Określenia kredyt i pożyczka bardzo często stosowane są zmiennie. Trzeba jednak wiedzieć, że z punktu widzenia prawa bankowego są to różne produkty finansowe, które stykają się wprawdzie ze sobą w wielu punktach, jednak istnieją między nimi także bardzo wyraźne różnice. O jakich dokładnie mowa?
Czym jest pożyczka?
Pożyczka w polskim prawodawstwie definiowana jest przede wszystkim na podstawie Kodeksu cywilnego, a konkretnie na podstawie art. 720. Mowa tam o tym, że pożyczkodawca przenosi na pożyczkobiorcę sumę pieniędzy lub przedmiotów materialnych, a ten zobowiązuje się do zwrotu ich w określonym terminie.
Pożyczki mogą udzielać osoby fizyczne lub instytucje, a jej przedmiotem nie muszą być wyłącznie pieniądze. Umowa pożyczki może zawierać dowolne ustalenia, a ona sama wcale nie musi być odpłatna.
Bardzo istotna jest także kwestia tego, że pożyczka może być udzielona na dowolny cel, a co za tym idzie, pożyczkodawca nie ma prawa weryfikować tego, w jaki sposób jego klient wykorzystał uzyskane środki finansowe.
Czym jest kredyt?
Kredyt to produkt finansowy, który udzielany jest na podstawie prawa bankowego. Bank, który udziela kredytu, przekazuje kredytobiorcy środki pieniężne na określony cel, a ten może dysponować nimi na zasadach określonych w umowie, która zawsze musi mieć charakter pisemny.
W każdej umowie kredytu musi znaleźć się wysokość i termin spłaty rat, wysokość oprocentowania, wysokość wypłacanej kwoty, walutę oraz – co bardzo ważne – cel kredytowania.
Jakie są cechy wspólne kredytu i pożyczki?
Jaka jest więc podobieństwo między kredytem a pożyczką? Te dwa produkty finansowe mogą odnosić się do pożyczania pieniędzy – odnoszą się więc do pewnego zobowiązania. Ich umowa może być zawarta w formie pisemnej, a zarówno kredyt, jak i pożyczka mogą być oddawane kredytodawcy w formie ratalnej. Bardzo ważną cechą wspólną jest tu także maksymalna wysokość oprocentowania.
Co jeszcze łączy kredyt i pożyczkę? Obowiązek zwrotu. Żaden z tych produktów finansowych nie jest darowizną, a to oznacza, że muszą być zwrócone do osoby lub instytucji, która ich udzieliła. Wspólne są także możliwości prawne, które mają do wykorzystania pożyczkodawca i pożyczkobiorca, aby egzekwować warunki umowy w momencie ich nieprzestrzegania. Możliwe jest więc dociekanie swoich praw w sądzie.