Krajowy Rejestr Długów, w skrócie KRD, to jedno z biur informacji gospodarczej, które działają w Polsce. Z pojęciem tym spotkał się zapewne każdy, kto kiedykolwiek wnioskował o kredyt bądź pożyczkę, bowiem instytucje kredytujące najczęściej sprawdzają wiarygodność swoich klientów właśnie w krajowym rejestrze dłużników. Jakie dokładnie informacje można tam znaleźć? Kto trafia do baz KRD?
Co to jest krajowy rejestr długów?
Pełna nazwa krajowego rejestru długów brzmi KRD BIG S.A., co oznacza, że jest to jedno z biur informacji gospodarczej (BIG). Instytucja ta zajmuje się gromadzeniem, archiwizowaniem, przetwarzaniem i wreszcie udostępnianiem danych dłużników. KRD działa od 2003 roku, zatem może pochwalić się dosyć bogatą historią. Kojarzony jest negatywnie, niemniej jednak w rejestrze można znaleźć również informacje o dłużnikach, którzy sumiennie spłacają swoje zobowiązania, a nie tylko o tych, którzy zalegają z płatnościami. Co ważne, KRD gromadzi dane nie tylko osób prywatnych, ale również firm.
Kto może trafić do centralnego rejestru dłużników?
Wydaje się, że do baz KRD trafia każdy, kto nie spłaca w terminie swoich zobowiązań finansowych. Niemniej jednak aby znaleźć się na liście dłużników, trzeba spełnić następujące kryteria:
- zobowiązanie jest efektem stosunku prawnego,
- łączna kwota zobowiązań jest nie mniejsza, niż 200 zł (w przypadku przedsiębiorstw kwota minimalna wynosi 500 zł),
- zobowiązanie jest wymagalne przynajmniej od 30 dni,
- minął miesiąc od przesłania do dłużnika listem poleconym informacji o zamiarze zgłoszenia go do bazy dłużników.
Do KRD może trafić nie tylko osoba, która nie spłaca na czas pożyczek czy kredytów. Dane pochodzą bowiem nie tylko od instytucji finansowych, ale również od urzędów czy innego rodzaju podmiotów publicznych, a także od osób prywatnych. Do centralnego rejestru dłużników może więc trafić osoba, która nie reguluje w terminie:
- opłat za czynsz,
- opłat komunalnych,
- alimentów,
- opłat urzędowych,
- mandatów,
- faktur.