W przypadku braku wystarczających środków na sfinansowanie swoich potrzeb, z pomocą przychodzą różnego rodzaju produkty – kredyt, pożyczka czy karta kredytowa. Przed dokonaniem wyboru konkretnej oferty, dobrze zastanowić się, który produkt w lepszy sposób odpowiada na nasze bieżące potrzeby, a tym samym jest dopasowany do naszych możliwości. Karta kredytowa czy kredyt – co warto wybrać?
Karta kredytowa, a kredyt – różnice
Karta kredytowa i kredyt to dwa produkty finansowe, które są do siebie podobne jedynie z nazwy. W praktyce bowiem różnice pomiędzy nimi są diametralne. Otóż kredyt można otrzymać jedynie w banku – należy złożyć odpowiedni wniosek, a także dostarczyć dokumentację, na podstawie której oceniona zostanie zdolność kredytowa klienta. Najczęściej banki oferują kredyt:
- hipoteczny – na wysokie kwoty, służy sfinansowaniu zakupu nieruchomości,
- gotówkowy – na niewielkie sumy, udzielany w gotówce,
- konsumpcyjny – udzielany jedynie osobom fizycznym,
- inwestycyjny – zwykle udzielany na duże kwoty, na przykład na zakup samochodu czy ocieplenie domu.
W przypadku kredytu klient otrzymuje środki finansowe jednorazowo. Następnie zobowiązany jest on spłacać kredyt w ratach, wraz z odsetkami.
Tymczasem kartę kredytową oferują również instytucje pozabankowe. Jej mechanizm działania opiera się na tym, że posiadacz może dokonywać nią płatności w ramach przyznanego limitu. Zwykle czas na wykorzystanie środków wynosi miesiąc (lub nieco więcej), później zaś należy spłacić zobowiązanie wraz z odsetkami. Klient nie otrzymuje więc środków pieniężnych na konto, choć w niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie przez instytucję kredytującą przelewu na pewną kwotę, natomiast pozostałą część limitu można wykorzystać, dokonując płatności kartą kredytową.
Sprawdź ofertę pozabankowej karty kredytowej od NetCredit, dzięki której potrzebne środki finansowe będą zawsze do Twojej dyspozycji.
Kiedy warto wybrać kredyt?
Decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna zapaść szczególnie wtedy, gdy kredytobiorca chce pozyskać większe sumy pieniędzy. Limity przyznane na karcie są bowiem niewielkie w stosunku do – na przykład – kwoty, na którą udzielany jest kredyt hipoteczny. Ze środków przyznanych w ramach karty kredytowej trudno więc pokryć większe wydatki o charakterze inwestycyjnym. Należy jednak pamiętać, że zaciągnięcie kredytu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Należy przede wszystkim złożyć wniosek kredytowy, a także dostarczyć niezbędną dokumentację, potwierdzającą zdolność kredytową. Warto mieć na uwadze, że kredyt, w przeciwieństwie do pożyczki czy karty kredytowej, może zostać udzielony jedynie przez bank. Banki zaś bardzo surowo oceniają zdolność kredytową klienta, a w dodatku zazwyczaj mija sporo czasu od momentu złożenia wniosku do momentu przekazania pieniędzy na konto.