O stopach procentowych mówi się w ostatnim czasie wiele, głównie w kontekście podwyższenia ich wartości. Powodem tego jest rosnąca inflacja, która wymaga wdrożenia działań o charakterze sanacyjnym. Te jednak nie pozostają bez wpływu na kredytobiorców, którzy będą musieli płacić wyższe miesięczne raty kredytów. Stopa procentowa, a wysokość kredytu – jak jest zależność?
Czym jest stopa procentowa?
Stopa procentowa, najprościej rzecz ujmując, wyraża koszt pieniądza, czyli cenę, jaką należy zapłacić za jego pożyczenie. Jest ona istotna nie tylko z punktu widzenia kredytobiorców, ale również osób posiadających lokaty bankowe. Stopa procentowa służy więc do wyznaczania wartości pieniądza. Zwykle w przypadku niskiej inflacji stopy procentowe obniża się, podczas gdy wysoka inflacja przemawia za ich podwyższaniem. Narodowy Bank Polski podejmuje decyzję o ich obniżeniu bądź podwyższeniu, mając na uwadze obecną sytuację gospodarczą, a także perspektywy na kolejne miesiące czy lata. Jak obliczyć stopę procentową? Do jej wyznaczania ekonomiści stosują szereg narzędzi, jednak przeciętny kredytobiorca zainteresowany jest głównie obliczeniem raty kredytu, która wynika z konkretnej stopy procentowej. Na nią bowiem składa się nie tylko stopa podstawowa, czyli stawka referencyjna kredytu, ale również prowizja banku.
Zmiana oprocentowania kredytu, a jego koszt
Zmiana oprocentowania kredytu hipotecznego bądź gotówkowego może nastąpić w dwie strony. W pierwszym przypadku Rada Polityki Pieniężnej, działająca przy Narodowym Banku Polskim, obniża stopy procentowe, przez co raty kredytu maleją. Koszt kredytu staje się automatycznie niższy, przez co finansowanie jest dostępne dla większej liczby klientów. W drugim przypadku Rada Polityki Pieniężnej podwyższa stopy procentowe, w efekcie czego rata kredytu rośnie, a sam kredyt staje się droższy i nie jest już powszechnie dostępny. Należy więc spodziewać się, że wraz z podwyżką stóp procentowych, rata kredytu poszybuje w górę. Pozostaje jednak pytanie, jak dużego wzrostu kosztów oczekiwać? Wiele zależy przede wszystkim od tego, w jakim stopniu podniesiono wartość stóp procentowych. Jeśli podwyżka jest nieznaczna, to wartość pojedynczej raty wzrośnie o kilkadziesiąt złotych. Jeżeli jednak mamy do czynienia z drastyczną zmianą stóp procentowych, to rata kredytu może skoczyć od kilkuset do kilku tysięcy złotych, co stanowi poważne zagrożenie dla budżetu niektórych gospodarstw domowych. Na stronie https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/ znajduje się użyteczny kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego, który może podpowiedzieć nam, jak wraz ze zmieniającym się oprocentowaniem, wzrośnie nasza miesięczna rata kredytu hipotecznego.