Ile średnio kosztuje ślub cywilny w 2024 roku?

03.10.2023
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Planujesz ślub cywilny w 2024 roku i zastanawiasz się, ile kosztuje taka uroczystość? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ opłaty związane z ceremonią to tylko początek drogi do zorganizowania tego wyjątkowego dnia. Udzielanie ślubu cywilnego jest bezpłatne, ale za samo sporządzenie aktu małżeństwa należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 84 zł. A jeśli marzysz o ceremonii poza murami urzędu, musisz liczyć się z dodatkowym kosztem w wysokości 1000 zł. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym dokładnie rozwijamy ten temat, wskazując, jakie inne opłaty mogą się pojawić, oraz jak zorganizować ten wyjątkowy dzień z uwzględnieniem budżetu.

Czym jest ślub cywilny?

Ślub cywilny to legalny i oficjalny związek dwóch osób, zawierany przed urzędnikiem stanu cywilnego. To alternatywa dla ślubu kościelnego, posiadająca równą moc prawną, lecz odbywająca się bez obrzędów religijnych. W Polsce, ślub cywilny jest często wybierany przez pary, które pragną świętować swój związek w bardziej świeckim kontekście.

Jakie formalności należy wykonać przed ślubem cywilnym?

Przed ślubem cywilnym konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Przede wszystkim, należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC) odpowiedni wniosek o zawarcie związku małżeńskiego oraz przedstawić wymagane dokumenty, takie jak dowody osobiste, zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego czy, w przypadku obcokrajowców, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Jak przebiega ślub cywilny w urzędzie?

Ślub cywilny w urzędzie trwa zazwyczaj około 30 minut. Obejmuje on czytanie aktu małżeństwa przez urzędnika stanu cywilnego, składanie przez narzeczonych przysięgi małżeńskiej oraz wymianę obrączek. Po ceremonii, nowożeńcy otrzymują akt małżeństwa, który jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym zawarcie związku małżeńskiego.

Ile kosztuje ślub cywilny w 2024 roku?

Udzielanie ślubu cywilnego w Polsce jest bezpłatne, lecz za sporządzenie aktu małżeństwa trzeba uiścić opłatę skarbową w wysokości 84 zł. Jeśli para decyduje się na przeprowadzenie ceremonii poza murami urzędu, koszt wzrasta o dodatkowe 1000 zł – chyba że ceremonia odbywa się w szpitalu lub więzieniu z powodu zagrożenia życia lub zdrowia.

Dodatkowe opłaty, które mogą się pojawić to:

  • 22 zł za dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego dla osób, które są rozwiedzione lub owdowiałe.
  • 38 zł za zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego dla obcokrajowców.
  • 39 zł za możliwość uzyskania wcześniejszej daty ślubu.

Ile kosztuje zorganizowanie przyjęcia po ślubie cywilnym?

Koszt organizacji przyjęcia weselnego po ślubie cywilnym jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak miejsce, ilość gości, menu czy dodatkowe atrakcje. Średnio, za organizację przyjęcia weselnego w Polsce można zapłacić od 150 zł do 400 zł za osobę, co przy założeniu, że weselne przyjęcie będzie liczyło 100 osób, daje kwotę od 15 000 zł do 40 000 zł.

 

Sfinansowanie przyjęcia po ślubie weselnym jest mocno obciążającym budżet przedsięwzięciem zwłaszcza, że perspektywa spłaty takiego przyjęcia jest niewielka. W organizacji przyjęcia może pomóc pożyczka na dowód online. Obecnie portfolio produktów pozabankowych nie sprowadza się jedynie do chwilówek online

 

NetCredit wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, w 2022 roku wypuściło pozabankową kartę kredytową online, dzięki której potrzebne pieniądze są zawsze na wyciągnięcie portfela, bez konieczności składania ciągłych wniosków pożyczkowych i przechodzenia procedury weryfikacyjnej.

Orientacyjne koszty organizacji przyjęcia ślubnego w różnych województwach

Orientacyjne koszty organizacji przyjęcia ślubnego w różnych województwach Polski mogą znacznie się różnić, co jest często związane z lokalnym poziomem życia, dostępnością miejsc na przyjęcia czy specyfiką regionalnego rynku usług weselnych. Na przykład, w województwie mazowieckim koszt za osobę na weselu może sięgać nawet 400 zł, podczas gdy w województwie lubelskim średni koszt za osobę wynosi od 150 do 200 zł. Takie różnice wymagają od przyszłych nowożeńców dokładnego zaplanowania budżetu i rozważenia różnych opcji, aby znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.

 

Lp. Województwo Koszt za osobę (zł)
1 Dolnośląskie 250-300
2 Kujawsko-pomorskie 200-250
3 Lubelskie 150-200
4 Lubuskie 200-250
5 Łódzkie 180-230
6 Małopolskie 280-350
7 Mazowieckie 300-400
8 Opolskie 180-240
9 Podkarpackie 170-220
10 Podlaskie 160-210
11 Pomorskie 270-320
12 Śląskie 260-320
13 Świętokrzyskie 160-210
14 Warmińsko-mazurskie 190-240
15 Wielkopolskie 230-290
16 Zachodniopomorskie 220-270

 

Analizując przedstawione dane, można zauważyć, że najwyższe koszty za osobę na przyjęcie ślubne występują w województwie mazowieckim, gdzie kwota oscyluje w granicach 300-400 zł. Najtańszym regionem jest za to województwo lubelskie, gdzie koszt za osobę to zaledwie 150-200 zł. Różnice w cenach wynikają z różnych czynników, takich jak lokalizacja, dostępność miejsc na przyjęcia czy poziom życia w danym regionie. Pomimo różnic regionalnych, warto pamiętać, że ostateczny koszt wesela zależy od wielu indywidualnych decyzji i preferencji pary młodej.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon