Pożyczka konsolidacyjna — co to jest, jakie ma zalety?

21.01.2022

Posiadanie kilku zobowiązań finansowych w jednym czasie może okazać się niezwykle problematyczne, głównie ze względu na konieczność regulowania — sumarycznie — wysokich miesięcznych rat. Dodatkowo pominięcie w wykonywanych płatnościach choć jednej raty może narażać pożyczkobiorcę na przykre konsekwencje. Rozwiązaniem problemu okazuje się być pożyczka konsolidacyjna. Kto może ją otrzymać i na jakich warunkach?

Czym jest konsolidacja pożyczek?

Samo słowo konsolidacja oznacza scalenie kilku elementów w jeden. Podobnie funkcjonuje konsolidacja pożyczek, która ma za zadanie z kilku uczynić jedną, łatwiejszą w spłacie. Aby móc skorzystać z pożyczki konsolidacyjnej, należy posiadać przynajmniej jedno zobowiązanie o charakterze finansowym — dotyczy to przypadków, w których pożyczkobiorca chce otrzymać, w ramach pożyczki konsolidacyjnej, dodatkowe środki finansowe. 

Najczęściej jednak klienci firm pożyczkowych posiadają przynajmniej  2 zobowiązania w jednym czasie. Umowa konsolidacyjna przewiduje bowiem, że pożyczkobiorca będzie odtąd płacił nie kilka, a jedną ratę pożyczki na rzecz firmy, z którą zostanie podpisany kontrakt. Ta zaś rozlicza się z pozostałymi podmiotami we własnym zakresie. Co więcej, sama rata pożyczki konsolidacyjnej jest niższa, niż te, które dotychczas regulował pożyczkobiorca.

Jak uzyskać pożyczkę konsolidacyjną?

Wiadomo już, co to jest pożyczka konsolidacyjna. Pozostaje więc zastanowić się, kto właściwie może ją uzyskać? Potencjalny pożyczkobiorca musi posiadać przynajmniej jedno zobowiązanie finansowe — nie ma tutaj znaczenia, na jaką kwotę czy na jaki okres czasu zostało ono zaciągnięte. Aby otrzymać pożyczkę konsolidacyjną, należy złożyć odpowiedni wniosek. Można wypełnić go na stronie internetowej firmy pożyczkowej. We wniosku podaje się dane pożyczkobiorcy oraz dane dotyczące zobowiązań finansowych, które chce on skonsolidować. 

Dodatkowo klient może ubiegać się o przyznanie kolejnych środków finansowych, jeśli tylko jego historia kredytowa jest dobra. Oznacza to, że choć posiada on inne zobowiązania, to spłaca je w terminie. Co więcej, nie zataja przed firmą pożyczkową faktu posiadania innego rodzaju pożyczek, które nie zostaną objęte konsolidacją. Pożyczka konsolidacyjna online może być przyznana w stosunkowo krótkim czasie, co niewątpliwie jest jej atutem. 

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Kto może starać się konsolidację pożyczek?

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych to produkt finansowy, którego celem jest niejako ułatwienie pożyczkobiorcy spłacania poprzednich zobowiązań finansowych. Otrzymać ją mogą klienci pełnoletni, którzy posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Muszą oni posiadać obywatelstwo polskie, a także ważny dokument tożsamości, jakim jest dowód osobisty. Istotny jest również fakt posiadania konta osobistego w polskim banku. Konsolidacja chwilówek wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy już posiadają długi. 

Niemniej jednak nie każdy może się na nie zdecydować. Nie jest to bowiem oferta skierowana do osób, które chcą uciec przed koniecznością regulowania płatności w terminie. Sama idea pożyczki wskazuje, że ma ona na celu ułatwienie klientom regulowanie swoich zobowiązań, dzięki jednej, niższej racie. Klient musi więc wykazywać gotowość do tego, aby spłacać swoje długi. Powinien on również posiadać dobrą historię kredytową, aby móc uzyskać pożyczkę konsolidacyjną.

Pożyczka konsolidacyjna — czy warto?

Pożyczka konsolidacyjna często figuruje pod roboczą nazwą, jaką jest kredyt na spłatę kredytu. Niemniej jednak nie do końca jest ona zgodna z prawdą. Klient może otrzymać dodatkowe środki finansowe, lecz ma prawo przeznaczyć je na dowolny cel. Jest to niewątpliwa zaleta szczególnie dla osób, które chciałyby zaciągnąć kolejną pożyczkę, lecz nie chcą wykonywać kolejnego, miesięcznego przelewu z tytułu regulowania raty. Faktem jest bowiem, że osobie, która posiada wiele — nawet drobnych zobowiązań, trudno jest pamiętać o tym, aby spłacać wszystkie w terminie. 

Pożyczka konsolidacyjna pozwala płacić jedną, niższą ratę, dzięki czemu łatwiej zarządzać domowym budżetem. Należy jednak pamiętać, że regulowanie niższej raty wiąże się z wydłużeniem całkowitego okresu kredytowania, a zatem i wyższymi kosztami, jakie musi ponieść pożyczkobiorca. Warto więc rozważyć poszczególne oferty pożyczek konsolidacyjnych i dopasować je do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Dobrze również zorientować się, czy konkretna firma pożyczkowa oferuje możliwość uzyskania dodatkowych kwot pieniężnych w ramach pożyczki konsolidacyjnej. 

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon