Pozabankowe pożyczki dla zadłużonych wydają się idealnie zaspokajać potrzeby finansowe osób, które posiadają inne, niespłacone zobowiązania. Niemniej jednak zaciąganie kolejnych sprawia, że wpadają oni w pętlę, z której trudno jest się wydostać. Czy uzyskanie pożyczki pozabankowej dla zadłużonych jest w ogóle możliwe? Jeśli tak, to na jakich zasadach?
Pożyczka dla zadłużonych i ryzyko z nią związane
Dlaczego o pożyczkach dla zadłużonych mówi się w kontekście sektora pozabankowego? Wszystko dlatego, że banki nie udzielają finansowania osobom, które posiadają niespłacone w terminie zobowiązania. Polityka, jaką banki prowadzą wobec swoich klientów, jest surowa, bowiem wymagają one, aby ci posiadali wysoką zdolność kredytową, jeśli chcą uzyskać pożyczkę lub kredyt.
Tymczasem firmy pożyczkowe podchodzą do klientów w sposób bardziej liberalny. Z drugiej strony warto mieć świadomość, że same pożyczki pozabankowe dla zadłużonych to rozwiązanie stosunkowo ryzykowne zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Firma pożyczkowa ryzykuje bowiem nieotrzymanie pieniędzy wraz z należnymi odsetkami w terminie od nierzetelnego klienta.
Tymczasem sam klient ponosi ryzyko wpadnięcia w pętlę kredytową, która oznacza, że jednym zobowiązaniem będzie on spłacał kolejne. Pętla kredytowa jest o tyle niebezpieczna, że trudno z niej wyjść.
Pożyczki dla zadłużonych – czy są możliwe?
Pozostaje pytanie, czy pożyczki pozabankowe dla zadłużonych są w ogóle możliwe? W swojej ofercie mają je niektóre firmy pożyczkowe, lecz warto mieć świadomość, że są to zdecydowanie marginalne przypadki. Wiele z nich sprawdza, przed udzieleniem finansowania, historię kredytową swojego potencjalnego klienta.
Jeśli dana firma posiada w swojej ofercie pożyczkę pozabankową dla zadłużonych, to zazwyczaj należy spełnić dodatkowe wymogi, aby ją uzyskać. Klient musi przede wszystkim być osobą pełnoletnią, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Musi również legitymować się ważnym dokumentem tożsamości, jakim jest dowód osobisty. Co więcej, firmy pożyczkowe mogą wymagać przedstawienia planu spłaty poprzednich zobowiązań czy dokumentu, który potwierdzałby zawarcie ugody z wierzycielami. Wtedy też zadłużony może otrzymać dodatkową gotówkę. Otrzymanie dodatkowej pożyczki, w momencie braku perspektyw na spłatę dotychczasowych zobowiązań, jest niemalże niemożliwe.