Pożyczka na weksel — co to jest, czy jest dobrym pomysłem

20.01.2022

Gdy potrzeba dodatkowych środków finansowych, można udać się po nie do banku bądź do firmy pożyczkowej. Niemniej jednak istnieje jeszcze trzecia opcja, a mianowicie pożyczka prywatna, którą zaciąga się na weksel. Czym dokładnie jest tego rodzaju pożyczka i czy warto się o nią ubiegać? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest pożyczka na weksel?

Istnieją różne formy zabezpieczenia spłaty kredytu czy pożyczki. Banki zwykle wymagają wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, tymczasem firmy pożyczkowe prowadzą bardziej liberalną politykę względem swoich klientów. Jeśli pożyczka zaciągana jest na stosunkowo niewielkie kwoty, zazwyczaj nie wymaga ona dodatkowych zabezpieczeń. Istnieje jeszcze jeden sposób zabezpieczania pożyczki, a mianowicie weksel. 

Jest to dokument, który podpisuje się wraz z umową pożyczki. Zawiera on dane pożyczkobiorcy, a także kwotę pożyczki, którą należy zwrócić. Czasami jednak w grę wchodzą weksle in blanco, w których nie wypełnia się pola z kwotą pożyczki. Pożyczka prywatna pod weksel charakteryzuje się tym, że pożyczkodawca może odsprzedać dokument innej osobie. Może więc okazać się, że pożyczkobiorca finalnie będzie rozliczał się z kimś innym, niż osoba, u której zaciągnął zobowiązanie. Odsprzedanie weksla nie oznacza, że umowa przestaje obowiązywać. Wręcz przeciwnie — pożyczkobiorca nadal zobowiązany jest spłacać pożyczkę na zasadach w niej zawartych.

Jak uzyskać pożyczkę na weksel?

Pożyczki prywatne pod weksel udzielane są zwykle przez osoby fizyczne, które dysponują nadwyżkami środków finansowych. Procedura ich udzielania zależy więc od konkretnego pożyczkodawcy. Najczęściej pożyczkobiorcy nie muszą przedstawiać żadnych dokumentów, które potwierdzałyby ich zdolność kredytową. 

Zabezpieczeniem pożyczki jest bowiem weksel, który — w razie potrzeby czy braku otrzymywania rat pożyczki w terminie — pożyczkodawca może odsprzedać. Aby uzyskać pożyczkę pod weksel, należy więc znaleźć osobę, która zechce takiej właśnie pożyczki udzielić. Takich ofert jednak nie brakuje, zwłaszcza jeśli chodzi o nieco mniejsze kwoty pożyczek. 

Kto może starać się o pożyczkę pod weksel?

Pozabankowe pożyczki pod weksel dostępne są, przynajmniej teoretycznie, dla każdego. Prywatni pożyczkodawcy zwykle nie sprawdzają bowiem historii kredytowej swojego klienta, nie wymagają również przedstawiania zaświadczeń o dochodach. Z tego względu o pożyczkę mogą ubiegać się nawet osoby zadłużone, bądź takie, które nie posiadają stałego źródła dochodu. 

Niemniej jednak, aby umowa pożyczki była ważna, pożyczkobiorca musi być osobą pełnoletnią, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Do sporządzenia umowy pożyczki niezbędny jest także ważny dokument tożsamości, który pozwala zidentyfikować strony. Należy więc posiadać ważny dowód osobisty. Zazwyczaj środki pieniężne trafiają bezpośrednio na konto pożyczkobiorcy, dlatego też musi on posiadać rachunek bankowy.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Pożyczka pod weksel — za i przeciw

Szybka pożyczka pod weksel cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród osób, które chcą w krótkim czasie pozyskać środki finansowe. Rzeczywiście, jej niewątpliwą zaletą jest minimum formalności, jakich trzeba dopełnić, aby ją uzyskać. Niemniej jednak warto zastanowić się, czy pożyczka pod weksel będzie dobrym rozwiązaniem? Należy przy tym pamiętać, że weksel może być w każdej chwili odsprzedany innej osobie, na co pożyczkobiorca nie ma żadnego wpływu. 

W przypadku niespłacania pożyczki w terminie nowy właściciel weksla może wdrożyć różnego rodzaju procedury windykacyjne. Bardzo ryzykowane jest podpisywanie dokumentu in blanco, czyli bez konkretnej kwoty. W takim przypadku trzeba bowiem polegać wyłącznie na dobrej woli pożyczkodawcy, który wpisze w weksel realną kwotę do spłaty. W praktyce jednak może on wpisać jakąkolwiek sumę, którą pożyczkobiorca będzie musiał zwrócić.

Alternatywne rozwiązania dla pożyczki pod weksel

Pożyczka prywatna pod weksel to niejedyne wyjście z sytuacji, w której potrzeba dodatkowej gotówki. Osoby, które posiadają dobrą historię kredytową, mogą ubiegać się o różnego rodzaju pożyczki pozabankowe, które dopasowane będą przede wszystkim do ich potrzeb. Co więcej, istnieje możliwość otrzymania pozabankowej karty kredytowej, na której ustalony zostanie maksymalny limit zadłużenia. 

Limit ten ma charakter odnawialny, dlatego też można z niego korzystać wielokrotnie, po spłaceniu poprzedniego zadłużenia. Powyższe alternatywy dla pożyczki pod weksel są z pewnością o wiele bezpieczniejsze. Warto się na nie zdecydować, jeśli tylko pożyczkobiorca ma taką możliwość. 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon