Pożyczka na wkład własny - co należy wiedzieć?

05.09.2022
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Wnioski o udzielenie kredytu hipotecznego z roku na rok składa coraz więcej osób. Pieniądze uzyskane z kredytu pozwalają bowiem na zakup własnego mieszkania, lokalu gospodarczego czy też domu na wynajem. Banki wymagają, aby klienci wpłacili pewną kwotę na poczet zakupu nieruchomości ze środków osobistych. Innymi słowy, wymagają od klientów posiadania wkładu własnego. Osoby, które nie posiadają wolnych środków finansowych, mogą ubiegać się o pożyczkę na wkład własny. W jaki sposób ją uzyskać?

Pożyczka na wkład własny – charakterystyka produktu

Jeszcze do niedawna wkład własny mógł być zastąpiony zastawem na nieruchomości bądź innego rodzaju zabezpieczeniem. Niemniej jednak zgodnie z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego banki wymagają dziś od klienta posiadania gotówki na pokrycie wkładu własnego. Nie może być ona zastąpiona niczym innym. 

Obecnie wysokość wkładu własnego wynosi około 20-30% wartości nieruchomości. Niektóre banki oferują kredyt z wkładem własnym na poziomie 10%, lecz jest to bardzo drogie przedsięwzięcie. Problemem są wysokie ceny, które od jakiegoś czasu panują na rynku nieruchomości. Średniej wielkości mieszkanie kosztuje około pół miliona. Nietrudno więc obliczyć, że jego przyszły właściciel musiałby wpłacić około 100 000 zł wkładu własnego. Nie wszyscy dysponują tak dużymi środkami finansowymi, dlatego też istnieje możliwość zaciągnięcia pożyczki na wkład własny. Uzyskane z niej pieniądze mogą pokryć zobowiązanie klienta banku, bez którego uregulowania nie zostanie udzielony kredyt hipoteczny.

Warunki uzyskania pożyczki na wkład własny

Niektórzy deweloperzy zajmują się dziś nie tylko sprzedażą mieszkań, ale i udzielaniem pożyczek na wkład własny. Niemniej jednak lepszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie jej w wyspecjalizowanej firmie pożyczkowej, która cieszy się dobrą opinią wśród klientów. 

Jakie warunki należy spełnić, aby móc zaciągnąć pożyczkę? Przede wszystkim należy być osobą pełnoletnią, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Kolejnym, ważnym aspektem jest posiadanie ważnego dowodu osobistego, a także rachunku, który założony zostanie w polskim banku. Każdy, kto chce się ubiegać o pożyczkę na wkład własny, musi wypełnić stosowny wniosek. Jest on dostępny na stronie internetowej firmy pożyczkowej, zatem wnioskować o pożyczkę można bez konieczności wychodzenia z domu. 

Pożyczkobiorca nie musi przedstawiać żadnych dodatkowych zaświadczeń, aby móc pozyskać finansowanie. Powinien on jednak we własnym zakresie ocenić, czy będzie w stanie jednocześnie spłacać kredyt oraz pożyczkę na wkład własny. 

Terminy spłaty pożyczki są różne, w zależności od wysokości zobowiązania oraz możliwości pożyczkobiorcy. Najczęściej wynoszą one kilka lat, choć w niektórych sytuacjach klient zaciąga pożyczkę jedynie na kilka tysięcy, aby uzupełnić brakujące do wkładu własnego środki. Tego typu zobowiązanie można spłacić dużo wcześniej.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Pożyczka na wkład własny – dla kogo?

Pożyczka na wkład własny dedykowana jest osobom, które:

  • chciałyby zaciągnąć kredyt hipoteczny, lecz nie posiadają środków na wkład własny,
  • posiadają źródło dochodów, z których będą w stanie spłacić pożyczkę,
  • spełnią wszystkie warunki, jakie swoim klientom stawiają firmy pożyczkowe.

Odkładanie planów zakupu własnego mieszkania jest częstą praktyką wśród osób, które nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby opłacić wkład własny. Tymczasem oszczędzania środków pieniężnych może zająć nawet kilka lat. 

Warto mieć świadomość, że rynek nieruchomości zmienia się w sposób dynamiczny, zatem za 2-3 lata może on wyglądać zupełnie inaczej, niż obecnie. Z wnioskowaniem o kredyt hipoteczny nie należy więc zwlekać, zwłaszcza że procedura jego uzyskania jest bardzo czasochłonna. Fakt nieposiadania wkładu własnego nie musi stanowić problemu – z pomocą przychodzi pożyczka na wkład własny.

O czym warto pamiętać, zaciągając pożyczkę?

Niektórzy uważają, że banki nie akceptują pokrywania wkładu własnego ze środków pochodzących z pożyczek. W rzeczywistości jednak banki nie ingerują w źródło, z jakiego pochodzą pieniądze. 

Kredytobiorca może je pozyskać z pożyczki prywatnej, pożyczki na wkład własny, lub darowizny. Warto pamiętać, że nie ma konieczności zaciągania pożyczki na całą wartość wkładu własnego. 

Czasami kredytobiorcom brakuje zaledwie kilku tysięcy złotych, które jednak trudno zaoszczędzić w krótkim czasie. Oni również mogą ubiegać się o pożyczkę – wystarczy podać we wniosku niższą, brakującą kwotę. Należy jednak mieć na uwadze, że pożyczka będzie spłacana równocześnie z kredytem, dlatego warto zabezpieczyć niezbędne środki na dokonywanie terminowych płatności rat

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon