Egzekucja komornicza przekreśla szansę na uzyskanie kredytu bankowego, jednak osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o pożyczkę dla zadłużonych, która udzielana jest przez firmy pożyczkowe. Czym dokładnie jest chwilówka z komornikiem i kto może skorzystać z tego rodzaju oferty?
Czym charakteryzuje się pożyczka dla zadłużonych?
Ubiegając się o kredyt bankowy, klient musi wykazać się dużą zdolnością kredytową, na którą wpływa między innym wysokość dochodów oraz ich źródło. Banki sprawdzają również historię kredytową klienta – analityków interesuje więc, czy wnioskodawca nie posiada niespłaconych zobowiązań. Można to sprawdzić w prosty sposób, za pomocą rejestrów, takich jak BIK czy KRD. Tymczasem większość firm pożyczkowych nie sprawdza co prawda zdolności kredytowej klienta, ale wciąż dokonuje oceny historii kredytowej. Oznacza to, że osoba, której konto zajął komornik, nie może liczyć na uzyskanie tradycyjnej pożyczki.
Niemniej jednak niektóre firmy pożyczkowe przygotowały dla swoich klientów, także tych, na których koncie egzekucję przeprowadza komornik, ofertę. Niemożliwe jest więc otrzymanie bankowego kredytu z komornikiem, jednak wciąż w niektórych miejscach można uzyskać pożyczkę dla zadłużonych. Zwykle udzielana jest ona na stosunkowo niskie kwoty oraz bywa wysoko oprocentowana. Z drugiej jednak strony warto mieć na uwadze, że firma pożyczkowa ponosi duże ryzyko, udzielając finansowania osobie, która już posiada długi.
Pożyczki z komornikiem – dla kogo?
Pożyczki dla zadłużonych z komornikiem dedykowane są osobom, które posiadają niespłacone zobowiązania finansowe bądź wobec których toczy się postępowanie komornicze. Często sięgają po nie również klienci, którzy mają negatywną historię kredytową – spłacili już zaległe zobowiązania, jednak wciąż figurują w bazach dłużników. Firmy pożyczkowe, które udzielają pożyczek dla zadłużonych, wymagają, aby klient:
- był osobą pełnoletnią – czasami minimalny wiek jest nieco wyższy i może wynosić na przykład 21 lat,
- posiadał pełną zdolność do czynności prawnych oraz polskie obywatelstwo,
- posiadał aktywny numer telefonu oraz adres e-mail,
- legitymował się ważnym dowodem osobistym,
- w przypadku, gdy pieniądze mają zostać przekazane na konto, wymagane jest posiadanie rachunku w polskim banku.
Jak uzyskać pożyczkę dla zadłużonych?
Pożyczkę dla zadłużonych charakteryzuje minimum formalności, jakich należy dopełnić, aby pozyskać finansowanie. Klient musi przede wszystkim złożyć wniosek – można to zrobić zdalnie, bez wychodzenia z domu. We wniosku nie trzeba podawać danych dotyczących zaciąganych zobowiązań czy obecnego zadłużenia. Kolejne kroki mogą być różne, w zależności od tego, w jaki sposób klient chce odebrać pieniądze. Mogą one zostać przekazane na jego rachunek bankowy – wtedy też konieczna jest procedura weryfikacji tożsamości.
W pierwszej kolejności to klient musi wykonać przelew na rachunek firmy pożyczkowej w kwocie nie większej, niż 1 zł. Następnie, po zaakceptowaniu wniosku, pieniądze przekazywane są na konto klienta. Alternatywnym rozwiązaniem, z którego często korzystają osoby zadłużone, jest odebranie pieniędzy na poczcie, za pomocą czeku giro. Pomijany jest tutaj etap przekazywania pieniędzy na konto bankowe, co jest szczególnie istotne dla tych, których rachunek został zajęty przez komornika. Ten bowiem każdy wpływ może rozdysponować na własnych warunkach – pieniądze przeznaczane są na spłatę poprzednich zobowiązań, nie pozostają natomiast do dyspozycji pożyczkobiorcy.
Czasami forma pożyczki dla zadłużonych może też przybrać formę pożyczki do domu. Wtedy też pracownik firmy pożyczkowej dopełnia wszelkich formalności w mieszkaniu klienta, przekazując mu od razu gotówkę.