Pożyczki prywatne - zobacz na co zwrócić uwagę

09.12.2021

Pożyczkę można dziś uzyskać na kilka sposobów, bowiem oferują ją banki, firmy pożyczkowe, a także osoby prywatne. Najczęściej osoby potrzebujące gotówki decydują się skorzystać z oferty instytucji kredytujących, lecz coraz większą popularnością cieszą się również pożyczki od prywatnych inwestorów. Czym dokładnie są i na co należy uważać, decydując się na ich zaciągnięcie?

Czym są pożyczki od osób prywatnych?

Pożyczki od osób prywatnych zostały uregulowane w Kodeksie Cywilnym, który jasno określa, że osoba udzielająca pożyczki musi być właścicielem środków finansowych. Niemniej jednak prawo nie wskazuje, kto właściwie może być pożyczkodawcą. Można więc domniemywać, że pożyczek prywatnych udziela osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej z tym związanej. Zazwyczaj pożyczki o charakterze prywatnym decydują się zaciągnąć osoby, które nie otrzymały ich w banku bądź w firmie pożyczkowej, głównie ze względu na niską zdolność kredytową. Osoby prywatne pożyczają bowiem środki na ustalonych przez siebie zasadach, które mogą znacznie odbiegać o tych, którymi kierują się instytucje bankowe i pozabankowe.

Jak zaciągnąć pożyczkę prywatną?

Osoby, które udzielają pożyczek prywatnych, nie badają zdolności kredytowej potencjalnego klienta, dlatego też tego rodzaju zobowiązanie może zaciągnąć praktycznie każdy, kto potrzebuje pozyskać gotówkę w krótkim czasie. Pożyczki prywatne od ręki można uzyskać w kilka chwil. Najczęściej pieniądze pożyczane są od osób bliskich – rodziny, przyjaciół czy znajomych z pracy. Często są to pożyczki na niewielką kwotę, nieoprocentowane.

Niemniej jednak coraz większą popularność zyskują pożyczki prywatne online – w tym przypadku zwykle pożyczkobiorca i pożyczkodawca to dwie, obce sobie osoby. Ci, którzy posiadają nadwyżkę środków finansowych, decydują się je pożyczyć osobom, które pilnie chcą pozyskać gotówkę. Robią to oczywiście w celach zarobkowych, bowiem pożyczki prywatne są zazwyczaj wysoko oprocentowane. Samo zaciągnięcie zobowiązania jest stosunkowo proste, a szczegółowe ustalenia często zostają podane w formie ustnej. Niemniej jednak zgodnie z Kodeksem Cywilnym (art. 720 paragraf 2) umowa pożyczki, której wartość przekracza 1.000 zł powinna zachować formę dokumentową (np. pisemną). Umowa pożyczki prywatnej powinna określać między innymi:

  • strony – pożyczkobiorcę oraz pożyczkodawcę,
  • kwotę pożyczki,
  • oprocentowanie,
  • terminy spłaty zobowiązania,
  • wysokość ewentualnych kar umownych.
Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Pożyczki prywatne – na co uważać?

Oferty pożyczek prywatnych wydają się być bardzo kuszące, bowiem można w krótkim czasie pozyskać niezbędne środki finansowe, a co więcej odbywa się to bez żadnych, szczególnych formalności. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie może nieść za sobą tego rodzaju zobowiązanie finansowe.

Na co warto uważać? Zaciągając pożyczki prywatne online trudno jest sprawdzić tożsamość pożyczkodawcy, lecz sygnałem alarmowym powinna być niechęć z jego strony do podpisania umowy, nawet przy niskich kwotach pożyczki. Warto pamiętać, że umowa w pewien sposób zabezpiecza obie strony, natomiast ustalenia ustne bardzo łatwo jest podważyć.

Uczciwe pożyczki od osób prywatnych nie mogą przybrać formy tak zwanej lichwy. Owszem, w ich przypadku oprocentowanie zwykle jest wysokie, co wynika z dużego ryzyka, jakie ponosi pożyczkodawca, niemniej jednak nie może ono prowadzić do nadmiernego bogacenia się osoby udzielającej pożyczki. Co więcej, należy również zwrócić uwagę na poszczególne zapisy umowy. Nie warto podpisywać takiej, której poszczególne punkty są wyjątkowo niekorzystne dla pożyczkobiorcy. Dobrze jest również pamiętać o wysokości kar umownych – te bowiem powinny być akceptowalne przez pożyczkobiorcę.

Pożyczka prywatna od ręki – tak czy nie?

Pożyczki od prywatnych inwestorów mogą, w niektórych przypadkach, okazać się jedyną, dostępną formą finansowania. Wtedy też rzeczywiście warto rozważyć zaciągnięcie tego rodzaju zobowiązania, głównie ze względu na brak innych, alternatywnych rozwiązań. Dotyczy to przede wszystkim osób, które spłacają inne długi, mają złą historię kredytową bądź na ich konto wszedł komornik, a więc nie mają większych szans na otrzymanie pożyczki bankowej czy nawet w firmie pożyczkowej.

Pożyczkobiorca powinien jednak zawczasu zastanowić się, czy będzie w stanie spłacać kolejne zobowiązanie, a także znaleźć uczciwą ofertę pożyczki prywatnej. Należy mieć na uwadze, że wiążą się one ze stosunkowo dużym ryzykiem i nie zawsze okazują się być bezpieczne. Jeśli więc pożyczkobiorca ma możliwość zaciągnięcia zobowiązania na przykład w firmie pożyczkowej, to wydaje się to być o wiele lepszym, a przede wszystkim pewniejszym rozwiązaniem. Klient może bowiem sprawdzić wiarygodność danej firmy pożyczkowej (na stronie KNF), a dodatkowo wybrać ofertę spośród kilku lub nawet kilkunastu, które przygotowała dana instytucja.

Pożyczki udzielane są na przejrzystych zasadach, a dodatkowo wymagania stawiane klientom są znacznie mniej rygorystyczne, niż w przypadku instytucji bankowych. Sprawdź innowacyjną ofertę NetCredit – pożyczki na karcie kredytowej. Dzięki temu rozwiązaniu, potrzebne pieniądze będą zawsze na wyciągnięcie portfela.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon