Karta kredytowa to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób. Jednym z najważniejszych pojęć, które mu towarzyszą, jest okres bezodsetkowy, który z kolei łączy się z innym ważnym pojęciem, czyli cyklem rozliczeniowym.
Co to jest cykl rozliczeniowy karty kredytowej?
Cykl rozliczeniowy karty kredytowej najczęściej zamyka się w okresie jednego miesiąca, po upływie którego otrzymujemy informacje o wszystkich wykonanych kartą transakcjach. Wówczas dostajemy także informacje na temat tego, kiedy trzeba spłacić zadłużenie oraz jaka jest jego wysokość.
Warto zaznaczyć, że cykl rozliczeniowy nie zawsze odpowiada miesiącowi kalendarzowemu. Najczęściej jest on zamykany konkretnego dnia każdego miesiąca. Zazwyczaj mamy możliwość wybrać datę zamknięcia cyklu podczas ubiegania się o bankową lub pozabankową kartę kredytową. Warto wówczas wziąć pod uwagę kwestie tego, kiedy na nasze konto wpływa wynagrodzenie.
Cykl rozliczeniowy a okres bezodsetkowy
Okres bezodsetkowy nie zawsze jest tożsamy z cyklem rozliczeniowym. Zazwyczaj jest od niego nieco dłuższy. Dokładną długość okresu bezodsetkowego zawiera umowa między klientem a bankiem lub instytucją pozabankową. Jeżeli wynosi on pięćdziesiąt dni, oznacza to, że po upływie cyklu rozliczeniowego mamy jeszcze dwadzieścia dni na opłacenie zadłużenia na karcie bez doliczania odsetek.
Termin spłaty karty kredytowej
Termin spłaty karty kredytowej to data, przed upływem której konieczne jest spłacenie całości zadłużenia. Warto wiedzieć, że w przypadku dużego limitu mamy możliwość wnioskowania o spłatę zadłużenia w ratach. Wówczas bank lub instytucja pozabankowa ustala minimalną kwotę, którą co miesiąc trzeba wpłacić na poczet zadłużenia, a która nie wynosi zazwyczaj więcej niż 5-10% całego zadłużenia.