Pożyczki udzielane mogą być przez banki bądź instytucje pozabankowe, czyli firmy pożyczkowe. Choć oferują one ten sam produkt, to zasady przyznawania pożyczki są zgoła inne. W firmie pożyczkowej możemy bowiem uzyskać pożyczkę na raty bez weryfikacji, co w praktyce oznacza, że może po nią sięgnąć znacznie więcej osób, niż w przypadku pożyczki bankowej. Oto, co warto wiedzieć o pożyczce bez weryfikowania zdolności kredytowej, spłacanej w ratach.
Czym charakteryzuje się pożyczka bez weryfikacji?
Pożyczka na raty bez zdolności kredytowej jest udzielana przez wyspecjalizowane firmy pożyczkowe. W jej przypadku pożyczkodawca nie ocenia zdolności kredytowej klienta, na którą składają się między innymi:
- wysokość miesięcznych dochodów,
- źródło dochodów,
- średnie miesięczne koszty utrzymania.
Do oceny zdolności kredytowej niezbędna jest odpowiednia dokumentacja, na przykład zaświadczenie o zarobkach czy potwierdzenia wpływów na konto bankowe. Tymczasem w przypadku pożyczki bez weryfikacji klient nie musi ich przedstawiać. We własnym zakresie ocenia on, czy będzie w stanie spłacić zobowiązanie na zasadach przewidzianych w ofercie. We wniosku pożyczkowym deklaruje on interesującą kwotę oraz wysokość miesięcznych zarobków. Ze względu na to, że przy pożyczce bez weryfikacji nie jest oceniana zdolność kredytowa, pieniądze można otrzymać już w kilkanaście minut od złożenia wniosku.
Kto może ubiegać się o pożyczkę?
Pożyczka na raty bez sprawdzania zdolności dedykowana jest osobom pełnoletnim, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych oraz obywatelstwo polskie. Dodatkowo muszą one legitymować się ważnym dowodem osobistym, a także założyć konto w polskim banku. Nie ma natomiast znaczenia źródło dochodu ani jego wysokość. Dlatego też po pożyczkę mogą sięgnąć osoby, które:
- zarobkują na podstawie umów cywilnoprawnych,
- osiągają nieregularne dochody,
- otrzymują rentę bądź emeryturę,
- posiadają inne źródło dochodów, które nie jest honorowane przez banki.
Co istotne, pożyczka bez weryfikacji może zostać przyznania osobie, która posiada dobrą historię kredytową. W praktyce oznacza to, że nie może ona mieć na swoim koncie niespłaconych długów. Historia kredytowa sprawdzana jest w bazach dłużników, na przykład w BIK czy w KRD.