności wystarczy do zakończenia procesu kredytowania.
Czy numer dowodu osobistego faktycznie jest jedyną potrzebną informacją? Oczywiście nie. Ponadto we wniosku trzeba umieścić także swój numer PESEL. Swoje dane potwierdzamy zaś za pomocą szybkiego przelewu uwierzytelniającego. Optuje on na bardzo symboliczną kwotę (najczęściej jeden grosz lub złotówka), która już po paru chwilach do nas wraca. W ten sposób niwelowane jest zagrożenie wyłudzenia kredytu na czyjeś dane.