Wyczyszczenie biku - w jaki sposób można pozbyć się negatywnych wpisów?

12.09.2022
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, zbiera dane o osobach, które zaciągają różnego rodzaju kredyty. W bazie znajdują się zarówno wpisy pozytywne, jak i negatywne. Drugie z nich osoby, których bezpośrednio dotyczą, często chcą usunąć. Czy jest to możliwe? Jak wyczyścić BIK?

Informacje, które przetwarza BIK

Każdy, kto zastanawia się nad czym, jak wygląda wyczyszczenie biku, powinien w pierwszej kolejności zapoznać się z zasadami, zgodnie z którymi owa baza funkcjonuje. Otóż bik jest jedynie administratorem danych – we własnym zakresie nie zbiera ich ani nie usuwa. Do bazy trafiają informacje o kredytobiorcach, zarówno tych, którzy regularnie spłacają swoje zobowiązania, jak i tych, którzy nie dokonują płatności w terminie. 

Po spłaceniu kredytu czy pożyczki dane z bik usuwane są automatycznie, jednak kredytobiorca może wyrazić zgodę na ich przetwarzanie, dzięki czemu w dalszym ciągu będzie figurował w bazie. Warto mieć na uwadze, że do bik trafiają informacje nie tylko o kredytach hipotecznych czy pożyczkach udzielanych na wysokie sumy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zakup na raty również jest swego rodzaju kredytem, dlatego w przypadku nieopłacania poszczególnych rat budujemy negatywną historię kredytową, figurując w bik jako dłużnicy. 

Kredytem jest również finansowanie w ramach karty kredytowej, dlatego nieregularne spłacanie kwot wykorzystanych w ramach limitu nie będzie sprzymierzeńcem w budowaniu pozytywnej historii kredytowej. Do bik trafiają dane nie tylko z banków, ale również ze SKOK-ów.

Jak wyczyścić historię w BIK?

Ze względu na specyfikę działania instytucji, jaką jest bik, danych nie można samodzielnie wyczyścić. W przypadku, gdy zobowiązanie zostanie spłacone, dane zostają usunięte z bazy, chyba że wyrazimy zgodę na to, aby nadal tam figurowały. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie pod kątem budowania pozytywnej historii kredytowej, dlatego ową zgodę zdecydowanie warto wyrazić. Inaczej jest w przypadku, gdy nieterminowo spłacaliśmy swoje długi. Wtedy bowiem nie mamy możliwości czyszczenia biku poprzez wycofanie żadnych zgód. Co więcej, sam bik nie może wyczyścić danych na nasz wniosek. Odpowiednie pismo może złożyć jednie instytucja, która poinformowała bik o powstaniu długu. Ma to miejsce w dwóch przypadkach:

  • jeśli minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu,
  • gdy dane, które znajdują się w bazie, nie są prawdziwe i chcemy je usunąć/skorygować.

W innych przypadkach mamy ograniczone możliwości poprawy historii kredytowej, bowiem nawet gdy złożymy w banku wniosek o restrukturyzację kredytu, to w dalszym ciągu będziemy figurować w bik. Możemy także wypracować z wierzycielem odpowiedni plan spłaty, lecz w praktyce negatywne wpisy zostają usunięte dopiero po całkowitym spłaceniu zobowiązania.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

m

Usuwanie wpisów w BIK, a oferty specjalistycznych firm

Wiadomo już, że usunięcie z biku możliwe jest jedynie w konkretnych przypadkach. Pozostaje więc pytanie, na jakich zasadach działają firmy, które oferują czyszczenie biku i innego rodzaju baz dłużników? Otóż w rzeczywistości ich działalność sprowadza się do negocjowania z wierzycielem i wypracowywania odpowiednich planów spłaty długów. 

Nie mają one prawa usuwać wpisów z bik samodzielnie, ani nawet wnioskować o czyszczenie bik. Mogą jedynie prowadzić rozmowy z wierzycielami, jednak żadna specjalistyczna kancelaria nie daje gwarancji, że wpisy zostaną z bik usunięte, a klient będzie miał dzięki temu możliwość zaciągania kolejnych zobowiązań finansowych. 

Dlatego też tego rodzaju oferty lepiej omijać, choć oczywiście pomoc specjalisty może okazać się nieoceniona przy negocjowaniu warunków spłaty. Niemniej jednak w tym przypadku można udać się do prawnika bądź do doświadczonego doradcy kredytowego.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest niezwykle istotne, bowiem zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe sprawdzają bazy dłużników, w tym właśnie bik, zanim udzielą klientowi finansowania. W tym przypadku o wiele lepiej zapobiegać, niż leczyć, bowiem nie mamy wiele możliwości, aby usunąć negatywne wpisy z bik. 

Najlepszym rozwiązaniem jest więc regularne spłacanie zobowiązań finansowych. Jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że nie będzie w stanie uiścić płatności w terminie, to dobrze zawczasu zgłosić się do instytucji finansującej, celem wypracowania planu spłaty, który będziemy mogli zrealizować. 

Dzięki temu unikniemy budowania negatywnej historii kredytowej, która nie tylko znacznie utrudnia zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych, ale również jest niezwykle trudna do usunięcia.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon