Saldo konta - co to jest, co należy wiedzieć?

26.09.2022
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Posiadacze rachunku bankowego na co dzień mają do czynienia z wieloma pojęciami finansowymi, a jednym z nich jest właśnie saldo konta. Inaczej mówi się na nie – środki dostępne bądź saldo debetowe. Co to jest saldo konta, jak je sprawdzić i co należy o nim wiedzieć?

Co oznacza saldo na koncie?

Saldo konta doczekało się wielu interpretacji w języku potocznym, przy czym niektóre z nich są błędne bądź nie do końca oddają sens tego pojęcia. W rzeczywistości saldo konta to środki własne, które znajdują się na rachunku bankowym. Należy jednak mieć na uwadze, saldo zawiera w sobie także kwoty zablokowane, które nie są już dostępne dla właściciela rachunku, gdyż mają służyć do wykonania konkretnych płatności. 

W momencie dokonywania płatności, dana wartość zostaje niejako zablokowana na naszym koncie – nie możemy już wykorzystać tych pieniędzy w inny sposób, jednak wciąż widnieją one na rachunku. Przykładowo, jeśli na koncie posiadamy 1000 zł, lecz dokonaliśmy płatności na 200 zł, to dostępnych środków mamy nie 1000 zł, a 800 zł. 

Saldo konta może więc równać się środkom dostępnym, lecz tylko w przypadku, gdy wszystkie operacje zostały zaksięgowane a wybrane sumy “zeszły” już z naszego konta. W praktyce pojęcie “saldo konta” i “środki dostępne” używane jest zamiennie, jednak nie zawsze są to dwie, dokładnie takie same wartości pieniężne.

Saldo ujemne, czyli debetowe

Wiadomo już, co to jest saldo rachunku, jednak warto mieć świadomość, że może być ono nie tylko dodatnie, ale również ujemne. Co do zasady, klient banku może dysponować wyłącznie własnymi środkami pieniężnymi, zatem gdy wykorzysta je w całości, saldo konta wynosi zero. 

Tymczasem banki przygotowały dla swoich klientów ofertę, dzięki której mogą oni pożyczać pieniądze, tworząc tym samym saldo debetowe, czyli ujemne. Czasami debet na koncie nazywany jest kredytem w rachunku bieżącym. W rzeczywistości jednak kredyt może osiągać wysokie wartości, podczas gdy debet sięga maksymalnie kilku tysięcy złotych. 

Aby móc skorzystać z opcji salda debetowego, trzeba podpisać umowę z bankiem, w ramach której będziemy mogli dokonywać płatności nawet wtedy, gdy rozdysponujemy wszystkie środki własne. Decydując się na debet, musimy mieć świadomość, że pożyczone środki zostaną bankowi automatycznie zwrócone z wpływów na konto. Będziemy też musieli ponieść dodatkowy koszt, jaki stanowią odsetki.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Saldo debetowe, a kredytowe

Saldo konta może mieć charakter debetowy bądź kredytowy. Te dwa pojęcia są ściśle związane z księgowością, jednak w kontekście rachunku bankowego nabierają zupełnie innego znaczenia. Otóż saldo debetowe nie różni się zbytnio od kredytowego – w ich ramach możemy bowiem dokonywać płatności, nawet jeśli nie posiadamy na koncie środków własnych. Niemniej jednak saldo debetowe związane jest bezpośrednio z naszym rachunkiem bankowym, podczas gdy saldo kredytowe otwierane jest na osobnym koncie. Tworząc saldo debetowe, płatności dokonujemy kartą wydawaną do konta osobistego, natomiast saldo kredytowe – kartą kredytową. 

Jak sprawdzić saldo konta?

Niegdyś, aby sprawdzić saldo konta, należało udać się do banku. Pracownik oddziału informował nas o wysokości salda oraz o blokadach i środkach dostępnych. Dziś jednak saldo konta możemy sprawdzić w dowolnym momencie, bez konieczności wychodzenia z domu. Możemy zrobić to:

  • za pomocą bankowości internetowej,
  • za pomocą dedykowanej aplikacji,
  • dzwoniąc na infolinię.

Sprawdzając saldo konta, od razu otrzymujemy informację o blokadach oraz środkach, które pozostają do naszej dyspozycji. Warto regularnie sprawdzać stan środków na koncie, bowiem dzięki temu możemy w porę wychwycić wszelkie nieścisłości bądź zbyt wysokie pobrania.

Co zrobić, gdy saldo konta się nie zgadza?

Osoby, które w sposób efektywny zarządzają swoimi finansami, są w stanie szybko zareagować, gdy saldo konta nie wynosi tyle, ile powinno. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy sprawdzić, jakie transakcje zostały wykonane w ostatnim czasie. Może okazać się, że podczas dokonywania płatności kartą z kasy na terminal została przeniesiona niepoprawna, wyższa kwota. 

Wiele razy zdarzyło się, że klient, zamiast 1,99 zł, zapłacił 199 zł. Może też okazać się, że padliśmy ofiarą kradzieży danych i osoba nieuprawniona wykonuje przelewy z naszego konta. W pierwszym przypadku warto zgłosić się bezpośrednio do sklepu, w drugim zaś – do banku, który zablokuje możliwość wykonywania przelewów. Choć kontrola salda może być nieco uciążliwa, szczególnie w przypadku dokonywania większej liczby płatności, to jednak warto przeprowadzać ją regularnie. 

 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon