Pożyczkę można dziś uzyskać na kilka sposobów, bowiem oferują ją banki, firmy pożyczkowe, a także osoby prywatne. Najczęściej osoby potrzebujące gotówki decydują się skorzystać z oferty instytucji kredytujących, lecz coraz większą popularnością cieszą się również pożyczki od prywatnych inwestorów. Czym dokładnie są i na co należy uważać, decydując się na ich zaciągnięcie?
Czym są pożyczki od osób prywatnych?
Pożyczki od osób prywatnych zostały uregulowane w Kodeksie Cywilnym, który jasno określa, że osoba udzielająca pożyczki musi być właścicielem środków finansowych. Niemniej jednak prawo nie wskazuje, kto właściwie może być pożyczkodawcą. Można więc domniemywać, że pożyczek prywatnych udziela osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej z tym związanej. Zazwyczaj pożyczki o charakterze prywatnym decydują się zaciągnąć osoby, które nie otrzymały ich w banku bądź w firmie pożyczkowej, głównie ze względu na niską zdolność kredytową. Osoby prywatne pożyczają bowiem środki na ustalonych przez siebie zasadach, które mogą znacznie odbiegać o tych, którymi kierują się instytucje bankowe i pozabankowe.
Jak zaciągnąć pożyczkę prywatną?
Osoby, które udzielają pożyczek prywatnych, nie badają zdolności kredytowej potencjalnego klienta, dlatego też tego rodzaju zobowiązanie może zaciągnąć praktycznie każdy, kto potrzebuje pozyskać gotówkę w krótkim czasie. Pożyczki prywatne od ręki można uzyskać w kilka chwil. Najczęściej pieniądze pożyczane są od osób bliskich – rodziny, przyjaciół czy znajomych z pracy. Często są to pożyczki na niewielką kwotę, nieoprocentowane.
Niemniej jednak coraz większą popularność zyskują pożyczki prywatne online – w tym przypadku zwykle pożyczkobiorca i pożyczkodawca to dwie, obce sobie osoby. Ci, którzy posiadają nadwyżkę środków finansowych, decydują się je pożyczyć osobom, które pilnie chcą pozyskać gotówkę. Robią to oczywiście w celach zarobkowych, bowiem pożyczki prywatne są zazwyczaj wysoko oprocentowane. Samo zaciągnięcie zobowiązania jest stosunkowo proste, a szczegółowe ustalenia często zostają podane w formie ustnej. Niemniej jednak zgodnie z Kodeksem Cywilnym (art. 720 paragraf 2) umowa pożyczki, której wartość przekracza 1.000 zł powinna zachować formę dokumentową (np. pisemną). Umowa pożyczki prywatnej powinna określać między innymi:
- strony – pożyczkobiorcę oraz pożyczkodawcę,
- kwotę pożyczki,
- oprocentowanie,
- terminy spłaty zobowiązania,
- wysokość ewentualnych kar umownych.