Płatności w internecie - jakie są formy i rodzaje?

09.12.2021

Robienie zakupów przez internet to coraz powszechniejsza praktyka. Pandemia koronawirusa przyspieszyła jedynie to, co było nieuniknione – Polacy coraz częściej robią zakupy, nie wychodząc z domu. Sprawdź, jakie są formy płatności w sklepach internetowych.

Płatności internetowe

Robienie zakupów przez internet jest bardzo popularne głównie ze względu na wiele dostępnych rodzajów płatności. Wiele osób decyduje się na płatność przy odbiorze towaru gotówką lub kartą. Z roku na rok rośnie jednak zainteresowanie płatnościami internetowymi, które są szybkie i bardzo proste.

Niewątpliwą zaletą płatności w internecie jest ich bardzo duża różnorodność. To już nie tylko opcja przelewu oraz zapłaty przy odbiorze. Obecnie coraz popularniejsze są opłaty za pomocą BLIK-a. Na rynku pojawia się także coraz więcej firm, które oferują swoim klientom płatności odroczone.  Spośród różnych opcji bardzo łatwo wybrać coś dla siebie.

Formy płatności przez internet

Dostępne obecnie formy płatności internetowej są na tyle różnorodne, że może skorzystać z nich praktycznie każdy. Mamy bowiem do dyspozycji:

  • tradycyjny przelew internetowy
  • szybkie przelewy pay by
  • płatność BLIKiem
  • płatność kartą płatniczą lub kredytową
  • płatność odroczona
Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Formy płatności w sklepach internetowych

Poniżej znajdziemy krótką charakterystykę najbardziej popularnych i najczęściej spotykanych metod płatności w internecie.

Tradycyjny przelew internetowy

Wybierając taką opcję, zobowiązujemy się do spłacenia zakupów za pomocą przelewu internetowego. Od sprzedawcy otrzymujemy dane do przelewu, które trzeba przekopiować lub wpisać ręcznie w oknie przelewu bankowego. Przelew musi być wysłany w określonym czasie. Wadą takiego rozwiązania jest czas, którego potrzeba na zaksięgowanie przelewu.

Szybkie przelewy Pay By

Najczęściej wykorzystywana i jednocześnie najszybsza metoda płacenia za zakupy. Po jej wybraniu zostajemy przeniesieni na stronę operatora płatności, wybieramy nazwę swojego banku lub opcję BLIK i dokonujemy płatności szybkim przelewem. Informacja o dokonaniu wpłaty od razu dociera do sklepu.

Płatność BLIKiem

BLIK w ostatnim czasie bije prawdziwe rekordy popularności. Do wykonania płatności za jego pośrednictwem potrzebne jest posiadanie aplikacji banku, który jednocześnie obsługuje płatności BLIK. W chwili obecnej zdecydowana większość banków obsługuje płatności za pomocą BLIKA. Po zalogowaniu się do aplikacji musimy wybrać opcję o tej nazwie, wpisać sześciocyfrowy kod, który się wówczas wygeneruje i zatwierdzić płatność na telefonie komórkowym.

Płatność kartą płatniczą lub kredytową

Kolejną bardzo popularną metodą płatności internetowej jest opłata za pomocą karty. Wybierając tę opcję po raz pierwszy, musimy mieć kartę przed sobą, ponieważ konieczne będzie spisanie z niej danych, takie jak numer karty, jej data ważności oraz kod zabezpieczający.

Jeżeli korzystasz z urządzenia mobilnego, które jest tylko twoje i do którego nie ma dostępu żadna inna osoba, możesz z powodzeniem zapisać na nim dane karty. Wówczas unikniesz konieczności wpisywania danych za każdym razem. Trzeba pamiętać, że każdorazowe płacenie za zakupy internetowe kartą trzeba potwierdzić w aplikacji swojego banku albo poprzez SMS.

Płatność odroczona

To stosunkowo nowa opcja dostępna jedynie w niektórych sklepach internetowych. Umożliwia ona zakup produktu i opłacenie go po upływie określonego w umowie okresu. Najczęściej jest to trzydzieści lub dwadzieścia jeden dni. Sklep otrzymuje pieniądze od razu, a egzekwowaniem spłaty zajmuje się zewnętrzna firma, na której konto musimy wpłacić należność za zakupy.

Rodzaje płatności w internecie — podsumowanie

Zakupy w sklepach internetowych nigdy jeszcze nie były tak proste jak dzisiaj. Badania wskazują, że wielu Polaków nadal jeszcze sięga przede wszystkim po opcję zapłaty przy odbiorze, jednak płatność w internecie to coraz częściej wybierany sposób opłacania zakupów.

Niewątpliwie przyczynia się do tego różnorodność opcji, które zapewniają nam operatorzy. Niezależnie od tego, która z nich jest dla najwygodniejsza, zakupy można dzisiaj robić szybko i całkowicie bezpiecznie.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon