Parabank - czym jest, w jaki sposób działa ta instytucja?

09.12.2021

W Polsce deponować i pożyczać pieniądze można zarówno w bankach, jak i instytucjach kredytujących, zwanych parabankami. O ile o tych pierwszych wiedza w społeczeństwie jest dosyć szeroka, o tyle o parabankach zaczęło się więcej mówić dopiero w ostatnim czasie. Czym dokładnie są parabanki i w jaki sposób działają?

Bank a parabank – podstawa prawna

Działalność banków w Polsce oparta jest na ustawie Prawo Bankowe. Są to instytucje zaufania publicznego, które zajmują się szeroko pojętym obrotem gotówkowym i bezgotówkowym. Z jednej strony przyjmują wolne środki finansowe od podmiotów, które posiadają nadwyżki, z drugiej zaś pożyczają je tym, którzy potrzebują pozyskać gotówkę na bieżące wydatki bądź na cele inwestycyjne.

Banki oferują więc lokaty, ale również pożyczki czy kredyty. Co ciekawe, kredytu w dosłownym tego słowa znaczeniu może udzielać jedynie bank. Jeśli jakaś instytucja, niebędąca bankiem, oferuje swoim klientom kredyt, to w praktyce mowa jest o pożyczce.

Tymczasem parabanki w Polsce mogą działają na podstawie zapisów Kodeksu Cywilnego, jako prywatne firmy pożyczkowe. Jeszcze jakiś czas temu parabanki w Polsce zajmowały się także deponowaniem wolnych środków finansowych, dziś jednak najczęściej oferują one pożyczki, stąd utożsamiane są właśnie z firmami pożyczkowymi. Zasady funkcjonowania parabanków, a także zakładania ich są zgoła inne, niż banków. Co więcej, parabanki nie podlegają tak szczegółowemu nadzorowi KNF, jak instytucje bankowe.

Parabanki – dla kogo?

Wiadomo już, co to jest parabank i jaka jest podstawa prawna jego działania. Warto więc przyjrzeć się temu, jaką ofertę przygotowały dla swoich klientów parabanki. Najczęściej proponują one chwilówki, czyli pożyczki, które można otrzymać w bardzo krótkim czasie. Niemniej jednak istnieją również parabanki, które oferują swoim klientom pożyczki na wyższe kwoty, ze znacznie dłuższym okresem kredytowania.

Konkretne propozycje są więc uzależnione od rodzaju parabanku. Zasadniczo oferta parabanków skierowana jest do szerokiego grona zainteresowanych, bowiem stawiają one swoim klientom o wiele mniej surowe warunki, niż banki. Pożyczkobiorca nie musi bowiem przedstawiać żadnych dodatkowych zaświadczeń, aby móc zaciągnąć zobowiązanie.

Sama pożyczka często udzielana jest na dowód – wystarczy tylko wpisać we wniosku odpowiednie dane z dokumentu. Niemniej jednak nie jest prawdą, że pożyczkę w parabanku może otrzymać każdy, bowiem instytucje te coraz częściej sprawdzają bazy dłużników, a więc i historię kredytową swojego potencjalnego klienta. Najczęściej z oferty parabanków korzystają osoby, które:

  • mają ograniczoną zdolność kredytową,
  • chcą pozyskać pieniądze w krótkim czasie,
  • chcą wnioskować o pożyczkę przez internet – obecnie coraz więcej parabanków działa w sieci, a więc cała procedura ubiegania się pożyczkę przebiega online
Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Parabanki, a bezpieczeństwo

Parabanki, w przeciwieństwie do banków, nie są instytucjami zaufania publicznego. To zaś powoduje, że wiele osób nie chce korzystać z ich oferty. Warto jednak mieć świadomość, że parabanki to nie działają w oderwaniu od prawa czy realiów rynkowych. Są to podmioty, które w pewnym stopniu podlegają nadzorowi – sprawuje go między innymi KNF. To właśnie na stronie Komisji Nadzoru Finansowego można sprawdzić, czy dana firma pożyczkowa znajduje się w odpowiednich rejestrach.

Warto zwrócić uwagę na to, że parabanki powinny działać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – nie mogą więc na przykład odmówić sporządzenia umowy pożyczki na rzecz ustalenia warunków w formie ustnej. Instytucje kredytujące nie mogą również wymagać od klienta dokonywania przelewów na duże kwoty, na przykład w celu potwierdzenia tożsamości.

Wybierając parabank, w którym chcemy zaciągnąć pożyczkę, warto zwracać również uwagę czy należy on do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych oraz czy przestrzega dobrych praktyk Związku Przedsiębiorców Finansowych w Polsce.

Sprawdź ofertę NetCredit, w której oferujemy wygodne i praktyczne pożyczki na karcie kredytowej. Dzięki indywidualnej karcie kredytowej, potrzebne pieniądze będą zawsze na wyciągnięcie dłoni.

Parabank a bank – co wybrać?

Przykłady parabanków pokazują, że w ostatnich latach instytucje te rozwijają się coraz prężniej. Wszystko to za sprawą zaufania społecznego, jakie powoli zaczynają zdobywać. Nie ulega wątpliwości, że dla wielu osób, które chcą pozyskać środki finansowe, oferty parabanków są bardzo atrakcyjne. Klient bowiem nie musi posiadać dużej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć pożyczkę.

Zwykle wystarczy tylko wypełnić oświadczenie o osiąganych dochodach, a także podać ich źródło. Parabanki weryfikują jednak historię kredytową swoich klientów, dzięki różnorodnym bazom dłużników. Sama procedura przyznawania pożyczki jest niezwykle prosta, ponieważ wystarczy wypełnić wniosek przez internet, przejść procedurę weryfikacyjną, a następnie oczekiwać na wypłatę środków.

Parabanki oferują swoim klientom również karty kredytowe, które uprawniają do dokonywania płatności zgodnie z przyznanym limitem kredytowym. Tak jak w przypadku pożyczek pozabankowych, procedura ubiegania się o kartę kredytową jest znacznie uproszczona w stosunku do tej, przez jaką należy przejść w banku. Klienci cenią parabanki za bogatą ofertę, a także stosunkowo elastyczne podejście. Pieniądze można otrzymać nawet w godzinę, podczas gdy w banku czas oczekiwania na wypłatę środków, od momentu złożenia wniosku, może wynosić kilka tygodni.

Niektóre parabanki oferują nie tylko pożyczki, ale również lokaty. Chcąc założyć lokatę w parabanku, warto być ostrożnym, ponieważ zdeponowane środki nie są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, który zapewniałby ich wypłatę w razie niewypłacalności instytucji finansowej.

 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon