Karta kredytowa oraz karta debetowa to dwa rozwiązania płatnicze, które mają ze sobą wiele wspólnego. Obydwie są bowiem w stanie umożliwić nam korzystanie ze środków, których nie ma na naszym rachunku bankowym. Pomiędzy nimi istnieje jednak kilka bardzo istotnych różnic.
Co to jest debet?
Debet na koncie to rozwiązanie, które pozwala nam korzystać ze środków finansowych w momencie, kiedy na naszym rachunku kończą się pieniądze. Wówczas na koncie tworzy się debet, który uzupełniany jest w momencie, nadejścia kolejnego przelewu.
Debet oczywiście musi zostać uregulowany, a jego oprocentowanie zależy w bardzo dużej mierze od indywidualnych ustaleń z bankiem oraz od aktualnych stóp procentowych NBP.
Co to jest limit na karcie kredytowej?
Limit na karcie kredytowej nie jest tożsamy z debetem, chociaż bardzo często te dwa pojęcia używane są zamiennie. Karta kredytowa, czyli popularna kredytówka, jest w istocie formą kredytu gotówkowego, który zostaje nam udzielony przez instytucję bankową (oraz coraz częściej przez rozmaite firmy pozabankowe). Nie ma związku z naszym kontem bankowym. Kartę możemy uzyskać nawet w banku, w którym nie prowadzimy rachunku lub w instytucji pozabankowej, w której nie mieliśmy nigdy żadnych zobowiązań finansowych.
Limit na karcie kredytowej to nic innego, jak tylko kwota, którą bank lub instytucja pozabankowa udostępnia nam do wykorzystania w ramach kredytu lub pożyczki w konkretnym okresie rozliczeniowym.
Konto z debetem czy karta kredytowa?
Wiele osób staje przed wyborem: debet na koncie, czy karta kredytowa? W istocie nie warto traktować tych rozwiązań jako alternatyw dla siebie nawzajem, ponieważ faktycznie spełniają one zupełnie inne funkcje.
Konto debetowe oraz karta kredytowa łączą się w tym, że umożliwiają nam wykorzystanie dodatkowych środków. Kredyt z karty kredytowej jest jednak o wiele bardziej uniwersalny, chociażby przez to, że nie dostępne na nim środki mogą być wykorzystane w dowolnym momencie, a nie tylko wtedy, kiedy nasz rachunek bankowy świeci pustkami.