Pożyczka na spłatę długów - czy jest to dobry pomysł?

21.01.2022

Posiadanie więcej, niż jednego zobowiązania finansowego, może powodować problemy z regularnym spłacaniem długów. Pętla kredytowa czy też pętla długów to sytuacja, w której osoba zadłużona nie potrafi  z bieżących dochodów uregulować swoich zobowiązań. W tym celu może więc zaciągnąć pożyczkę oddłużeniową. Pozostaje jednak pytanie, czy rzeczywiście jest to najlepsze z możliwych rozwiązań?

Pożyczka na oddłużenie – charakterystyka produktu

Środki pieniężne uzyskane z pożyczki oddłużeniowej pomagają w spłacie poprzednich, często mocno przeterminowanych zobowiązań finansowych, takich jak kredyty, pożyczki, rachunki za mieszkanie czy media. Pożyczki, która stanowi pomoc w oddłużaniu kredytów czy innego rodzaju zobowiązań, nie udzielają banki, a jedynie firmy pożyczkowe. 

Teoretycznie każdego rodzaju pożyczka może posłużyć do spłacenia długów, bowiem klient nie musi podawać celu, w jakim ją zaciąga. Nie ma on również obowiązku dokumentować, na co zostały przeznaczone środki finansowe. Warto mieć na uwadze, że pożyczka oddłużeniowa stanowi kolejne zobowiązanie, które będzie trzeba spłacić w uzgodnionym terminie. 

Często okres kredytowania jest wydłużony i dopasowany do możliwości pożyczkobiorcy, dzięki czemu może on zacząć spłacać dług po jakimś czasie od jego zaciągnięcia. Niemniej jednak będzie on musiał oddać pożyczony kapitał wraz z umownymi odsetkami.

Jak uzyskać pożyczkę na spłatę długów?

O pożyczkę na spłatę długów można wnioskować przez internet, a więc bez konieczności wychodzenia z domu. Wniosek dostępny jest na stronie internetowej wybranej firmy pożyczkowej – należy podać w nim swoje dane osobowe, dane z dowodu osobistego, kwotę pożyczki czy zaświadczyć, że posiada się źródło dochodów. 

Pożyczkę można uzyskać w kilka chwil, gdyż nie ma obowiązku dostarczania dodatkowych zaświadczeń. Niemniej jednak klient musi przejść procedurę weryfikacyjną, która polega na zalogowaniu się do bankowości internetowej i wykonaniu przelewu na symboliczną kwotę w celu potwierdzenia swojej tożsamości.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Pożyczka na spłatę długów – dla kogo?

Oddłużenia kredytowe dedykowane są osobom, które posiadają niespłacone zobowiązania finansowe. Firmy pożyczkowe wymagają, aby ich klienci byli osobami pełnoletnimi, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Muszą oni legitymować się ważnym dowodem osobistym, a także posiadać konto w polskim banku. Wymogiem jest też posiadanie obywatelstwa polskiego. 

Co istotne, firmy pożyczkowe, zanim udzielą finansowania, sprawdzają historię kredytową swojego klienta. Oznacza to, że nie może on figurować w bazach dłużników, takich jak na przykład BIK. Tutaj pojawia się pewien problem, ponieważ osoby, które posiadają niespłacone zobowiązane, bardzo często trafiają do takich właśnie rejestrów, a więc nie mogą liczyć na uzyskanie kolejnej pożyczki. 

Tymczasem warto mieć na uwadze, że do baz dłużników nie trafia się w jednej chwili. Wręcz przeciwnie – instytucje finansujące dają klientowi czas na spłatę zobowiązania, zanim zdecydują się go tam zarejestrować. Często więc klienci, których długi przeterminowały się niedawno, już ubiegają się o pożyczkę na ich spłatę. Nie figurują oni w bazach dłużników, a więc mogą pozyskać finansowanie. Muszą sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy będą w stanie spłacać kolejną pożyczkę terminowo.

Pożyczka oddłużeniowa – czy i kiedy warto ją zaciągnąć?

Wielu osobom wydaje się, że pożyczka na spłatę długów jest najlepszym możliwym rozwiązaniem w przypadku posiadania niespłaconych zobowiązań finansowych. Tymczasem należy mieć świadomość, że w miejscu jednego długu powstaje kolejny, a więc pożyczkobiorca wpada w typową pętlę zadłużenia. 

Zaciąganie pożyczki oddłużeniowej ma sens w momencie, gdy pożyczkobiorca chwilowo nie posiada wolnych środków finansowych (przykładowo pracodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia), a ma do spłaty jedno, niewielkie zobowiązanie. Jeżeli jednak chodzi o typowe oddłużanie, to warto sięgnąć po inne środki, które pozwolą wyjść z pętli kredytowej. 

Oddłużenia kredytowe powinny polegać na rozłożeniu płatności w taki sposób, aby dłużnik mógł dokonywać ich terminowo, ze swoich bieżących dochodów. Dodatkowo może zajść konieczność poprawy sytuacji finansowej, na przykład poprzez pozyskanie zatrudnienia. Chodzi bowiem o to, aby móc osiągać dochody niepodlegające zwrotowi, z których będzie można spłacać zaległe zobowiązania. 

Pożyczka oddłużeniowa w takim przypadku stanowi jedynie półśrodek, który na chwilę pozwala pozbyć się przeterminowanych zobowiązań finansowych. 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon