Płacenie kartą przez internet

09.12.2021

Zakupy za pośrednictwem internetu stały się codziennością dla bardzo wielu z nas. Naturalne stało się więc także płacenie kartą w internecie. Wiele osób ciągle ma jeszcze wątpliwości co do tego, jak działa ten mechanizm oraz czy jest on bezpieczny. Przygotowaliśmy zestaw podstawowych informacji na temat płatności internetowych.

Płatności kartą w internecie

Płatność kartą w internecie to rozwiązanie, które dostępne jest niemal we wszystkich sklepach online. Kiedy podsumowujemy nasze zamówienie, możemy wybrać kartę jako jedną z form płatności. To bardzo wygodne i niezwykle szybkie rozwiązanie. Płatności kartą online dostępne są nie tylko w tradycyjnych sklepach internetowych, ale także w wielu usługach i aplikacjach mobilnych.

Jak płacić kartą przez internet?

Aby zapłacić kartą przez internet, konieczne jest wpisanie w odpowiednie okienka:

  • numeru karty
  • imienia i nazwiska jej właściciela
  • daty, do której karta jest ważna
  • kodu zabezpieczającego CVC

Podczas pierwszych zakupów musimy mieć kartę przed sobą, aby spisać z niej dane. Jeżeli mamy taką wolę, możemy zapisać dane karty w naszym urządzeniu mobilnym (jednak tylko w takim, z którego korzystamy tylko my!). W ten sposób dane będą uzupełniały się automatycznie przy każdej płatności.

Płacenie kartą online — czy jest bezpieczne?

Płatności kartą online w wiarygodnych sklepach internetowych i aplikacjach mobilnych jest całkowicie bezpieczne. Wiele jednak zależy od nas i od tego, w jaki sposób obchodzimy się z danymi naszej karty płatniczej.

Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby nikt poza nami nie miał do niej dostępu. Nigdy nie zapisujemy danych karty w urządzeniu mobilnym, do którego mają dostęp także inne osoby. W większości przypadków każda płatność kartą w internecie musi być potwierdzona w aplikacji mobilnej banku. Taka wieloetapowa weryfikacja jest świetnym zabezpieczeniem, dlatego warto zapytać w banku, czy mamy od niej dostęp.

Płatności kartą kredytową przez internet

Kartą kredytową także można płacić online. Co istotne, sama procedura płatności w żaden sposób nie różni się od płacenia zwykłą kartą przypisaną do rachunku bankowego. Karta kredytowa również ma swój numer, datę ważności oraz kody zabezpieczające. Wszystkie te dane trzeba podać podczas dokonywania zakupów.

Z perspektywy mechaniki płatności tymi dwiema kartami online praktycznie niczym się od siebie nie różnią. Podstawowe rozróżnienie dotyczy wyłącznie pochodzenia wykorzystywanych środków. W przypadku karty bankomatowej wykorzystujemy pieniądze, które dostępne są na naszym rachunku. Karta kredytowa umożliwia natomiast korzystanie z limitu udzielonego przez bank.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Problem z płatnością kartą przez internet

Jeżeli podczas opłacania zakupów pojawi się problem, warto jeszcze raz upewnić się, że wszystkie dane z karty zostały spisane poprawnie. Jeżeli tak, a mimo to płatność nie zostaje przyjęta, trzeba koniecznie sprawdzić, czy na naszym rachunku bankowych znajdują się wymagane środki finansowe.

W niektórych przypadkach problem z płatnością kartą przez internet jest wynikiem wewnętrznych problemów danego sklepu internetowego. Jeżeli rozważyłeś wszystkie wymienione powyżej opcje, a płatność nadal nie zostaje przyjęta, dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się z biurem obsługi klienta swojego banku. Na szczęście nie trzeba robić tego osobiście w placówce. W większości przypadków całkowicie wystarczy telefon lub nawet skorzystanie z aplikacji bankowej na urządzeniu mobilnym.

Płatności kartą online — podsumowanie

Płatność kartą online stała się w ostatnich latach nierozerwalnie związana z robieniem zakupów przez internet. W przeciwieństwie do tradycyjnego przelewu bankowego jest to niezwykle przyjemna i wygodna metoda płatności, która umożliwia szybkie księgowanie wpłaconych środków i nie wymaga przepisywania, czy kopiowania skomplikowanych nierzadko numerów zamówienia, czy nawet numeru konta.

Płatności kartą online są bezpieczne i proste, trzeba jednak pamiętać o tym, że bezpieczeństwo naszych finansów, szczególnie w sieci, zależy przede wszystkim od naszych decyzji i ostrożności w dokonywaniu zakupów i obchodzeniu się z naszymi danymi.

Z pewnością nie należy podawać danych naszej karty na stronach internetowych, co do których nie mamy zaufania. Zachowanie ostrożności pozwoli nam uniknąć wycieku naszych danych i nieprzyjemności z nimi związanych.

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon