Linia kredytowa to rozwiązanie, które może bardzo skutecznie rozwiązać nasze problemy finansowe. Nie jest to typowy kredyt, a produkt finansowy, który może zostać udzielony zarówno przez osobę prywatną, jak i przedsiębiorcę. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o linii kredytowej.
Co to jest linia kredytowa — definicja
Linia kredytowa czasami nazywana jest także kredytem odnawialnym. Jej działanie przypomina nieco zadłużanie się na kartach kredytowych oferowanych przez banki. Mamy możliwość wykorzystywania środków finansowych do wysokości wyznaczonego limitu w ramach konkretnego rachunku bankowego.
Od typowego kredytu, czy pożyczki linia kredytowa różni się tym, że jest odnawialna. Oznacza to, że z wyznaczonego nam limitu możemy korzystać wielokrotnie.
Otwarta linia kredytowa – dla kogo?
Otwarta linia kredytowa bardzo często jest idealnym sposobem na zachowanie płynności finansowej, nawet w sytuacji, kiedy brakuje nam gotówki na kilka dni przed kolejną wypłatą. Zazwyczaj warunkiem jej uzyskania jest posiadanie rachunku w danym banku przez minimum trzy miesiące. Konieczne jest oczywiście także uzyskiwanie regularnych dochodów, które trafiają nasz prywatny rachunek bankowy. Coraz popularniejszą opcją na polskim rynku finansowym jest linia kredytowa na karcie, oferowanej przez firmy pozabankowe. To stosunkowo nowy produkt, który zdobywa popularność ze względu na prostą formę zarządzania środkami na karcie i bezpieczeństwo.
Linia kredytowa pozabankowa
Banki to niejedyne instytucje, które pozwalają na dostęp do linii kredytowej. W ostatnich latach coraz bardziej popularne są pozabankowe linie kredytowe, które mają bardzo wiele zalet. Spośród nich można wymienić między innymi:
- możliwość otrzymania limitu już po skończeniu osiemnastego toku życia
- minimum formalności
- możliwość załatwienia wszystkiego bez wychodzenia z domu
- stosunkowo wysokie kwoty limitów
- opcje spłaty dostosowane do naszych potrzeb
Bardzo dużym udogodnieniem jest także fakt, że firmy pozabankowe bardzo często akceptują dochód pochodzący nie tylko z wynagrodzenia za pracę, ale także z innych źródeł – renty, emerytur, czy nawet niektórych świadczeń socjalnych.
Firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów w bazach dłużników i biurach informacji gospodarczej. Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj bywają one nieco bardziej elastyczne w kwestii przyznawania swoim klientom produktów finansowych. Za zaletę można uznać, chociażby fakt, że nie ma tam konieczności wiązania się jedną instytucją na wiele miesięcy przed otrzymaniem limitu.