Pożyczkobiorcy najczęściej zwracają uwagę na to, by oprocentowanie pożyczki było jak najniższe. Nic więc dziwnego, że ich uwagę przykuwają hasła, takie jak tania, czy nawet darmowa pożyczka. Co warto o wiedzieć o taniej pożyczce pozabankowe i na co szczególnie należy zwracać uwagę?
Czym jest tania pożyczka?
Na początek warto wyjaśnić, dlaczego pożyczka w ogóle może być uznana za tanią? Otóż w największym stopniu wpływa na to oprocentowanie oraz prowizja, jaką pobiera firma pożyczkowa. To właśnie te czynniki mają wpływ na wysokość pojedynczej raty pożyczki. Faktem jest, iż szacując koszty zaciągnięcia zobowiązania, należy wziąć pod uwagę nie tylko kwotę rat, ale również ich ilość.
Choć niska rata może okazać się bardzo pomocna w zarządzaniu domowymi finansami, to jednak przy większych kwotach pożyczek finalnie możemy zapłacić więcej, niż gdybyśmy zdecydowali się na wyższą ratę. Poszukując najtańszej pożyczki, zwróćmy uwagę na RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania, która wyraża koszt. Co więcej, warto też przyjrzeć się kwotom pożyczek – czasami w ramach taniej pożyczki możemy uzyskać maksymalnie kilka tysięcy złotych, co jednak dla wielu osób okazuje się całkowicie wystarczające.
Komu dedykowane są tanie pożyczki?
Tania pożyczka pozabankowa to rozwiązanie dla osób, które potrzebują pozyskać dodatkowe środki finansowe, a jednocześnie nie chcą płacić wysokich odsetek. Tanich pożyczek udzielają firmy pożyczkowe, które przygotowały dla swoich klientów bardzo szeroką ofertę. Pożyczkobiorca nie musi wykazywać zdolności kredytowej, bowiem ta nie jest przez firmy pożyczkowe badana. Natomiast wymaga się, aby:
- był osobą pełnoletnią,
- posiadał pełną zdolność do czynności prawnych,
- posiadał obywatelstwo polskie,
- legitymował się ważnym dokumentem tożsamości,
- założył konto w polskim banku.
Tania pożyczka to produkt finansowy, który dostępny jest dla osób posiadających dobrą historię kredytową. W praktyce oznacza to, że klient, w momencie składania wniosku o pożyczkę, nie może figurować w bazach dłużników, takich jak na przykład BIK.