Pozytywna historia kredytowa to pojęcie, z którym z pewnością zetknął się każdy, kto kiedykolwiek wnioskował o kredyt lub pożyczkę. Banki skrupulatnie sprawdzają historię kredytową swoich potencjalnych klientów, zanim zdecydują się pożyczyć im środki finansowe. Nieco mniejsze wymagania stawiają swoim klientom firmy pożyczkowe, jednak one również w pewnym stopniu weryfikują zdolność kredytową klientów, głównie pod kątem ich historii kredytowej. Jak budować pozytywną historię kredytową?
Czym jest historia kredytowa?
Na początek warto wyjaśnić, co to jest historia kredytowa, bowiem pojęcie to często bywa mylone z pojęciem zdolności kredytowej. Tymczasem na historię kredytową składają się wszelkie zobowiązania finansowe, jakie zaciągnęliśmy w przeszłości. W ich kręgu znajdują się przede wszystkim kredyty oraz pożyczki, natomiast w przypadku firm również faktoring czy leasing. Kredytodawca sprawdza, czy skrupulatnie spłacaliśmy swoje wcześniejsze zobowiązania, a więc czy jesteśmy osobami godnymi zaufania. Historia kredytowa jest elementem zdolności kredytowej, która jest pojęciem znacznie szerszym, ponieważ sprowadza się do oceny nie tylko naszej sumienności, ale również osiąganych dochodów czy ich źródeł.
Jak budować historię kredytową?
Historię kredytową można budować tylko w jeden sposób, a mianowicie zaciągając różnego rodzaju zobowiązania kredytowe lub pożyczkowe. Instytucje kredytujące muszą bowiem mieć pewność, komu pożyczają środki finansowe; nie chcą one nawiązywać współpracy z osobami nierzetelnymi, które nie spłacają swoich zobowiązań w terminie. Budowanie historii kredytowej wcale nie musi się wiązać z nieprzerwanym wręcz zaciąganiem pożyczek. Wręcz przeciwnie – wystarczy chociażby kupić coś na raty, aby rozpocząć budowanie historii kredytowej. Jeśli nie chcemy przy tym narażać się na znaczne koszty, to możemy skorzystać z oferty rat zero procent, które od czasu do czasu oferują niektóre sklepy.
Gdy posiadamy już jakieś zobowiązania finansowe, należy sumiennie spłacać raty w wyznaczonych terminach. Jest to najważniejszy element budowania historii kredytowej. Dobrze jest przy tym mierzyć siły na zamiary, a więc nie zaciągać zobowiązań, których później nie będziemy w stanie spłacić. Co ważne, zawsze należy udzielić zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie, dzięki którym instytucje kredytowe będą miały dostęp do naszej dobrej historii kredytowej.