Czym jest BIK?
Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle jest i jak funkcjonuje BIK. Pełna nazwa tego organu brzmi: Biuro Informacji Kredytowej. W bazie gromadzone są dane osób, które zaciągały jakiekolwiek zobowiązania o charakterze finansowym. Ci, którzy sumiennie spłacają raty kredytów czy pożyczek, mogą pochwalić się dobrą historią kredytową. Banki oraz firmy pożyczkowe chętnie pożyczają im pieniądze, gdyż mają większą pewność, że zobowiązanie zostanie spłacone w terminie. Problem pojawia się w przypadku klientów, którzy mają zaległości w regulowaniu rat — spłacają je nieterminowo bądź nie spłacają ich w ogóle. Niestety, negatywna historia w BIK przekreśla możliwość uzyskania kredytu bankowego. Firmy pożyczkowe również nie chcą udzielać pożyczek klientom, którzy figurują w bazie jako dłużnicy. Warto mieć na uwadze, że obecnie wszystkie instytucje finansowe sprawdzają w BIK swoich potencjalnych klientów. Pożyczka ze złymi wpisami w BIK jest bowiem dla nich zbyt ryzykowna.
Pożyczka z negatywnym BIK — czy można ją uzyskać?
Pożyczka z negatywnym BIK wydaje się być odpowiedzią na potrzeby osób, które chciałyby w krótkim czasie pozyskać środki finansowe, niemniej jednak zalegają również z innego rodzaju płatnościami. Problem polega jednak na tym, że dla firmy pożyczkowej finansowanie zadłużonego klienta jest niezwykle ryzykowne. Jeśli nie spłaca on swoich poprzednich zobowiązań w terminie, to istnieje ryzyko, że nie będzie również spłacać pożyczki. Teoretycznie pożyczka bez BIK znajduje się w ofercie niektórych firm pożyczkowych. Warto jednak bliżej przyjrzeć się warunkom, na jakich jest udzielana. Bardzo często należy bowiem spłacić swoje poprzednie zobowiązania, aby móc pozyskać dodatkowe środki finansowe.
Kto może uzyskać pożyczkę w firmie pożyczkowej?
Firmy pożyczkowe stawiają swoim klientom konkretne wymagania, jakie ci muszą spełnić, aby móc starać się o pożyczkę. Przede wszystkim klient firmy pożyczkowej musi mieć ukończone 18 lat oraz posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i obywatelstwo polskie. Należy także legitymować się ważnym dowodem osobistym (inny dokument tożsamości nie jest obecnie honorowany przez firmy pożyczkowe), a także posiadać konto w polskim banku. Firmy pożyczkowe nie wymagają dostarczania dodatkowych zaświadczeń, które potwierdzałyby zdolność kredytową klienta. Pożyczkę można więc uzyskać w bardzo krótkim czasie, bez konieczności dopełniania wielu formalności. Polityka, jaką prowadzą firmy pożyczkowe, jest o wiele mniej restrykcyjna od tej, którą przyjęły banki. To właśnie dlatego firmy te pozyskują z roku na rok coraz więcej klientów. Minimum formalności i możliwość otrzymania pożyczki niemalże od ręki są dla klientów bardzo atrakcyjną propozycją. Niemniej jednak firmy pożyczkowe stawiają klientom jeszcze jeden warunek — muszą oni posiadać dobrą historię kredytową, co oznacza, że nie mogą figurować w bazach dłużników.