Pożyczka na prawo jazdy — czy można ją wziąć?

21.01.2022

Prawo jazdy to dokument, który w dzisiejszych czasach posiada bardzo wiele osób. Służy ono do tego, aby móc legalnie poruszać się po drogach pojazdami mechanicznymi  różnego rodzaju. Czy prawo jazdy może znaleźć zastosowanie także w przypadku chęci zaciągnięcia pożyczki? 

Pożyczki oferowane przez wyspecjalizowane firmy

Firmy pożyczkowe przygotowały dla swoich klientów bardzo szeroką ofertę. Znaleźć w niej można pożyczki na 61 dni,  pół roku, na kilka lat, na oświadczenie czy też bez podawania celu, na jaki zostaną przeznaczone środki. Różne są kwoty, na jakie udzielane są pożyczki, inne jest też ich oprocentowanie. W ofercie firm pożyczkowych nie znajdują się jednak pożyczki, które klient mógłby zaciągnąć, posiadając jedynie prawo jazdy. Dlaczego? Ponieważ zaciągnięcie pożyczki wymaga potwierdzenia tożsamości klienta, a tym samym podania pewnych danych z dowodu osobistego. Chwilówka na prawo jazdy nie dawałaby możliwości owej weryfikacji. 

Jak uzyskać pożyczkę w firmie pożyczkowej?

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego nie można otrzymać pożyczki na prawo jazdy, warto zapoznać się ze schematem udzielania pożyczek przez firmy pożyczkowe. Otóż wymagają one od klienta wypełnienia wniosku, który znajduje się na ich stronie internetowej. Warto mieć na uwadze, że obecnie przeważająca część wniosków składana jest właśnie online. W formularzu podaje się swoje dane osobowe, a także niektóre dane z dowodu osobistego. 

Dzięki temu firma pożyczkowa jest w stanie zweryfikować swojego klienta na przykład w bazach dłużników. Nie byłoby to możliwe, gdyby oferowały one pożyczki na prawo jazdy. Kolejnym etapem ubiegania się o pożyczkę jest pozytywne przejście procedury weryfikacyjnej. Polega ona na zalogowaniu się do swojej bankowości internetowej i wykonaniu przelewu na symboliczną kwotę. Banki weryfikują klienta na podstawie danych z dowodu osobistego — jest to dokument, który należy posiadać, zakładając konto osobiste. Gdyby możliwy był do uzyskania kredyt na prawo jazdy, procedura weryfikacyjna nie miałaby większego sensu.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Wymóg posiadania dowodu osobistego — czy zawsze obowiązuje?

Firmy pożyczkowe podkreślają, że ich klienci muszą posiadać ważny dokument tożsamości, jakim jest dowód osobisty. Każdy dorosły obywatel Polski jest zobowiązany do jego wyrobienia, bowiem stanowi on podstawowy dokument identyfikacyjny. Rzeczywiście, zdecydowana większość Polaków dba o to, aby w porę wymienić stary dowód na nowy bądź wyrobić kolejny, gdy poprzedni zostanie zgubiony bądź ulegnie zniszczeniu. W życiu jednak zdarzają się różne sytuacje — może dojść do kradzieży dokumentu czy przypadkowego zgubienia. 

Czy w takich przypadkach firmy pożyczkowe mogą udzielić pożyczki na podstawie innego, ważnego dokumentu tożsamości? Niestety, obecnie nie ma możliwości otrzymania pożyczki na prawo jazdy, ani pożyczki na paszport. Warto mieć na uwadze, że prawo jazdy nie jest dokumentem, który potwierdzałby tożsamość. Nie ma tutaj znaczenia, z jakich dokładnie powodów pożyczkobiorca nie posiada aktualnie ważnego dowodu osobistego. Jeśli chce zaciągnąć pożyczkę, musi poczekać, aż właściwy organ wyda mu nowy dokument. Zwykle trzeba na to poczekać kilka tygodni, choć czasem można odebrać dowód osobisty szybciej. Do tego czasu nie ma możliwości ubiegania się o pożyczkę pozabankową, i to bez względu na to, jaką dokładnie ofertę wybierze klient. Warto o tym pamiętać, aby nie tracić czasu na składanie wniosku, który nie będzie mógł być zaakceptowany. 

Nieważny dowód, a pożyczka na prawo jazdy

Każdy dowód osobisty posiada określoną datę ważności, do czasu której należy wymienić go na nowy. Niemniej jednak w natłoku obowiązków wielu osobom zdarza się zapomnieć o tym, że ich dowód osobisty wkrótce starci ważność. W związku z tym zastanawiają się, czy będą mogły zaciągnąć pożyczkę na prawo jazdy, jeśli ich dowód stracił ważności dopiero kilka dni temu? Niestety, na to pytanie nie można udzielić pozytywnej odpowiedzi. Firmy pożyczkowe wskazują jasno, że klient musi posiadać ważny dowód osobisty. 

Nie jest istotne, jak dawno temu owa ważność została utracona. Nieważny dowód osobisty nie może być “wspomagany” przez inny, ważny dokument, na przykład prawo jazdy. Taka kombinacja w praktyce bowiem nie funkcjonuje. Warto więc pamiętać, że choć firmy pożyczkowe podchodzą mniej restrykcyjnie do swoich klientów, niż banki, to jednak nie udzielają one pożyczek na prawo jazdy. Klient musi posiadać ważny dowód osobisty, aby móc złożyć wniosek o pożyczkę. Jeśli nie dysponuje w danej chwili tymże dokumentem, prawo jazdy w żadnym przypadku nie może go zastąpić. 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon