BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, zbiera dane o osobach, które zaciągają różnego rodzaju kredyty. W bazie znajdują się zarówno wpisy pozytywne, jak i negatywne. Drugie z nich osoby, których bezpośrednio dotyczą, często chcą usunąć. Czy jest to możliwe? Jak wyczyścić BIK?
Informacje, które przetwarza BIK
Każdy, kto zastanawia się nad czym, jak wygląda wyczyszczenie biku, powinien w pierwszej kolejności zapoznać się z zasadami, zgodnie z którymi owa baza funkcjonuje. Otóż bik jest jedynie administratorem danych – we własnym zakresie nie zbiera ich ani nie usuwa. Do bazy trafiają informacje o kredytobiorcach, zarówno tych, którzy regularnie spłacają swoje zobowiązania, jak i tych, którzy nie dokonują płatności w terminie.
Po spłaceniu kredytu czy pożyczki dane z bik usuwane są automatycznie, jednak kredytobiorca może wyrazić zgodę na ich przetwarzanie, dzięki czemu w dalszym ciągu będzie figurował w bazie. Warto mieć na uwadze, że do bik trafiają informacje nie tylko o kredytach hipotecznych czy pożyczkach udzielanych na wysokie sumy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zakup na raty również jest swego rodzaju kredytem, dlatego w przypadku nieopłacania poszczególnych rat budujemy negatywną historię kredytową, figurując w bik jako dłużnicy.
Kredytem jest również finansowanie w ramach karty kredytowej, dlatego nieregularne spłacanie kwot wykorzystanych w ramach limitu nie będzie sprzymierzeńcem w budowaniu pozytywnej historii kredytowej. Do bik trafiają dane nie tylko z banków, ale również ze SKOK-ów.
Jak wyczyścić historię w BIK?
Ze względu na specyfikę działania instytucji, jaką jest bik, danych nie można samodzielnie wyczyścić. W przypadku, gdy zobowiązanie zostanie spłacone, dane zostają usunięte z bazy, chyba że wyrazimy zgodę na to, aby nadal tam figurowały. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie pod kątem budowania pozytywnej historii kredytowej, dlatego ową zgodę zdecydowanie warto wyrazić. Inaczej jest w przypadku, gdy nieterminowo spłacaliśmy swoje długi. Wtedy bowiem nie mamy możliwości czyszczenia biku poprzez wycofanie żadnych zgód. Co więcej, sam bik nie może wyczyścić danych na nasz wniosek. Odpowiednie pismo może złożyć jednie instytucja, która poinformowała bik o powstaniu długu. Ma to miejsce w dwóch przypadkach:
- jeśli minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu,
- gdy dane, które znajdują się w bazie, nie są prawdziwe i chcemy je usunąć/skorygować.
W innych przypadkach mamy ograniczone możliwości poprawy historii kredytowej, bowiem nawet gdy złożymy w banku wniosek o restrukturyzację kredytu, to w dalszym ciągu będziemy figurować w bik. Możemy także wypracować z wierzycielem odpowiedni plan spłaty, lecz w praktyce negatywne wpisy zostają usunięte dopiero po całkowitym spłaceniu zobowiązania.