Pożyczka na dowolny cel — jakie są warunki, kto może wnioskować?

21.01.2022

Wnioskując o pożyczkę w banku, klient najczęściej musi wskazać cel, na jaki przeznaczy pieniądze. Inną politykę stosują firmy pożyczkowe, które nie wymagają od klienta wskazania, na co będzie wydatkował otrzymane w ramach pożyczki środki. Udzielają one tak zwanych pożyczek na dowolny cel. Jakie są warunki ich uzyskania i kto może o nie wnioskować?

Czym jest pożyczka na dowolny cel?

Dodatkowe pieniądze pochodzące z pożyczki mogą być potrzebne do sfinansowania bieżących wydatków, które trudno jest jednoznacznie określić. Z drugiej strony klientowi mogą być potrzebne środki na sfinansowanie dwóch lub trzech rodzajów wydatków o zupełnie innym charakterze. Wtedy też warto skorzystać z oferty pożyczki na dowolny cel, którą proponują swoim klientom firmy pożyczkowe. 

Jak sama ich nazwa wskazuje, wypełniając wniosek, nie trzeba podawać celu, na jaki zaciągana jest pożyczka. Firma pożyczkowa nie będzie wymagała przedstawiania rachunków czy innego rodzaju potwierdzeń dokonania zakupu. Klient może przeznaczyć pieniądze na jeden cel bądź sfinansować różnego rodzaju wydatki. Kwoty pożyczek na dowolny cel sięgają od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. 

Pożyczkę bez podawania celu spłaca się w wygodnych, miesięcznych ratach. Na wysokość raty wpływa przede wszystkim okres kredytowania – im krótszy, tym rata pożyczki wyższa. Niemały wpływ ma również oprocentowanie pożyczki, a także prowizja, jaką pobiera instytucja finansująca. Ilość rat dopasowywana jest do klienta i jego możliwości finansowych. Niektórym zależy bowiem na wcześniejszej spłacie pożyczki, inni zaś wolą nieco wydłużyć ten okres, jednocześnie płacąc niższe raty.

Warunki przyznawania pożyczki

Pożyczka bez podawania celu może być przyznana osobie, która wypełni stosowny wniosek. Można go złożyć online, bez wychodzenia z domu. We wniosku należy podać swoje dane osobowe, wskazać kwotę pożyczki, a także zaświadczyć o tym, że posiada się dochody, za pomocą których będzie można spłacić pożyczkę. Nie trzeba jednak przedkładać dodatkowych dokumentów, na przykład o posiadanych dochodach czy potwierdzeń wpływów na konto bankowe. 

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Osoba, która wnioskuje o pożyczkę, musi posiadać dobrą historię kredytową. W praktyce oznacza to, że nie może ona figurować w bazach dłużników. Firmy pożyczkowe dokładnie sprawdzają status swojego klienta, bowiem przyznanie pożyczki osobie, która posiada długi, związane jest z ogromnym ryzykiem. Dlatego też, przed złożeniem wniosku o pożyczkę, należy upewnić się co do uregulowania wszystkich poprzednich zobowiązań finansowych. Pożyczka z dowolnym celem przyznawana jest niezwłocznie po dokonaniu oceny zdolności kredytowej klienta. Pieniądze można więc uzyskać w stosunkowo krótkim czasie, a co więcej, bez konieczności przedstawiania dodatkowych zaświadczeń.

Pożyczka na dowolny cel — dla kogo?

Wiadomo już, że pożyczka bez podawania celu może zostać przyznana tylko osobom, które mają dobrą historię kredytową. Niemniej jednak nie jest to jedyny wymóg, jaki firmy pożyczkowe stawiają swoim klientom. Każdy, kto wnioskuje o tego rodzaju pożyczkę, musi mieć ukończone 18 lat, a także posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Niektóre firmy pożyczkowe wyznaczają inny wiek minimalny, na przykład 21 lat, a także maksymalny wiek pożyczkobiorcy. 

Dodatkowo wnioskujący zobowiązany jest posiadać ważny dokument tożsamości, za pomocą którego będzie możliwe dokonanie identyfikacji. W praktyce honorowanym dokumentem jest dowód osobisty, który powinien posiadać każdy dorosły obywatel Polski. Co oczywiste, pożyczka na dowolny cel może zostać przyznana tym, którzy posiadają stałe źródło dochodów. Może być nim praca zarobkowa, renta czy emerytura. Ważne, aby z pozyskiwanych środków móc terminowo spłacić swoje zobowiązanie finansowe. 

Czy warto zaciągnąć pożyczkę na dowolny cel?

Zaletą pożyczki na dowolny cel jest niewątpliwie fakt, iż pieniądze z niej pozyskane można rozdysponować według własnych potrzeb. Co więcej, pożyczki charakteryzuje duży stopień przyznawania – większy, niż w przypadku kredytów bankowych. Pożyczka bez podawania cel będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które jednorazowo przewidują nieco wyższe wydatki. 

Ci zaś, którzy co jakiś czas potrzebują dodatkowego finansowania, mogą skorzystać z pozabankowej karty kredytowej. Dzięki niej można dokonywać płatności za towary lub usługi, a limit na karcie odnawia się po spłaceniu zadłużenia. Karta kredytowa jest w pewnym aspekcie podobna do pożyczki na dowolny cel, ponieważ w jej przypadku równie nie trzeba określać, na co zostaną przeznaczone środki. 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon