Podstawowym źródłem dochodu w większości przypadków jest praca zarobkowa, niemniej jednak nie każdy jest w stanie, z różnych przyczyn, podjąć zatrudnienie. Osoby bezrobotne nie mogą liczyć na kredyt lub pożyczkę bankową, jednak wciąż mają możliwość ubiegać się o pożyczkę dla bezrobotnych, którą w swojej ofercie ma wiele firm pożyczkowych. Na jakich zasadach jest ona przyznawana?
Pożyczki pozabankowe dla bezrobotnych – charakterystyka
Osoby bezrobotne, bez względu na to, od jak dawna pozostają bez pracy, nie mogą ubiegać się o pożyczkę czy kredyt w banku. Wszystko dlatego, że instytucja ta dokładnie sprawdza zdolność kredytową klientów, a jednym z elementów na nią wpływającym jest właśnie źródło uzyskiwania dochodów. Banki szczególnie chętnie przyznają finansowanie tym, którzy posiadają umowę o pracę, sporadycznie kredyt lub pożyczkę może też uzyskać osoba zatrudniona w ramach umowy cywilnoprawnej.
Niemniej jednak ci, którzy pozostają bez pracy bądź sporadycznie “dorabiają”, mogą wnioskować o pożyczkę jedynie w firmie pożyczkowej. Firmy nie oceniają bowiem zdolności kredytowej klientów jedynie na podstawie pracy zarobkowej, nie wymagają także przedstawiania dodatkowych zaświadczeń. Oczywiście, klient musi posiadać dochody, aby móc spłacić pożyczkę, jednak ich źródłem mogą być:
- prace podejmowane dorywczo,
- świadczenia socjalne,
- alimenty – dotyczy dorosłych osób, które otrzymują je na przykład od rodziców.
Kto może wnioskować o pożyczkę dla bezrobotnych?
Ideą pożyczki dla bezrobotnych jest możliwość przyznania finansowania osobom, które nie posiadają stałego źródła dochodu, jakim jest praca zarobkowa. Oczywiście, pożyczkobiorca musi posiadać jakiekolwiek dochody, bowiem jego obowiązkiem jest terminowe spłacanie pożyczki. Co więcej, klient firmy pożyczkowej musi spełnić następujące wymagania:
- ukończony 18. rok życia,
- posiadanie obywatelstwa polskiego i ważnego dowodu osobistego,
- posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnej,
- posiadanie konta w polskim banku.
Każdy, kto chce zaciągnąć pożyczkę online dla bezrobotnych, musi posiadać odpowiedni sprzęt (komputer, urządzenie mobilne) oraz dostęp do internetu. Bardzo istotna jest także dobra historia kredytowa.
Choć firmy pożyczkowe nie sprawdzają wnikliwie zdolności kredytowej potencjalnych klientów, to jednak badają ich historię kredytową. Oznacza to, że wnioskujący o pożyczkę nie może figurować w bazach dłużników.