Posiadacze rachunków osobistych mogą dowolnie dysponować dostępnymi na nich środkami finansowymi. Niemniej jednak, w przypadku ich wyczerpania, w dalszym ciągu istnieje możliwość dokonywania płatności, o ile tylko właściciel konta zdecyduje się na produkt, jakim jest debet na koncie. Na czym dokładnie polega jego idea?
Co to jest debet?
“Być na debecie”, “Mieć debet” – to pojęcia bardzo często spotykane na co dzień, a pojawiają się najczęściej w mowie potocznej. Przez debet rozumiemy brak środków na koncie, w efekcie czego nie możemy swobodnie dokonywać płatności. Tymczasem w bankowości debetem określa się produkt, który przeznaczony jest dla posiadaczy konta osobistego. Dzięki niemu można dysponować gotówką nawet wtedy, gdy na koncie brakuje środków własnych. W efekcie klient zaciąga swego rodzaju kredyt, który zostanie spłacony, gdy na konto wpłyną pieniądze, pochodzące na przykład z wynagrodzenia.
Jak działa debet w rachunku bieżącym?
Obecnie niektóre banki oferują swoim klientom rachunek, za pomocą którego mogą oni korzystać z debetu. Istnieje również możliwość “dopisania” go do istniejącego już konta osobistego. Jak dokładnie działa rachunek z debetem? Otóż właściciel konta dokonuje płatności własnymi środkami dopóty, dopóki te nie ulegną wyczerpaniu. Następnie w dalszym ciągu może on płacić za towary bądź usługi, jednak w ramach przyznanego mu limitu.
Limit ten określany jest kwotowo, zazwyczaj wynosi on kilkaset, maksymalnie kilka tysięcy złotych. Klient, który wykorzysta pewną część przysługującego mu debetu, będzie musiał zwrócić bankowi pożyczone środki pieniężne. Najczęściej spłata odbywa się jednorazowo, gdy tylko pieniądze wpłyną na konto właściciela rachunku. Oczywiście, tego rodzaju pożyczka jest oprocentowana, choć koszty jej zaciągnięcia nie są wysokie, zwłaszcza w przypadku stałych klientów. Ci zaś, którzy zdecydują się na konto z debetem od razu, muszą liczyć się z nieco większymi opłatami.