Cykl rozliczeniowy karty kredytowej - co należy wiedzieć?

09.12.2021

Karta kredytowa to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób. Jednym z najważniejszych pojęć, które mu towarzyszą, jest okres bezodsetkowy, który z kolei łączy się z innym ważnym pojęciem, czyli cyklem rozliczeniowym.

Co to jest cykl rozliczeniowy karty kredytowej?

Cykl rozliczeniowy karty kredytowej najczęściej zamyka się w okresie jednego miesiąca, po upływie którego otrzymujemy informacje o wszystkich wykonanych kartą transakcjach. Wówczas dostajemy także informacje na temat tego, kiedy trzeba spłacić zadłużenie oraz jaka jest jego wysokość.

Warto zaznaczyć, że cykl rozliczeniowy nie zawsze odpowiada miesiącowi kalendarzowemu. Najczęściej jest on zamykany konkretnego dnia każdego miesiąca. Zazwyczaj mamy możliwość wybrać datę zamknięcia cyklu podczas ubiegania się o bankową lub pozabankową kartę kredytową. Warto wówczas wziąć pod uwagę kwestie tego, kiedy na nasze konto wpływa wynagrodzenie.

Cykl rozliczeniowy a okres bezodsetkowy

Okres bezodsetkowy nie zawsze jest tożsamy z cyklem rozliczeniowym. Zazwyczaj jest od niego nieco dłuższy. Dokładną długość okresu bezodsetkowego zawiera umowa między klientem a bankiem lub instytucją pozabankową. Jeżeli wynosi on pięćdziesiąt dni, oznacza to, że po upływie cyklu rozliczeniowego mamy jeszcze dwadzieścia dni na opłacenie zadłużenia na karcie bez doliczania odsetek.

Termin spłaty karty kredytowej

Termin spłaty karty kredytowej to data, przed upływem której konieczne jest spłacenie całości zadłużenia. Warto wiedzieć, że w przypadku dużego limitu mamy możliwość wnioskowania o spłatę zadłużenia w ratach. Wówczas bank lub instytucja pozabankowa ustala minimalną kwotę, którą co miesiąc trzeba wpłacić na poczet zadłużenia, a która nie wynosi zazwyczaj więcej niż 5-10% całego zadłużenia.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Naliczanie odsetek na karcie kredytowej

Odsetki na karcie kredytowej to dla wielu osób bardzo stresujące zagadnienie. Tym bardziej warto więc wiedzieć, w jaki sposób przebiega ich naliczanie się. Kluczowe jest tu pojęcie okresu bezodsetkowego. Jeżeli zadłużenie na karcie zostanie spłacone przed jego upływem, za dokonane nią zakupy nie zapłacimy żadnych dodatkowych odsetek.

Trzeba jednak pamiętać, że po upływie tego okresu rozpoczyna się naliczanie odsetek w wysokości, która zostaje ustalona odgórnie przez bank lub instytucję pozabankową i zawarta w umowie.

Karta kredytowa — jak spłacać, aby oszczędzać odsetki?

Najlepszym sposobem na uniknięcie odsetek od kredytu kartowego jest spłacenie całości zadłużenia przed upływem okresu bezodstetkowego. Wykorzystany przez nas limit może także zostać rozłożony na raty. Trzeba jednak pamiętać, że w teorii nie każdy bank lub instytucja pozabankowa umożliwia tego typu rozwiązanie. Właśnie dlatego, zanim wykorzystamy bardzo duży limit, którego nie możemy spłacić jednorazowo, warto upewnić się, że opcja opłaty ratalnej w ogóle wchodzi w grę.

Ilość potencjalnych rat jest bardzo różna i zależy od wielu czynników – przede wszystkim wysokości zadłużenia oraz indywidualnej polityki banku. Zazwyczaj dług na karcie kredytowej można rozdzielić na od trzech do sześćdziesięciu rat, które płatne są raz w miesiącu.

W przeciwieństwie do standardowych kredytów ratalnych miesięczna opłata za kartę kredytową może być uiszczana niemal w dowolnej wysokości. Jedynym warunkiem jest zmieszczenie się w tak zwanej kwocie minimalnej.

Cykl rozliczeniowy karty kredytowej – podsumowanie

Cykl rozliczeniowy karty kredytowej zazwyczaj trwa około trzydziestu dni i nie jest tożsamy z okresem bezodsetkowym. Jest on jednak swego rodzaju punktem odniesienia. Po jego zamknięciu wiemy dokładnie jaki procent limitu wykorzystaliśmy oraz kiedy dokładnie trzeba go spłacić, aby uniknąć spłacenia odsetek.

Karta kredytowa jest niezwykle elastycznym sposobem na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Jej cykl rozliczeniowy zawsze ustalany jest dokładnie z bankiem. Pamiętaj, że zazwyczaj możesz ustalić którego dnia miesiąca cykl rozliczeniowy będzie się zamykał.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon