Od ilu lat można wziąć pierwszą pożyczkę i jakie warunki trzeba spełnić?

27.05.2024
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
 • Od ilu lat można wziąć pożyczkę?
 • Czy w wieku 18 lat wszędzie wezmę pożyczkę?
 • Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pożyczkę?
 • Jak długo czeka się na decyzję pożyczkową?
 • Pozabankowa karta kredytowa Netcredit – elastyczna alternatywa dla pożyczek

Choć osiągnięcie pełnoletności otwiera przed nami wiele możliwości, to jednak nie zawsze oznacza automatyczny dostęp do produktów finansowych. W tym artykule wyjaśnimy, od jakiego wieku można starać się o pierwszą pożyczkę, jakie warunki trzeba spełnić i ile trzeba czekać na decyzję. Podpowiemy też, jakie alternatywy warto rozważyć, jeśli nie spełniamy jeszcze kryteriów wieku.

Od ilu lat można wziąć pożyczkę?

W Polsce, zgodnie z przepisami prawa, pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą osiągnięcia pełnoletności, czyli ukończenia 18 roku życia. Oznacza to, że od tego momentu można samodzielnie zawierać umowy, w tym również umowy pożyczki. Teoretycznie więc, od 18 lat można starać się o pierwszą pożyczkę.

Warto jednak pamiętać, że choć prawo na to zezwala, to poszczególne instytucje finansowe mogą mieć własne, dodatkowe wymagania dotyczące wieku pożyczkobiorcy. Niektóre firmy pożyczkowe czy banki udzielają pożyczek dopiero osobom, które ukończyły 20, 21 lub nawet 25 lat. Wszystko zależy od wewnętrznych regulacji danej instytucji i jej oceny ryzyka.

Czy w wieku 18 lat wszędzie wezmę pożyczkę?

Choć 18 lat to minimalny wiek wymagany przez prawo do zaciągania zobowiązań finansowych, to nie oznacza, że każda instytucja przyzna nam pożyczkę. Wiele firm pożyczkowych i banków ma wyższe wymagania wiekowe, sięgające nawet 25 lat. Wynika to z ostrożności w ocenie zdolności kredytowej tak młodych klientów, którzy często nie mają jeszcze stałych dochodów i historii kredytowej.

Szukając pierwszej pożyczki w wieku 18 lat, możemy natrafić na ograniczoną liczbę ofert. Zazwyczaj będą to pożyczki na niewielkie kwoty i krótkie okresy spłaty, obarczone wyższym oprocentowaniem ze względu na podwyższone ryzyko. Warto dokładnie porównać dostępne opcje i uważnie czytać umowy, by uniknąć niekorzystnych zobowiązań.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pożyczkę?

Oprócz kryterium wieku, firmy pożyczkowe i banki weryfikują też inne aspekty, zanim podejmą decyzję o przyznaniu pożyczki. Najważniejsze z nich to:

 • Obywatelstwo polskie i adres zameldowania na terenie Polski
 • Ważny dowód osobisty
 • Stałe źródło dochodu, najlepiej umowa o pracę na czas nieokreślony
 • Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa, zweryfikowana na podstawie zaświadczeń o zarobkach
 • Brak negatywnej historii w BIK, BIG i KRD
 • Posiadanie numeru telefonu i adresu e-mail do kontaktu

Im jesteśmy starsi i bardziej stabilni finansowo, tym łatwiej będzie nam spełnić powyższe wymagania. Dla osób młodych, dopiero rozpoczynających karierę zawodową, może to być trudniejsze. Dlatego warto budować swoją wiarygodność stopniowo, np. zaciągając i sumiennie spłacając drobne zobowiązania.

Jak długo czeka się na decyzję pożyczkową?

Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu pożyczki zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju pożyczki, wewnętrznych procedur instytucji finansowej oraz kompletności wniosku. W przypadku najprostszych pożyczek gotówkowych, proces decyzyjny może zamknąć się w kilkunastu minutach. Natomiast przy większych kwotach i dłuższych okresach kredytowania, weryfikacja wniosku może potrwać nawet kilka dni roboczych.

Najszybciej decyzję otrzymamy, składając wniosek online, najlepiej w dni robocze do godziny 17:00. Istotne jest też, by formularz był wypełniony starannie i zawierał wszystkie wymagane informacje i załączniki. Wszelkie braki i niejasności mogą wydłużyć czas oczekiwania na decyzję lub skutkować odrzuceniem wniosku.

Jeśli zależy nam na czasie, warto wcześniej sprawdzić, jakie dokumenty będą potrzebne i przygotować je zawczasu. Można też skorzystać z narzędzi online do oceny zdolności kredytowej, by oszacować swoje szanse przed złożeniem wniosku.

Pozabankowa karta kredytowa Netcredit – elastyczna alternatywa dla pożyczek

Osoby, które nie mogą jeszcze ubiegać się o tradycyjną pożyczkę ze względu na zbyt młody wiek, powinny rozważyć alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest pozabankowa karta kredytowa, np. oferowana przez naszą firmę.. To nowoczesny produkt, który zapewnia stały dostęp do dodatkowych środków bez konieczności każdorazowego wnioskowania.

Co ważne, minimalny wiek wymagany do uzyskania karty NetCredit to 21 lat. To o 3 lata więcej niż ustawowe minimum, ale nadal o wiele mniej niż w przypadku wielu tradycyjnych pożyczek. Dzięki temu młodzi ludzie, którzy rozpoczynają swoją przygodę z finansami osobistymi, mają szansę zdobyć pierwsze doświadczenia w rozsądnym zarządzaniu zobowiązaniami.

Karta kredytowa NetCredit to elastyczne i bezpieczne narzędzie, które pozwala kształtować nawyki finansowe i budować historię kredytową na korzystnych warunkach. Warto rozważyć tę opcję, szczególnie jeśli nie mamy jeszcze dostępu do innych form finansowania.

Podsumowując, minimalny wiek wymagany do zaciągnięcia pożyczki to 18 lat, ale w praktyce wiele instytucji stawia wyższe wymagania. Młodzi ludzie powinni stopniowo budować swoją zdolność i wiarygodność kredytową, a jednocześnie uważnie wybierać zobowiązania dostosowane do swoich możliwości. Pozabankowa karta kredytowa może być dobrym pierwszym krokiem na tej drodze.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon