Spłata karty kredytowej

07.09.2021

Karta kredytowa to powszechne i wygodne rozwiązanie, które zyskuje co roku wielu entuzjastów w naszym kraju. Dla wielu osób najbardziej istotna jest jednak kwestia tego, w jaki sposób takie zobowiązanie można spłacić. Podpowiadamy!

Jak spłacać kartę kredytową?

Karta kredytowa daje nam możliwość skorzystania z odnawialnej linii kredytowej, co w praktyce przekłada się na możliwość wykorzystywania dodatkowych pieniędzy wtedy, kiedy jest to potrzebne. 

Banki oraz instytucje pozabankowe oferują kilka sposobów na spłacenie zadłużenia. Wiążą się z tym dwa bardzo istotne pojęcia: okresu bezodsetkowego oraz kwoty minimalnej. 

Jaka jest minimalna spłata karty kredytowej?

Minimalna kwota karty kredytowej to nic innego, jak tylko najmniejsza możliwa kwota, którą musimy wpłacić na poczet zadłużenia w ciągu jednego cyklu rozliczeniowego. Cykl ten trwa natomiast jeden miesiąc. Nie można określić, jaka dokładnie jest minimalna kwota, ponieważ zależy to od indywidualnego planu i konkretnej oferty, jaką zaakceptowaliśmy w banku lub w instytucji pożyczkowej. 

Czym jest okres bezodsetkowy na karcie?

Kolejnym bardzo ważnym terminem w kontekście spłacania karty kredytowej jest okres bezodsetkowy. Jest to nic innego jak tylko okres czasu, podczas którego możemy cieszyć możliwością spłaty zobowiązania bez żadnych dodatkowych opłat i prowizji. Długość takiego okresu zależna jest od wielu czynników, przede wszystkim zaś od indywidualnej oferty. Zazwyczaj jednak trwa on sześćdziesiąt dni. 

Warto zaznaczyć, że z okresu bezodsetkowego będziemy mogli skorzystać tylko w momencie, kiedy spłacimy całość kwoty, a nie tylko oferowaną przez bank lub instytucje pozabankową kwotę minimalną. 

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Spłata karty kredytowej — kiedy najlepiej to zrobić?

Spłaty karty kredytowej można dokonać z własnego konta internetowego. Wszystko zależy jednak od tego, z jakiego usług banku korzystamy. Przyznanie karty kredytowej łączy się zazwyczaj z koniecznością otwarcia nowego rachunku. Jeżeli kartę przyznaje nam inny bank niż ten, w którym mamy konto, spłaty trzeba będzie dokonać w formie tradycyjnego przelewu, który będzie zaksięgowany zgodnie z terminarzem przelewów zewnętrznych. 

Jeżeli kartę zakładamy w banku, w którym mamy konto, będziemy mogli skorzystać z wewnętrznego przelewu, który zazwyczaj jest błyskawiczny i darmowy. W niektórych przypadkach rachunek karty kredytowej zakładany jest w formie subkonta, które pozwala na sprawdzenie jaki w danym momencie jest stan naszego zadłużenia i z jak wielu środków możemy jeszcze skorzystać. 

Kartę kredytową można spłacić praktycznie w każdym wygodnym dla nas momencie pod warunkiem, że mieści się on w terminie wymagalności. Z perspektywy klienta najlepszym rozwiązaniem będzie spłacenie całości zadłużenia w okresie bezodsetkowym. W ten sposób unikniemy jakichkolwiek kosztów i oddamy dokładnie tyle pieniędzy, ile pożyczyliśmy. 

Odsetki zaczną być naliczane w momencie, kiedy okres bezodsetkowy upłynie, a my nie spłacimy całej kwoty. Trzeba bardzo pilnować terminów, ponieważ usługodawca raczej nie będzie upominał się o wcześniejszą spłatę, jeżeli tylko kwota minimalna zostanie uiszczona. 

Spłata karty kredytowej na raty

Wiele osób zastanawia się, czy spłata karty kredytowej może być dokonywana w ratach. Jak najbardziej takie rozwiązanie jest możliwe. Co więcej, karta kredytowa jest o tyle korzystniejsza od kredytu ratalnego, że w ciągu miesiąca możemy wpłacać na jej poczet właściwie dowolną kwotę – zakładając, że jest ona nie mniejsza niż wymagana przez bank kwota minimalna. 

Nie ma więc jednej ustalonej z góry kwoty, którą co miesiąc trzeba spłacać. Jedyną sztywną ramą jest kwota minimalna, która zazwyczaj jest na tyle niska, że nie stanowi dużego obciążenia dla domowego budżetu. Jeżeli jednak chcemy spłacić zadłużenie wcześniej, możemy zrobić to praktycznie w każdym momencie. 

Spłata karty kredytowej po terminie — konsekwencje

Brak spłaty karty kredytowej w określonym przez pożyczkodawcę terminie pociąga za sobą takie same konsekwencje, jak w przypadku zalegania z każdą inną opłatą. Kilka dni spóźnienia najpewniej poskutkuje uruchomieniem procedury przypominawczej. Bank lub instytucja pozabankowa  rozpoczyna wówczas wysyłanie maili i SMSów z przypomnieniem. 

Jeżeli okres braku spłaty się przedłuża, musimy spodziewać się monitu w formie listu, za który zostaje doliczona dodatkowa opłata. Z czasem oczywiście wdrążona zostaje standardowa procedura windykacyjna, która w najgorszym wypadku może skończyć się wypowiedzeniem pożyczki lub kredytu, czyli koniecznością spłaty zadłużenia w całości razem z odsetkami karnymi. 

Spłata karty kredytowej – podsumowanie

Karta kredytowa to zobowiązanie finansowe, które uchodzi za wyjątkowo przyjemne do spłacania. Klienci cenią sobie dużą dowolność. Jeżeli chcemy uniknąć odsetek, wystarczy spłacić całą kwotę w określonym czasie. 

Jeżeli natomiast interesuje nas spłata w ratach, możemy wybrać ich wysokość. Jedynym ograniczeniem w tym wypadku jest to, że nie może ona być niższa niż kwota minimalna oferowania przez bank lub instytucję pozabankową. Biorąc to wszystko pod uwagę trudno się dziwić, że karty kredytowe cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. 

Bank nie jest jedyną instytucją, która może udzielić nam limitu na karcie kredytowej. Firmy pożyczkowe coraz częściej również udzielają takich zobowiązań. NetCredit jest jednym z pionierów takich rozwiązań. Sprawdź naszą pożyczkę udzielaną na karcie kredytowej. Wypełnij jeden prosty wniosek, aby ubiegać się o pozabankową kartę kredytową.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon