W Polsce deponować i pożyczać pieniądze można zarówno w bankach, jak i instytucjach kredytujących, zwanych parabankami. O ile o tych pierwszych wiedza w społeczeństwie jest dosyć szeroka, o tyle o parabankach zaczęło się więcej mówić dopiero w ostatnim czasie. Czym dokładnie są parabanki i w jaki sposób działają?
Bank a parabank – podstawa prawna
Działalność banków w Polsce oparta jest na ustawie Prawo Bankowe. Są to instytucje zaufania publicznego, które zajmują się szeroko pojętym obrotem gotówkowym i bezgotówkowym. Z jednej strony przyjmują wolne środki finansowe od podmiotów, które posiadają nadwyżki, z drugiej zaś pożyczają je tym, którzy potrzebują pozyskać gotówkę na bieżące wydatki bądź na cele inwestycyjne.
Banki oferują więc lokaty, ale również pożyczki czy kredyty. Co ciekawe, kredytu w dosłownym tego słowa znaczeniu może udzielać jedynie bank. Jeśli jakaś instytucja, niebędąca bankiem, oferuje swoim klientom kredyt, to w praktyce mowa jest o pożyczce.
Tymczasem parabanki w Polsce mogą działają na podstawie zapisów Kodeksu Cywilnego, jako prywatne firmy pożyczkowe. Jeszcze jakiś czas temu parabanki w Polsce zajmowały się także deponowaniem wolnych środków finansowych, dziś jednak najczęściej oferują one pożyczki, stąd utożsamiane są właśnie z firmami pożyczkowymi. Zasady funkcjonowania parabanków, a także zakładania ich są zgoła inne, niż banków. Co więcej, parabanki nie podlegają tak szczegółowemu nadzorowi KNF, jak instytucje bankowe.
Parabanki – dla kogo?
Wiadomo już, co to jest parabank i jaka jest podstawa prawna jego działania. Warto więc przyjrzeć się temu, jaką ofertę przygotowały dla swoich klientów parabanki. Najczęściej proponują one chwilówki, czyli pożyczki, które można otrzymać w bardzo krótkim czasie. Niemniej jednak istnieją również parabanki, które oferują swoim klientom pożyczki na wyższe kwoty, ze znacznie dłuższym okresem kredytowania.
Konkretne propozycje są więc uzależnione od rodzaju parabanku. Zasadniczo oferta parabanków skierowana jest do szerokiego grona zainteresowanych, bowiem stawiają one swoim klientom o wiele mniej surowe warunki, niż banki. Pożyczkobiorca nie musi bowiem przedstawiać żadnych dodatkowych zaświadczeń, aby móc zaciągnąć zobowiązanie.
Sama pożyczka często udzielana jest na dowód – wystarczy tylko wpisać we wniosku odpowiednie dane z dokumentu. Niemniej jednak nie jest prawdą, że pożyczkę w parabanku może otrzymać każdy, bowiem instytucje te coraz częściej sprawdzają bazy dłużników, a więc i historię kredytową swojego potencjalnego klienta. Najczęściej z oferty parabanków korzystają osoby, które:
- mają ograniczoną zdolność kredytową,
- chcą pozyskać pieniądze w krótkim czasie,
- chcą wnioskować o pożyczkę przez internet – obecnie coraz więcej parabanków działa w sieci, a więc cała procedura ubiegania się pożyczkę przebiega online