Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej - czym jest i ile trwa?

07.07.2023
Nowy Klient
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Wirtualną Kartę Kredytową
Klient Powracający
Klient, który zawarł już uprzednio z Fincard Umowę o Wirtualną Kartę Kredytową

Jaka kwota

1000
3000
Minimalna kwota do zapłaty
Stanowi 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 3% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Weź
Pierwszy okres rozliczeniowy do roku. Opcje spłaty: Spłata w całości -lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał) - , Minimalna Kwota do zapłaty
RRSO:
%
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.
Oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania obliczoną przy założeniu, iż Klient przez cały okres trwania umowy (360 dni) będzie korzystał z udostępnionego mu limitu kredytowego w całości.

Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej online – czym jest i ile trwa? Z pewnością nie raz spotkałeś się z tym terminem, przeglądając ofertę swojego banku czy porównując karty kredytowe dostępne na rynku. Jednak czy wiesz, co on oznacza i jak z niego skorzystać? Poniższy tekst pomoże ci zrozumieć to zagadnienie i efektywnie zarządzać swoimi finansami na karcie kredytowej.

Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej to określony czas, w którym po dokonaniu płatności kartą kredytową, nie są naliczane odsetki od wykorzystanych środków. Oznacza to, że w ciągu tego okresu, korzystając z karty kredytowej od ręki, faktycznie nie płacisz za pożyczone pieniądze. Ten czas zaczyna się od momentu rozliczenia transakcji, a kończy zazwyczaj w dniu wystawienia następnego wyciągu bankowego.

Jak długo trwa okres bezodsetkowy?

Długość okresu bezodsetkowego na karcie kredytowej może się różnić w zależności od banku. Najczęściej jednak wynosi on od 20 do nawet 56 dni. Długość okresu bezodsetkowego zależy nie tylko od konkretnej oferty banku, ale także od daty dokonania transakcji. Im wcześniej dokonasz płatności w nowym cyklu rozliczeniowym, tym dłużej będziesz mógł korzystać z okresu bezodsetkowego.

Jak liczyć okres bezodsetkowy?

Liczenie okresu bezodsetkowego na karcie kredytowej nie jest skomplikowane, ale wymaga zrozumienia pewnych zasad. Okres bezodsetkowy zazwyczaj rozpoczyna się w momencie rozliczenia transakcji, a kończy w dniu wystawienia następnego wyciągu bankowego. Jeżeli na przykład twój cykl rozliczeniowy zaczyna się 1. dnia miesiąca, a zakończony cykl jest rozliczany 30. dnia tego samego miesiąca, to każda transakcja dokonana 1. dnia miesiąca będzie mieć okres bezodsetkowy trwający do 30. dnia następnego miesiąca. Pamiętaj jednak, że zasady dotyczące liczenia okresu bezodsetkowego mogą różnić się w zależności od banku, dlatego zawsze warto zapoznać się z regulaminem danej karty kredytowej.

Spóźnienie ze spłatą karty a okres bezodsetkowy

Spóźnienie ze spłatą karty kredytowej może mieć poważne konsekwencje dla okresu bezodsetkowego. Jeżeli nie spłacisz całego zadłużenia z poprzedniego cyklu rozliczeniowego do terminu podanego na wyciągu, możesz stracić prawo do korzystania z okresu bezodsetkowego. 

Oznacza to, że odsetki zaczynają być naliczane od momentu dokonania transakcji, a nie od momentu wystawienia następnego wyciągu. W efekcie, spóźnienie ze spłatą może sprawić, że korzystanie z karty kredytowej stanie się znacznie droższe. Dlatego zawsze staraj się spłacać swoje zobowiązania terminowo, a jeżeli nie masz takiej możliwości, informować pracowników banku o braku takiej możliwości.

Share
Aplikuj już dziś!

Zaufało nam już ponad pół miliona Polaków. Teraz kolej na Ciebie!

Oferta pozabankowych kart kredytowych

Choć wiele osób kojarzy karty kredytowe głównie z bankami, to istnieją też firmy pozabankowe, które oferują swoje własne karty. Jednym z takich podmiotów jest NetCredit, który proponuje wirtualną kartę kredytową z atrakcyjnymi warunkami:

  • 16% prowizji od wykorzystanego limitu w każdym cyklu rozliczeniowym
  • brak opłat za wydanie i obsługę karty
  • brak opłat za aktywację i blokadę karty
  • brak opłat za przedterminowe zakończenie umowy
  • brak opłat za wypłatę środków z bankomatów
  • brak opłat za płatności internetowe (Google Pay, Apple Pay) oraz przelewy z konta karty
  • bezpłatne płatności zbliżeniowe

W przypadku oferty pozabankowych kart kredytowych, nie mamy klasycznego okresu bezodsetkowego. Ubieganie się o kartę jest jednak dużo prostsze niż w przypadku odpowiedników bankowych i dostępne dla zdecydowanie większego grona zainteresowanych osób. 

Instytucje pozabankowe nie wymagają składania formalności, rozpatrują wniosek na podstawie danych znajdujących się we wniosku oraz historii kredytowej zainteresowanego. Nie jest wymagane przedstawianie dodatkowych dokumentów np. zaświadczeń o zatrudnieniu, czy zaświadczeń o zarobkach.

FAQ – Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej

Poniżej zebraliśmy najczęściej zadawane pytania naszych klientów, które dotyczą okresu bezodsetkowego. Mamy nadzieję, że poniższe odpowiedzi pomogą Państwu zrozumieć genezę okresu bezodsetkowego.

Czy okres bezodsetkowy obowiązuje dla wszystkich transakcji na karcie kredytowej?

Nie, okres bezodsetkowy na karcie kredytowej dotyczy zazwyczaj tylko transakcji bezgotówkowych, czyli płatności kartą w sklepach czy przez internet. Nie obejmuje natomiast wypłat gotówki z bankomatów.

Co się stanie, jeśli nie spłacę zadłużenia przed końcem okresu bezodsetkowego?

Jeśli nie spłacisz całości zadłużenia przed końcem okresu bezodsetkowego, bank zacznie naliczać odsetki od niespłaconej kwoty. Kwota odsetek zależy od indywidualnych warunków umowy z bankiem. Jeżeli nie masz możliwości terminowej spłaty karty kredytowej, zawsze poinformuj o tym bank i spróbuj wynegocjować przedłużenie okresu bezodsetkowego.

Czy mogę korzystać z okresu bezodsetkowego, jeśli mam już zadłużenie na karcie?

To zależy od zasad obowiązujących w twoim banku. Zazwyczaj jednak, aby skorzystać z okresu bezodsetkowego, musisz spłacić całość zadłużenia z poprzedniego cyklu rozliczeniowego.

Jak długo trwa okres bezodsetkowy na pozabankowej karcie kredytowej NetCredit?

W NetCredit nie ma okresu bezodsetkowego. Naliczane jest 16% prowizji od wykorzystanego limitu w każdym cyklu rozliczeniowym. Natomiast obecnie istnieje promocja dla nowych klientów. Proces rozliczania na twojej karcie kredytowej to cykl trwający 30 dni. Gdy ten okres dobiegnie końca, otrzymasz na swoją skrzynkę e-mailową zestawienie wszystkich operacji z ostatnich 30 dni. 

Tego samego dnia rozpoczyna się nowy, kolejny okres rozliczeniowy trwający równo 30 dni. Zgodnie z zasadami promocji, jeśli jesteś nowym klientem Net Credit, czyli nie korzystałeś wcześniej z naszej pożyczki, pierwszy okres rozliczeniowy jest dla ciebie darmowy. To oznacza, że prowizja za korzystanie z karty w pierwszym okresie rozliczeniowym wynosi dla ciebie 0 złotych.

Pamiętaj, że choć okres bezodsetkowy na karcie kredytowej to bardzo atrakcyjna funkcja, to nie zawsze jest dostępny dla wszystkich klientów. Często banki oferują go tylko osobom, które regularnie spłacają swoje zobowiązania i mają dobry historię kredytową. Dlatego zawsze warto zadbać o swoją kondycję finansową, aby móc skorzystać z takich udogodnień.

W ofertach pozabankowych kart kredytowych okres bezodsetkowy zazwyczaj nie istnieje. Oznacza to, że płacisz prowizję od faktycznie od wykorzystanego limitu w każdym cyklu rozliczeniowym.  Uzyskanie jednak pozabankowej karty kredytowej jest dużo prostsze, dostępne dla większego grona osób zainteresowanych, ponadto nie są pobierane inne opłaty jak np. wydanie i obsługę karty, wypłaty z bankomatów, czy płatności internetowe.

Przeczytaj więcej naszych artykułów, dotyczących pozabankowych kart kredytowych:

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon