Zaciągnięcie kilku pożyczek jednocześnie może powodować problemy natury finansowej, a także logistycznej. Konieczność spłacania kilku rat miesięcznie może sprawić, że zapomnimy o zrealizowaniu pojedynczej płatności, zaś kwoty rat mogą poważnie nadszarpnąć nasz domowy budżet. Z pomocą przychodzi wtedy konsolidacja chwilówek. Na czym dokładnie polega i kiedy warto się na nią zdecydować?
Czym jest konsolidacja chwilówek?
Samo słowo konsolidacja oznacza ujednolicenie, scalenie. Najczęściej spotykamy je w kontekście kredytów, lecz nie ma przeszkód, aby konsolidacja dotyczyła także pożyczek, tak zwanych chwilówek. Główną korzyścią, jaką daje konsolidacja, jest możliwość spłacania kilku pożyczek w jednej, miesięcznej racie. Co istotne, sama rata jest niższa, niż gdybyśmy zsumowali wszystkie, które do tej pory musieliśmy uiszczać. Dzięki konsolidacji nie musimy pamiętać o tym, aby uregulować zobowiązanie wobec każdego pożyczkodawcy – płacimy bowiem jedną, miesięczną ratę na rzecz podmiotu, z którym podpisaliśmy umowę pożyczki konsolidacyjnej. Ten zaś we własnym zakresie rozlicza się z pozostałymi pożyczkodawcami.
Konsolidacja chwilówek – dla kogo?
Pożyczka konsolidacyjna dedykowana jest osobom, które posiadają co najmniej dwa zobowiązania finansowe w formie chwilówek. Nie ma tutaj znaczenia, czy zostały one zaciągnięte w jednej, czy w kilku firmach pożyczkowych. Co więcej, konsolidacja może obejmować każdy typ chwilówki. Pożyczka konsolidacyjna przeznaczona jest dla tych, którzy nie radzą sobie pod kątem finansowym bądź logistycznym ze spłacaniem kilku zobowiązań jednocześnie. Jest ona bowiem udzielana na korzystnych warunkach, dzięki którym można rozłożyć spłatę pożyczek na mniejsze raty. Znacznie ułatwia to zarządzanie domowym budżetem, a także wyjście z długów.
Należy jednak mieć na uwadze, że konsolidacja chwilówek dla zadłużonych nie jest sposobem na uniknięcie obowiązku spłacania długów. Daje co prawda możliwość odroczenia spłaty, jednak pożyczkobiorca będzie musiał wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych. Co więcej, konsolidować można pożyczki, które są spłacane regularnie, zgodnie z umową.
Konsolidacja chwilówek bez zdolności kredytowej jest możliwa, bowiem firmy pożyczkowe nie sprawdzają dochodów klienta czy ich źródeł, jednak musi on posiadać czystą historię kredytową. W praktyce oznacza to, że musi spłacać swoje zobowiązania regularnie.