Rolowanie pożyczki - co to jest?

29.08.2023
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Rolowanie pożyczki to proces, w którym zobowiązanie pożyczkowe jest przedłużane na nowy okres spłaty. W praktyce oznacza to zamianę jednego długu na inny, zwykle z dodatkowymi opłatami i odsetkami. W tym artykule postaramy się dokładnie wyjaśnić, na czym polega rolowanie pożyczki pozabankowej, jakie są tego wady i zalety, oraz na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji.

Co to jest rolowanie pożyczki?

Rolowanie pożyczki to operacja, dzięki której pożyczkobiorca ma możliwość przedłużenia terminu spłaty pożyczki. Opcja ta jest dostępna w wielu instytucjach finansowych i może być użytecznym narzędziem dla osób, które napotkały trudności w terminowym regulowaniu swoich zobowiązań.

Jakie są cechy charakterystyczne rolowania pożyczki?

 • Przedłużenie terminu spłaty: Podstawową cechą jest możliwość wydłużenia okresu, w którym pożyczka musi być spłacona.
 • Dodatkowe opłaty: Rolowanie zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi opłatami i odsetkami, które należy uwzględnić w kosztach.
 • Nowa umowa: Proces często wiąże się z koniecznością podpisania nowej umowy kredytowej lub aneksu do istniejącej umowy.

Zalety i wady rolowania pożyczki

Rolowanie pożyczki ma zarówno swoje szansy jak i zagrożenia. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podchodzimy do zobowiązania oraz jakie są nasze możliwości spłaty.

Zalety rolowania pożyczki

 • Elastyczność w zarządzaniu finansami: Daje więcej czasu na znalezienie środków na spłatę pożyczki (np. chwilówki)
 • Uniknięcie negatywnych konsekwencji: Pomaga w uniknięciu opóźnień w spłatach i związanych z nimi negatywnych wpisów w historii kredytowej.
 • Brak konieczności szukania nowego pożyczkobiorcy: Oszczędza czas i wysiłek związany z ubieganiem się o nową pożyczkę na dowód.

Wady rolowania pożyczki

 • Wyższe koszty: Dodatkowe opłaty i odsetki mogą znacznie zwiększyć koszt całkowity pożyczki.
 • Ryzyko zadłużenia: Przedłużenie okresu spłaty może prowadzić do “spirali długu”, gdzie coraz trudniej jest spłacić zobowiązanie.
 • Komplikacje prawne: Niewłaściwe wykonanie procesu rolowania może prowadzić do problemów prawnych i finansowych.
Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Rolowanie pożyczki – na co zwracać uwagę?

Jest kilka aspektów, na które warto szczególnie zwracać uwagę podczas procesu ubiegania się o rolowanie pożyczki. Poniżej zebraliśmy kilka z nich:

 

 • Koszty dodatkowe: Upewnij się, że znasz wszystkie dodatkowe opłaty związane z rolowaniem.
 • Warunki nowej umowy: Dokładnie przeczytaj nową umowę lub aneks i zrozum warunki, na których jest przedłużana pożyczka.
 • Twoja zdolność spłaty: Ocen, czy będziesz w stanie spłacić pożyczkę od zaraz, w nowym terminie, z uwzględnieniem dodatkowych kosztów.

Czy rolowanie pożyczki jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo rolowania pożyczki zależy od kilku czynników, takich jak warunki nowej umowy, dodatkowe opłaty i Twoja zdolność do spłaty zadłużenia w nowym terminie.

Zasady ostrożności podczas rolowania pożyczki

 • Porównanie ofert: Zawsze porównuj różne oferty rolowania pożyczki, aby znaleźć najbardziej korzystne warunki.
 • Przeczytaj dokładnie umowę: Zanim zdecydujesz się na rolowanie, dokładnie przeczytaj warunki nowej umowy lub aneksu.
 • Konsultacja z doradcą finansowym: W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z ekspertem.

Czy rolowanie pożyczki może doprowadzić do długu?

Rolowanie pożyczki może doprowadzić do tzw. spirali zadłużenia. W sytuacji, gdy dodatkowe opłaty i odsetki są wysokie, a pożyczkobiorca nie ma pewności co do swojej zdolności spłaty, rolowanie może być ryzykowną decyzją.

Jakie są sygnały ostrzegawcze?

 • Ciągłe rolowanie: Jeżeli znalazłeś się w sytuacji, gdzie rolowanie pożyczki od ręki staje się regularną praktyką, jest to znak, że możesz wpadać w spiralę długu.
 • Brak planu spłaty: Jeżeli nie masz jasnego planu, jak i kiedy zamierzasz spłacić pożyczkę, rolowanie może zwiększyć Twoje problemy finansowe.

 

Rolowanie pożyczki czy konsolidacja pożyczki?

Konsolidacja chwilówek i rolowanie to dwie różne metody zarządzania długiem, każda z własnymi zaletami i wadami.

 

Zalety konsolidacji pożyczki

 • Jedna rata: Zamiast wielu różnych rat i terminów spłaty, masz jedno zobowiązanie.
 • Możliwość niższej raty: Konsolidacja może umożliwić negocjacje niższej miesięcznej raty.

Zalety rolowania pożyczki

 • Szybkość: Rolowanie jest zazwyczaj szybszym procesem niż konsolidacja.
 • Mniejsza liczba formalności: Nie wymaga tak dużej liczby dokumentów i analiz.

Ostateczny wybór między rolowaniem a konsolidacją zależy od Twojej sytuacji finansowej, potrzeb i zdolności do spłaty długu. W każdym przypadku zaleca się jednak konsultację z doradcą finansowym, aby dokładnie zrozumieć wszystkie dostępne opcje.

Rolowanie pożyczki – najważniejsze informacje na koniec

Rolowanie pożyczki to narzędzie, które może być użyteczne w określonych sytuacjach. Oferuje elastyczność i czas na znalezienie środków na spłatę zobowiązań, ale niesie za sobą również ryzyko wyższych kosztów i potencjalnego zadłużenia. Zanim zdecydujesz się na taką operację, upewnij się, że dokładnie zrozumiałeś wszystkie warunki i jesteś świadomy konsekwencji.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon